За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, одна дитина зі 160 у світі має розлад аутистичного спектру. В Україні перед повномасштабною війною було зареєстровано майже 21 тисячу людей з таким діагнозом. Важливо розуміти, що аутизм не є перешкодою для розвитку здібностей: часто люди з аутизмом мають неабиякі таланти у різних сферах.
Щоб привернути увагу до цієї теми, Рівненський обласний центр народної творчості разом із Рівненським міським центром комплексної реабілітації «Крок» організували у світлиці РОЦНТ виставку картин юного художника Володимира Горошка «Ти – моя фея». Назва не випадкова, бо жіночі портрети вихованця центру «Крок» і студії «Teren-Art» (керівник – Ольга Теренчук) – світлі, яскраві, барвисті, життєствердно чисті й добрі. Таким уявляє світ Володя.

Барвистий світ Володимира Горошка

Ця експозиція є свідченням того, що мистецтво не має меж і розлади спектру аутизму не заважають творчому самовираженню. Хоча й інші картини юного художника теж яскраві і веселі. Усі мультяшні герої в нього привітні, веселі, щедро-кольорові й дуже симпатичні.

До речі, виставка Володі у центрі народної творчості – не перша. До цього його роботи виставлялися у обласній науковій бібліотеці та в залі студії «Teren-Art».

Особливо шарму відкриттю виставки надав музичний супровід вихованця Володимирецької музичної школи Стаса Касюдика. Стас також має розлад аутистичного спектру, але завдяки наполегливості й невгамовності мами, Вікторії, терпінню й педагогічному такту викладача вищої категорії музичної школи Ганна Манчук, своїм бажанню й працездатності досяг неабияких успіхів у музиці. Жоден концерт у музичній школі не обходиться без його участі, та й у заходах, які проводить обласний центр народної творчості, Стас із задоволенням бере участь. Цього разу Касюдики продемонстрували ще й талант найменшої із сім’ї – Валерії. Дівчинка під акомпанент Стаса прочитала поезію Шевченка, а після завершення урочистого відкриття виставки за завданням школи журналістів, яку вона відвідує у Володимирці, взяла інтерв’ю у директора обласного центру народної творчості Ірини Рачковської. Питання, до слова, ставила, як на її вік, професійно і доречно.


Віра в дітей – ключ до їхнього майбутнього
В загальному, відкриття виставки пройшло у досить теплій і невимушено- дружній атмосфері. Щирі слова вдячності батькам, вчителям за їх відповідальність та професійність, необхідність усім нам зосередитися на тих позитивних аспектах, які залишаються за дитиною не зважаючи на діагноз чи рівень порушення, дотримуватися принципів рівності, однаковості, безбар’єрності говорили заступник голови Рівненської обласної ради Олексій Бучинський, директор Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська, представник обласного управління культури і туризму Юлія Гончарова, директор Рівненського міського центру «Крок» Олександр Гомон.
І ще про тих, на кому лежить весь тягар відповідальності за успішні кроки героїв нашої розповіді, юних талантів у мистецькій галузі – їх мам.

«Наше життя – це навчання. Навчання – наше життя! