Заощадити на опаленні жителям рівненської багатоповерхівки допомагають розподілювачі тепла.
Навіть при централізованому теплопостачанні платять в рази менше
Тарифи на опалення були й залишаються для рівнян найбільшим комунальним платежем, незважаючи навіть на те, що впродовж кількох останніх років вони для населення не змінюються. Тому й не дивно, що власники квартир намагаються знайти різні способи заощадити на теплі. Дехто встановив альтернативні системи опалення – від електропанелей до індивідуальних котлів (електричних, газових, на твердому паливі). Утім, як виявляється, відмова від централізованого опалення – далеко не найкращий вихід. І про це свідчить досвід не тільки європейський, а деяких рівненських об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які провели модернізацію існуючих систем опалення. А першопроходцем на цьому ще малозвіданому поприщі стало ОСББ «Відінське».
ОСББ отримало у спадщину занедбаний будинок
Це вже зараз багатоповерхівка на вулиці Відінській, 8а для багатьох слугує взірцем, про який мешканці більшості рівненських будинків, будьмо відвертими, можуть лише мріяти. А колись, ще років 15 тому, він фактично нічим не відрізнявся від інших.
– Наше об’єднання співвласників створене 14 років тому, а саме 11 листопада 2010-го, – розповідає очільниця ОСББ «Відінське» Галина Бовгира. – Попри те, що саме планування будинку – хороше (просторі три-, чотири- і п’ятикімнатні дворівневі квартири) та й заселений тільки в 1989 році, він був у жахливому стані. Вхідні двері в під’їзд не закривалися, тому тут постійно збиралися наркомани. У нас протікав дах, не працював ліфт, а до всього з нього невдовзі ще й амортизаційні пружини вкрали. Як сьогодні пПам’ятаю, що на той час вони коштували по 2 тисячі гривень кожна. Але в нас не було навіть таких грошей, щоб купити нові.
Взявшись господарювати у своєму будинку, жителі багатоповерхівки вирішили почати з ремонту. Хоча не менш болючою була й проблема ліфта, через несправність якого дитячі візочки на верхні поверхи доводилося на руках носити.
Електромережа горіла в прямому сенсі
– Отож уже в 2011 році подали на муніципальну програму сталого розвитку заявку на ремонт покрівлі, – продовжує Галина Миколаївна. – Тоді на реалізацію цього проєкту 90 відсотків коштів місто давало, а нам необхідно було лише 10 відсотків внести. Знайшли вихід, де їх взяти. Коли жек передав нам будинок, ми почали ходили по квартирах і просили мешканців сплатити борги за утримання будинку. Зібраних боргів вистачило на ремонт покрівлі. Далі завдяки ПРООНівській програмі полагодили ліфт, хоча до оновлення самої кабіни руки не дійшли.
Однак на цьому біди ОСББ «Відінське» не скінчилися. Не встигли вирішити одні найнагальніші проблеми, як назріла інша – в будинку почала горіти електропроводка. Бувало, в деяких квартирах світла по три доби не було.
– Нам доводилося не тільки електриків, а не раз і пожежників викликати, – згадує очільниця об’єднання співвласників. – Не можна було докопатися до причини загоряння, бо вся проводка знаходилася в залитій цементом шахті. Тільки в одному місці зроблять, в іншому – проблема. Тому 2012 року ми робили електромережі: поміняли проводку та щитову.
Перетворення гидкого каченяти в красеня лебедя
Ввійшовши, якщо можна так сказати, в смак, ОСББ «Відінське» вже наступного року задумало утеплити багатоповерхівку. До такого рішення спонукало не лише бажання зробити комфортнішими оселі, а й реальна небезпека, яку приховувало обсипання зовнішньої штукатурки. «Щоб нікому нічого на голову не впало, – зауважує Галина Бовгира, – чоловіки вечорами її відбивали». Отож, розробивши проєкт, у 2014 році, взявши участь у муніципальній програмі, утеплили одну, а в наступному – іншу половину будинку.
– А в 2016-му вирішили наводити лад всередині будинку, – веде далі Галина Миколаївна. – У мене навіть фотографії збереглися – що тоді творилося(!) Поміняли вікна, двері – вхідні й тамбурні. А в наступному приватизували (хоч це непросто далося) землю, огородили прибудинкову територію і зробили дорогу за свої гроші до податкової.
Так, зЗа сім років існування ОСББ багатоповерхівка на Відінській, 8а з гидкого каченяти перетворилася на красеня лебедя. Власники квартир, вкладаючи кошти в капітальні ремонти, за цей період ще й полагодили покрівлю, ліфт, електромережі, системи водопостачання та водовідведення, замінили вікна, встановили нові двері, осучаснили під’їзд, утеплили фасад будинку, приватизували землю й облаштували прибудинкову територію.
Ходіння манівцями в пошуках найкращого варіанту
Попри те, що багатоповерхівка була вже утеплена, а в будинку стоїть індивідуальний теплопункт з автоматикою, мешканці багатоповерхівки все одно сплачували чималі суми за опалення. Тому в 2018 році постало питання щодо встановлення індивідуального або автономного опалення в квартирах. Було навіть кілька пропозицій з кошторисними розрахунками. А саме: автономне опалення з встановленням у кожній квартирі газових котлів з; переведенням системи вертикальної на горизонтальну; переведення централізованого опалення на електричне.
– Спершу розглядали індивідуальне опалення з газовими котлами в кожній квартирі, – веде далі Галина Миколаївна. – Нам кошторис склали, трикімнатна квартира коштувала 33 тисячі гривень. У дворівневих квартирах – ще дорожче, бо багато чого переробляти треба було. Відмовилися. Наступного року вирішили, що оберемо електроопалення. На вивчення пропозицій, узгодження, отримання дозволів пішло майже 1,5 року. А коли дійшло до діла, то нам заявили: «Ви неправильно зрозуміли. Коли надворі мінус 1, ви маєте централізоване опалення включати. Бо електромережа від будинку до трансформатора не витримає навантаження». Люди в шоці, всі погодилися, порахували, скільки в кого панелей буде стояти. Думали, візьмемо їх за «теплим кредитом» чи за муніципальною програмою сталого розвитку. Сказали, якщо маєте два мільйони, то прокладіть електромережу. Відмовилися.
У Європі перевагу віддають централізованому опаленню
Почали шукати інший варіант. І так склалося, що саме тоді Галина Бовгира потрапила на семінар, на якому розповідали про розподілювачі тепла. Зацікавилася, кинулася «копати» додаткову інформацію – ніде нічого немає. – Зайшла якось до міського голови Володимира Хомка порадитися, – згадує Галина Миколаївна. – Зайшла мова про Європу, де централізованому опаленню віддають перевагу. Обмінялися думками, що централізоване краще, ніж індивідуальне. І не тільки тому, що – екологічніше й економніше. Ось взяти, скажімо, новобудову, в якій моя дочка живе. Там у кожній квартирі – індивідуальний котел, який, по-перше, дуже дорогий, а по-друге, за ним за котлом постійний догляд потрібен – його треба чистити, повіряти, перевіряти, хоч він і має різні захисти. Але бачу, скільки різних людей зараз живе. Наркомани, алкоголіки, яким все фіолетово. Вони ж не будуть платити гроші за те, щоб почистили чи повірили котел. Словом, зійшлися з Євгеном Володимировичем на тому, що Тож зупинилися на встановленні розподілювачів тепла – це дуже правильне рішення, але треба, щоб були спеціалісти.
Розробили проєкти на кожну квартиру
Далі все сталося само собою. Галина Бовгира вийшла на компанію «Сіменс», яка займається розподілювачами тепла. Поїхала в Київ, де детально ознайомилася з обладнанням «Данфосс», щоб було що і з чим порівняти. Зваживши всі «за» і «проти», зупинилася на пропозиції «Сіменс».
У серпні 2020 року в ОСББ «Відінське» вирішили встановити у квартирах ці прилади та нові сучасні біметалеві радіатори. За це проголосували 78 відсотків співвласників. Для реалізації проєкту скористалися «теплими кредитами». Загальна вартість на будинок становила разом із проєктною документацією та монтажними роботами майже 819 тис. грн. Державний фонд енергоефективності компенсував на матеріали близько 326 тис. грн, місто – 25% від загальної вартості проєкту – 205 тис. грн, обласна влада погасила 10% від суми відсотків – майже 14 тис. грн. Разом компенсація склала 544 тис. грн. Власники квартир заплатили за одну точку по 2430 грн. Тобто, зі слів очільниці ОСББ «Відінське», фактично за один опалювальний сезон, економлячи, можна було повернути вкладені кошти. Можна порівняти цифри, для прикладу за лютий місяць 2018 р (вже після утеплення) будинок споживав – 31,5 Гкал, у 2019 – 29,2. А після встановлення розподілювачів тепла у 2022 – 23,51 та 24,5 у 2023.
