Громада Рівного об’єднується і мобілізується, створює ОСББ. Згодом, діючи спільно, люди починають відчувати відповідальність.
А заодно і впевненість, адже умови їхнього проживання поступово поліпшуються. І ці трансформації вони починають самі, вирішивши одного разу вийти із зони комфорту та відмовитись від того, до чого звикли роками. Великою підтримкою і допомогою у цих кроках рівненським об’єднанням слугують місцеві програми підтримки ОСББ. Про вигоди від участі в таких програмах та власний досвід управління об’єднанням співвласників розповідає голова трьох міських ОСББ Євген ПУПИШЕВ.
– Із чого починалася ваша робота в сфері ОСББ, як стали головою?
– Почалося все з того, що вирішили створити об’єднання співвласників у будинку, в якому жив на той час – вулиця Ювілейна, 3. Це був 2016 рік. На той момент ніхто не вірив, що це щось змінить. Люди втомилися чути брехню. Хоча часто вірять у неї. Перших півроку я не отримував зарплати, вкладав свої кошти, казав: «Доведу вам, що це працює». Першим проєктом був ремонт даху. Одночасно встановили зовнішні світильники, відремонтували козирки під’їздів. Усе це зробили за допомогою Муніципальної програми сталого розвитку. Змогли реалізувати й інші проєкти за цією програмою і не лише в цьому будинку. Адже згодом на запрошення мешканців очолив ОСББ ще в двох будинка: Ювілейна, 5 та Макарова 28. Нині для мене ОСББ – це не основний вид діяльності, який, щоправда, займає чимало часу. Кожен ранок у мене починається з об’їзду території будинків. Перевіряю чи все добре, які питання виникають, як усе працює.
– Ви згадали, про кілька проєктів, що втілили у ваших будинках, долучившись до Муніципальної програми сталого розвитку. Розкажіть про це детальніше.
– Зараз у всіх будинках, якими я займаюся, встановлені сучасні системи опалення, кліматичні установки, ІТП. Із телефона можу контролювати подачу теплоносія, регулювати її. За рахунок цього ми вийшли на суттєву економію в будинку на Ювілейній, 3. У 2018 році тут зробили утеплення. Скористалися фінансовою підтримкою міської влади та державною програмою «теплих» кредитів. Шкода, що ця програма вже не працює. Для мене, як для голови ОСББ, добре, коли є кілька програм підтримки, щоб обрати. Є про що говорити людям на зборах.
У 2020 році в цьому будинку встановили ІТП. Цього року по «муніципалці» оновили електропроводку, замінивши її на мідну. Трохи раніше замінили всі електролічильники на двозонні. Це теж дає людям можливість заощаджувати. Для мене це предмет особистої гордості, коли мешканці отримують платіжки з меншими сумами і почуваються впевненіше.
Існує думка, що утеплення будинку – це надто дороге задоволення. Але якщо утеплювати лише стіни в своїй квартирі – заплатите більше. Ми заплатили за комплексний проєкт, який передбачав загальне утеплення разом із горищем та цоколем. Та й ефект від цього значно більший. Вартість того проєкту була трішки більшою як 4 мільйони гривень. Мешканці мали сплатити 1,8. Ми взяли кредит у 2018 році на 5 років. І він уже погашений. Тоді нам місто дуже допомогло. Тепер розпочинаємо опалювальний сезон пізніше за інших, а завершуємо раніше. Бо в квартирах не холодно. Коли постало питання про зростання теплових тарифів мешканці не хвилювалися. Адже навіть при економічно обгрунтованих цінах вони платили б значно менше, ніж їхні сусіди. До прикладу, поруч із нами є житловий будинок, де торік за опалення невеликої однокімнатної квартири сплачували близько 3 тисяч гривень за місяць. У нас же за трикімнатну квартиру в найхолодніший зимовий місяць вийшло 1400 гривень.
Раніше у дворах наших будинків встановили відеокамери. Це дозволило підвищити рівень безпеки.
На Ювілейній, 5 цього року зробили капітальний ремонт даху. Теж по «муніципалці». Неабияк своїми порадами нам допомогли депутати міської ради Наталія Майорова та Сергій Васильчук. На свою роботу підрядник дав гарантію на 10 років, якістю робіт усі задоволені. Добре, що існують такі програми підтримки. Хочеться, щоб вони й надалі працювали. Маю сказати, що саме завдяки їм мешканці моїх будинків і мають економію. Люди розуміють, що краще зробити щось через ОСББ, ніж платити великі суми за тепло. Бо так вони вкладають у свою нерухомість.
– Зараз на заміну «теплим» кредитам з’явилася інша державна програма підтримки ОСББ – «Енергодім». Що скажете про неї? Плануєте долучатися?
– Маю повну інформацію про цю програму, спілкуюся і допомагаю в реалізації цього проєкту в ОСББ «Квасилівські зорі». Вона пропонує вигідні умови, але є багато нюансів, підводних каменів. Мінус в «Енергодомі», на мою думку, один – чіткий перелік матеріалів, які можна використовувати. Наприклад, пінопласт для утеплення має бути не менший ніж 15 мм. Тобто людям хоч і потрібно збирати меншу відсоткову ставку, але в загальній сумі це більша цифра.
Крім того, Держфонд енергоефективності досить довго вивчає документи та надає погодження. Матеріали і роботи за цей час дорожчають. Але це часто не враховується проєктантами. Поки що це питання вивчаю зі сторони. Крім того, поступово готую мешканців своїх будинків до можливої участі в ній. Адже нині це питання непросте. Серед мешканців багато пенсіонерів. Це найбільш відповідальна категорія платників. Однак і найменше забезпечена. Тому все потрібно прорахувати і зважити.
– Як на вашу думку, в чому секрет успішного ОСББ?
– У людях, які захотіли жити краще, вийшли із зони комфорту і почали щось робити. Багато хто живе за принципом: головне, щоб у мене в квартирі було чисто, сухо і комфортно. Людина переступає через бруд у під’їзді, дивиться на безлад за вікном і не хоче на те ніяк реагувати. Вона готова платити управлінським компаніям, як колись платили жекам, скаржитися, і нічого не змінювати. Це свого роду інертність. Люди звикли пливти за течією. Але це дорога в нікуди. Все живе рухається. Бо рух – це життя. Якщо ти зупиняєшся, мозок не розвивається, починається деградація. Хочете жити краще – робіть щось для свого будинку.
Спілкувалася Наталія НИРКОВА