Підсумки конкурсу Фонду Олексія Муляренка на тему «Оздоровлення малих річок Рівненщини» оголосили нещодавно в Національному університеті водного господарства та природокористування. Шестеро студентів (спеціальність «Екологія») запропонували власні наукові підходи до проблеми, яку на Рівненщині не можуть вирішити роками. З них обрали трьох переможців, які отримали грошові винагороди у розмірі 15, 10 та 5 тисяч гривень.
Щоб привернути увагу до екологічної проблеми
Конкурс у Рівному проходить уже вдруге і названий на честь дідуся Олексія Муляренка – Олексія Костіна, який був професором та викладачем НУВГП з предмету «Гідравліка». У вересні 2019 року розпочався перший етап конкурсу. Відтоді студенти університету розпочали роботу над своїми науковими проектами і подавали їх на розгляд журі, до якого увійшли провідні викладачі вищого навчального закладу.
Конкурс, зі слів його засновника Олексія Муляренка, започаткований насамперед для того, щоб привернути увагу до існуючої екологічної проблеми та підвищити рівень фаховості спеціалістів університету. Щоб органи місцевого самоврядування могли замовляти, розробляти та використовувати на практиці проекти щодо покращення екологічного стану водойм.
– Основна мета конкурсу – привернути увагу до екологічної проблеми, – каже автор ідеї Олексій Муляренко. – В цьому році особливість конкурсу в тому, що в ньому взяли участь тільки студенти-екологи, хоча він був відкритий і для студентів інших спеціальностей. Це, мабуть, певна ознака того, що тема актуальна насамперед в плані екології і захисту від забруднень місцевих водних ресурсів. Спостерігаючи за тим, що відбувається в світі: незвично теплі зими, відсутність снігу, глобальне потепління, повинні думати про те, що піднесе нам завтра. Інша мета цього конкурсу – підсилювати науковий потенціал нашого університету, підвищувати фаховість його спеціалістів. Щоб проекти науковців, зокрема щодо покращення стану водойм, використовувалися на практиці. Аби їхні ідеї давали результати на Басовому Куті, Горині, Случі та інших водоймах.
Загалом у першому етапі взяло участь 12 авторів проектів. Половина з них пройшла у другий етап.
– Ми шукали й обирали кращих, розглянувши всі роботи, щоб отримати так би мовити квінтесенцію кожної, – розповідає ректор НУВГП Віктор Мошинський. – Адже рішення, які пропонували автори проектів, матимуть ефективне продовження на практиці на теренах міста й області. Всі теми пов’язані з річками, водними басейнами, водоймами загалом, стоками і біляводними ґрунтами. Це закономірно, адже професор Костін викладав у нашому університеті «Гідравліку». Зрештою, саме тому й обрали таку тему для конкурсу – оздоровлення Усті.
«Розроблення річки Боярчик» перемогла у конкурсі
3 лютого журі підбило остаточні підсумки. Перемогу здобули три студентські проекти. Їх автори отримали від Олексія Муляренка дипломи та грошову винагороду. Перше місце в конкурсі і 15 тисяч гривень отримав третьокурсник Микола Клименко за роботу «Розроблення річки Боярчик».
– Ця річка протікає в районі Боярки у Рівному і впадає в Устю, – пояснює Микола Клименко. – Я шукав причину забруднення водойми, яка ще півстоліття тому була настільки чистою, що там купалися люди. Нинішня проблема водойми в тому, що там б’ють підземні води, які надходять з території, де встановлений колектор, з якого й потрапляють у річку забруднюючі речовини. Потрібно знайти цей колектор і ліквідувати його.
Студент Юрій Чабан зайняв друге місце і 10 тисяч гривень, третє місце і 5 тисяч гривень винагороди дісталися студентці Оксані Федорчук.
Організатори конкурсу визначилися з темою вже третього конкурсу, який відбудеться в цьому році, – «Оздоровлення басейну річки Устя». Як пояснив Олексій Муляренко, проблематика для нашої області є надзвичайно актуальною. Що ж до оздоровлення Усті, то цю тему науковці також будуть доопрацьовувати.
Олена ІВАНЮК