– Коли ми розпочали цю роботу, то проєктант обійшов кожну квартиру і чітко прописав скільки, де і яких батарей треба. Бо в нас кожен понаставляв їх на власний розсуд – де хотів і скільки хотів. Отож повністю переробили проєкт і показали людям, як має бути в кожного в квартирі. Тобто розробили проєкти на кожну квартиру.
Старі чавунні радіатори здали на брухт
Відтак старі чавунні батареї зрізали та здали на брухт. А натомість встановили нові біметалеві радіатори, які на Одещині виготовляє український виробник за німецькою технологією та на німецькому обладнанні.
– Гарантія – 10 років, термін використання – 25 років, – додає Галина Миколаївна. – Чим же саме ці радіатори відрізнялися від старих чавунних? Найперше старі радіатори починали віддавати тепло, коли температура теплоносія всередині становила +50-53 градуси, а біметалеві вже за температури теплоносія +28-30 градусів.
На кожному новому радіаторі стоять автоматичні австрійські регулятори, якими мешканці можуть коригувати температуру повітря в кімнаті. Є можливість повністю перекрити опалення, а можна при нормальній подачі з котельні досягти температури +26-28°С. Таким чином кожна родина отримала можливість самостійно регулювати тепловий режим у своєму помешканні. І тепер плата за опалення враховує обсяг фактичного теплового споживання в кожній квартирі.
– На кожній батареї посередині встановили розподілювачі, який допомагає визначити частку споживання теплової енергії конкретним опалювальним приладом у загальному споживанні будинку, – констатує співрозмовниця. – Крім цього, встановили в під’їзді номерні мережеві вузли, шлюзи, з допомогою яких фіксуються витрати тепла з кожного розподілювача, встановленого на радіаторах окремо, і сумуються з усіх квартир.
Тобто, зі слів Галини Бовгирі, немає нікому потреби ходити по квартирах і знімати показники.
Кожен сам регулює температуру в своїй оселі
Економічний ефект від реалізованого проєкту мешканці ОСББ «Відінське» відчули вже в перший опалювальний сезон, коли вони змогли суттєво заощадити на опаленні в квартирах. Наприклад, опалення дворівневого помешкання площею 80-90 кв.м обійшлося в 790-890 грн за місяць. Щоправда, за словами Галини Бовгирі, ті, які регулятори встановлювали на більший показник температури. У їхніх квитанціях були більші суми.
– Люди могли собі ставити стільки радіаторів, скільки хотіли, – пояснює очільниця ОСББ. – Але чим більше батарей, тим більше вони будуть платити, якщо будуть включати їх. Утім, якщо людина хоче, то це її право.
От у нас зараз, в основному, люди кажуть, що в них перекрито, а стояк, який йде – гарячий, і цього достатньо, тепло в хаті. 18 градусів дуже рідко коли буває, в основному 19-20, якщо теплоносій нормальний.
Якби там не було, а наступного року поставити у своїх оселях розподілювачі надумали ті мешканці, які спершу категорично відмовилися чи з різних причин не змогли цього зробити. Адже їм теплопостачальне підприємство, як і раніше, нараховувало за тепло згідно з площею. Відтак, якщо, наприклад, господарі найбільшої в будинку квартири з розподілювачами тепла платили сімсот гривень за місяць, власники такого ж помешкання без розподілювача – 6 тисяч гривень.
Однак, оскільки програма «теплих кредитів» уже не діяла і не було компенсації за муніципальною програмою розвитку, їм довелося ставили розподілювачі повністю за свої гроші. Цього разу власники квартир платили за одну точку з заміною радіаторів майже вдвічі більше. Однак це все одно виходить дешевше, ніж плати відповідно до площі та ще й за те тепло, яке тобі нав’язують, а не те, яке хочеш.
Розподілювачі тепла – найкращий проєкт
– Утеплення, заміна вікон, і дверей, зрозуміло, – це дуже добре, – каже Галина Миколаївна. – І вигляд кращий, і тепло. Але розподілювачі тепла – це, вважаю, найкращий проєкт, який ми виконали на сьогодні. Хочете нормально жити — робіть самі. Бо іншого не буває.
Утім, ОСББ «Відінське» і на цьому не зупиняється. Вже, отримавши схвалення від Фонду енергоефективності на участь у програмі «ГрінДім», береться за встановлення сонячних батарей і теплових насосів.
Світлана ПІКУЛА
Публікація підготовлена за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
Читайте також: Помпові станції “Рівнеоблводоканалу” працюватимуть з пониженим тиском
- Ще трьох дітей вдалося повернути з окупації17-річний юнак став символом мужності. У межах президентської програми Bring Kids Back UA ще три юні долі знайшли шлях додому, до безпеки й тепла.