З 1 липня, як відомо, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб». Документ вносить ряд змін і доповнень до Законів України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», на основних з яких акцентую увагу.
По-перше, цей закон спрямований на підвищення соціальних гарантій для дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням,та осіб, які досягли 80-річного віку та потребують постійного стороннього догляду. Зокрема, передбачається збільшення розміру допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, яка призначається відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», з двох до двох з половиною прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, а на дітей з інвалідністю – до трьох з половиною прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку. Причому, ця норма застосовується з 1 січня 2020 року.
По–друге, при визначенні права на призначення допомоги на дітей одиноким матерям застосовуються умови, встановлені для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
По-третє, встановлює допомогу малозабезпеченим родинам, яка надається у вигляді одноразової безвідсоткової поворотної фінансової допомоги працездатній особі, яка не працює, з числа членів такої сім’ї для організації підприємницької діяльності та виведення сім’ї з бідності. І головне – закон дає нове визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї, який застосовується при розрахунку розміру допомог відповідно до законів України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Всі затверджені зміни врегульовують умови надання окремих видів державних соціальних допомог та механізм визначення їх розмірів.
На виконання цього закону Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 22 липня 2020 року №N632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги». Цією постановою внесено зміни до ряду нормативних документів та змінено умови призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. На кожному випадку зупинюсь детальніше. Однак зазначу, що, починаючи з 1 липня цього року, під час розрахунку всіх видів державних соціальних допомог буде застосовуватись єдиний підхід для обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї на умовах, визначених «Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для всіх видів державної соціальної допомоги», що затверджений цією постановою. Додам, що документом визначені чіткі критерії щодо термінів подачі документів та окреслені випадки, за наявності яких той чи інший вид допомоги не призначається.
До складу сім’ї особи, яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім’ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім’ї не включаються.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям
З 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні цього року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Особам, які звернуться за її призначенням у липні-серпні, допомога буде призначена і виплачена, починаючи з липня 2020 року.
Розмір державної соціальної допомоги з 1 липня 2020 року визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім’ї і не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім’ї. До стабілізації економічного становища в Україні прожитковий мінімум для сім’ї та розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Середньомісячний сукупний доход малозабезпеченої сім’ї, це обчислений у середньому за місяць доход усіх членів малозабезпеченої сім’ї, одержаний ними протягом шести місяців. Але, що важливо, ці попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. Тобто для призначення допомоги з 1 липня, будуть враховуватись доходи за ІV квартал 2019 та І квартал 2020 років.
Коли допомога не призначається:
– у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, що не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіту за денною формою навчання, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи. Але хочеться зазначити, що це не стосується осіб, які не працювали, але в період, за який обраховуються доходи доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, втім не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за тяжко хворими дітьми (відповідно переліку), за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; або надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства;
– особи, які входять до складу малозабезпеченої сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку на суму, яка на дату купівлі (оплати послуг) перевищує 50 тисяч гривень;
– у власності малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень:
– у власності малозабезпеченої сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
І якщо раніше, коли у власності малозабезпеченої сім’ї було дві квартири чи автомобілі, в окремих випадках, враховуючи обставини в яких опинилась сім’я, допомога призначалась за рішенням комісії. Відтепер постановою не передбачається можливість розгляду на комісії таких питань.
Важливий ще один момент: новим Порядком передбачено, що заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім’ї (прізвище, ім’я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). Разом з тим під час заповнення декларації заявнику необхідно надати інформацію про склад сім’ї.
Для виходу малозабезпеченої сім’ї із складних життєвих обставин за рекомендацією органу соціального захисту населення непрацюючій працездатній особі із числа членів малозабезпеченої сім’ї, яка бажає провадити підприємницьку діяльність, центром зайнятості може бути надана допомога на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, порядок надання якої визначається Кабінетом Міністрів України.
Допомога на дітей одиноким матерям
Хочу наголосити, що призначення і виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні цього року, здійснюється згідно з нормами, визначеними постановою № 632 від 22.07.2020. А саме: розрахунок здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Особам, які звернуться за її призначенням у липні-серпні, допомога буде призначена і виплачена, починаючи з липня 2020 року. Звертаю увагу на те, що, згідно з діючим узгодженим рішенням про співпрацю у сфері надання адміністративних послуг соціального характеру, документи на призначення цього виду допомоги приймаються адміністраторами ЦНАПу за адресою: майдан Просвіти, 2.
Допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
Разом з тим при визначенні права на отримання цієї допомоги та розрахунку її розміру застосовуються вимоги, аналогічні до умов призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Винятками може бути випадок, коли у складі сім’ї є непрацюючі працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, і протягом цього періоду зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні менше трьох місяців або які (за яких) не сплатили (не сплачено) мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи. За цих обставин допомога на дітей одиноким матерям призначається не більше ніж на два шестимісячних періоди, якщо:
– у складі сім’ї є особа з інвалідністю, яка згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії потребує постійного стороннього догляду;
– відсутність будь-яких джерел для існування пов’язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім’ї.
Допомога на дітей одиноким матерям за таких умов на наступний строк призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення виплати такої допомоги. Зміниться і розмір допомоги при наступних зверненнях. Так, якщо непрацююча працездатна особа перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей одиноким матерям не працевлаштувалася, розмір такої допомоги під час наступного звернення за її призначенням зменшується на 50 відсотків, на наступний період – на 75 відсотків. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше, ніж через шість місяців після завершення її виплати.
Хочу зазначити, що виплата допомоги малозабезпеченим сім’ям та допомога на дітей одиноким матерям може бути припинена, якщо до управління соціального захисту надійшла з центру зайнятості інформація про те, що реєстрацію особи, яка включена до складу сім’ї, як безробітної припинено у зв’язку з порушенням вимог реєстрації служби зайнятості.
Припиняється виплата допомоги у разі, якщо виявиться, що непрацююча працездатна особа, фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв’язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання допомоги – з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна інформація з Держприкордонслужби.
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування
З набранням чинності постанови суттєво змінились умови призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Тепер ця допомога надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, – 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
До цього розмір дорівнював 2 розмірам прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Якщо на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 розміру прожиткового мінімуму (для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, – 3,5 розміру прожиткового мінімуму) для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги за попередні 12 календарних місяців.
І найголовніше – допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, яка виплачувалася у січні-червні 2020 року перерахована з 1 січня 2020 року. До слова, 22 опікуна уже отримали доплату за цей період на загальну суму майже 274 тисячі гривень.
Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме
Суттєві зміни відбулись і для призначення цієї допомоги. Починаючи з 1 липня цього року, допомога буде виплачуватись виключно за умови, що відомості про одного з батьків (платника аліментів) внесено до Єдиного реєстру боржників у зв’язку з несплатою ним аліментів. Для підтвердження таких даних працівники управління використовують відомості з Єдиного реєстру боржників.
Довідки з виконавчої служби, що один із батьків не сплачує аліменти, не дає підстав для призначення цього виду допомоги.
Розмір допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. В даному випадку доходи сім’ї враховуються за шість календарних місяців перед місяцем звернення. Однак, до визначення складу сім’ї та розрахунку середньомісячного сукупного доходу застосовується новий підхід, затверджений постановою № 632.
Щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею
Зміни, внесені постановою № 632, торкнулися і цього виду допомог. Так, при визначенні складу сім’ї та розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї будуть застосовуватись норми, визначені цією постановою. Разом з тим (як і раніше) до складу сім’ї не включаються особи, визнані особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду і не належать до зазначених членів сім’ї, та особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Наталія НИДЗЕЛИК, начальник відділу з прийому державних допомог
Важливо!
Якщо у складі сім’ї особи, яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги, є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи при призначенні допомоги, та у них в цьому періоді відсутні доходи, для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються:
- 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, – для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів протягом періоду, за який враховуються доходи, та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку;
- 0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, – для осіб, які навчалися за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та протягом періоду, за який враховуються доходи, не отримували стипендії;
- фактично отримані особами доходи – у разі, коли протягом періоду, за який враховуються доходи, вони отримували хоча б один із таких видів доходів, як пенсія, стипендія, державна допомога сім’ям з дітьми, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, допомога по безробіттю, компенсація за надання соціальних послуг з догляду;
- фактично отримані особами доходи – у разі, коли вони звертаються за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею та державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
- фактично отримані особами доходи – у разі, коли вони перебували на строковій військовій службі.