За рік війни — найактивнішої її фази, рівняни здали крові майже вдвічі більше. Донедавна на Рівненщині було 2672 почесних донорів та 10 осіб, які мають звання «Заслужений донор України». А минулого тижня їхнє число примножилося. З нагоди Всесвітнього дня донора крові, який припадає на 14 червня, під час урочистих заходів в Обласній службі крові було вручено посвідчення 20 мешканцям області, які набули статусу «Почесний донор України».
Про те, як змінилося донорство в умовах воєнного стану, на проведеному в Рівненській облдержадміністрації брифінгу розповів директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА Олег Вівсянник.
З його слів кількість донацій крові за минулий рік на Рівненщині зросла на 40%. Під час цього періоду, як зауважив Олег Вівсянник, проявився гуманізм і патріотизм населення. Наразі запасу препаратів крові для надання медичної допомоги пацієнтам, які перебувають у лікувально-профілактичних закладах області, пацієнтам, евакуйованим до наших медустанов, а також для потреб військових на перших лініях боротьби з агресором вистачає.
До здачі крові долучаються різні верстви населення. Дещо змінився розподіл за віковими категоріями. Кількість донорів у категорії старші 50 років зросла на 3,4%, натомість зменшилася у категорії віком від 18 до 49 років. Це пов’язано з військовими діями, демографічними та міграційними процесами.
Також Олег Вівсянник поінформував, де жителі Рівненщини можуть здати кров. Єдиним закладом системи крові області та основним місцем здачі для донорів є КП «Рівненський обласний центр служби крові» РОР. На заклад покладені завдання із забезпечення компонентами крові закладів охорони здоров’я нашого регіону, областей, де ведуться активні бойові дії, а також створення запасу компонентів крові, як із довготривалим, так і з коротким терміном зберігання.
«Рівненський обласний центр служби крові застосовує також методи заготівлі крові у виїзних умовах. Донедавна відсутність спеціально обладнаного транспорту не давала можливості широкого застосування цього методу роботи. За сприяння Рівненської ОДА та департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення заклад оснастили спеціальним автомобілем. Тепер виїзні бригади зможуть здійснювати акції із забору крові у лікувально-профілактичних закладах області. Це скоротить маршрут донора і збільшить кількість охочих здати кров», – розповів Олег Вівсянник.
Донорство у КП «РОЦСК» РОР переважно є безоплатним. Практично всі донори здають кров безкоштовно – 94,6% від усіх донацій. За відповідну грошову компенсацію (концентрат тромбоцитів) – лише 3,6% донацій.
«Безоплатне донорство є безпечним, оскільки громадяни, які вирішили здати кров, не є мотивованими заробити кошти. До здачі крові їх спонукає бажання допомогти тим, хто цього потребує. Відповідно на здачу крові приходять здорові люди, які готуються до цього й усвідомлюють свій вчинок. Безоплатне донорство практикується у світі вже давно. КП «РОЦСК» РОР до цього готувався з 2015 року. Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» передбачає, що з 25 жовтня 2023 року всі здачі крові та її компонентів будуть безоплатними», – наголосив Олег Вівсянник.
Водночас директор департаменту ЦЗ та ОЗН поінформував про пільги для донорів, що передбачені ЗУ «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові». Отож донор, який здає кров, у цей день звільняється від роботи зі збереженням середнього заробітку. Крім того донору надається ще один день відпочинку, який можна приєднати до відпустки або за бажання використати в інший день. Особи, які здали безоплатно 40 доз крові або 60 доз плазми, набувають статусу «Почесний донор України». Донори, які здійснили безоплатні донації 100 і більше разів можуть бути нагороджені державними нагородами України. Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на місяць.
Рівненський обласний центр служби крові знаходиться у Рівному на вулиці Степана Бандери, 31.
Бути донором нині – важливо, відповідально і почесно. Ваша кров врятує чиєсь життя.
Тетяна ПАНАСЮК
Начальниця управління культури й туризму Рівненської ОДА Любов Романюк належить до родини донорів – її звана бабуся є Почесним донором України, а син здійснив мрію, ставши донором у день свого 18-річчя. Сама посадовиця вже не раз здавала кров, у тому числі й для дитячої онкогематології. До слова, Любов Романюк має рідкісну групу крові, тож намагається робити донації що два місяці. Каже, що донорство сприяє самодисципліні, необхідності слідкувати за раціоном харчування, вчасно проходити медичні обстеження, адже важливо здати якісну кров.
«Кожна людина, яка не має протипоказів, повинна замислитися над тим, щоб долучитися до донорства. Адже кров потрібна завжди, особливо в час війни. Донорство – це важлива і шляхетна справа. Ваша кров може врятувати чиєсь життя», – резюмувала Любов Романюк.