fbpx

Рівнянам пояснили як зменшити вуглецевий слід

Діліться інформацією з друзями:

Існує показник, який дозволяє виміряти безпосередній вплив кожної людини, компанії чи навіть країни на навколишнє середовище – це вуглецевий слід.

«Вуглецевий слід» (Carbon Footprint) – термін, який використовується для позначення розрахункової кількості шкідливих для природи викидів від діяльності окремих організацій чи підприємств. Це міра парникових газів, що виділяються у процесі виробництва, використання та утилізації продуктів і послуг.

Індивідуальний вуглецевий слід можна визначити на основі чинників, об’єднаних у 4 категорії: їжа, транспорт, дім та речі.

Їжа

Зважайте на свій раціон. Найшкідливішими для довкілля традиційно лишаються м’ясні та молочні продукти. Точніше – їхнє виробництво. М’ясна компанія витрачає багато енергії, користується транспортом і використовує пакування. Тому споживати м’ясо не варто. До цього закликають провідні міжнародні організації.

Надавайте перевагу сезонним харчам. Купівля місцевої їжі, як правило, призводить до зменшення вуглецевого сліду. Сезонну їжу не треба транспортувати з-за кордону, а при її вирощуванні не використовувати багато хімічних добрив. Цей світовий тренд підхопило багато бізнесів в Україні.

Не купуйте зайвих продуктів. Купуйте продукти так, щоб потім не доводилося викидати. Свідомі покупки легше робити ситим, а не голодним. Харчові відходи небезпечні для атмосфери, адже під час розкладання органіки виділяється метан. Якби харчові відходи були окремою державою, то за кількістю викидів вуглецю така країна була б на третьому місці у світі після Китаю та США, стверджує Європейська комісія.

Транспорт

Транспорт займає провідну позицію у завданні шкоди довкіллю. Внаслідок спалення бензину в атмосферу потрапляє велика кількість вихлопних газів. Наприклад, у ЄС транспорт є джерелом чверті усіх викидів вуглецю. Тому екологи радять пересідати на велосипед. Це корисно і для вашого здоров’я.

Насолоджуйтеся дорогою якнайдовше. Згадайте, як це чудово: проїхатись автобусом, поїздом чи навіть кораблем. Якщо хочете бути еко-дружніми, забудьте про літак. Авіаподорож шкідливіша для природи у 20 разів, порівняно з мандрівкою поїздом, та у 3,5 рази, аніж подорож звичайним автомобілем через значне використання палива. Про це йдеться у дослідженні European Environmental Agency 2014 року.

Дім

Опалення – ще один шкідливий процес для довкілля через викид безлічі небезпечних елементів і сполук. Старайтеся підтримувати якомога нижчу, але максимально комфортну температуру в приміщенні. Знизивши термостат на 1°C, ви зменшите кількість використаної енергії на 10%. Цей принцип стосується й кондиціонера. Значно ефективніше утеплити будинок та купити ущільнювачі для вікон і дверей.

Навчіться вимикати світло. Не залишайте пристрої в режимі зарядки довше, ніж потрібно. Пам’ятайте: домашні улюбленці й без світла добре орієнтуються в просторі. Проте, якщо ви користуєтесь альтернативними джерелами енергії, природа не засудить вас за надмірне вживання електроенергії.

Не живіть за принципом «сам удома». Двоє людей, мешкаючи у квартирі площею 50 м3, витрачають удвічі менше енергії, ніж одна людина, яка проживає в такій же квартирі.

Речі

Діліться не лише емоціями, але й речами. Адже створення нових речей вимагає значної кількості енергії та ресурсів. А повторне використання старих суттєво зменшує ваш вуглецевий слід.

Вуглецевий слід можна частково компенсувати

Посадивши кілька дерев та обгородивши себе кімнатними рослинками, ви можете зменшити тиск вашого вуглецевого сліду на атмосферу й водночас дихати більш чистим повітрям.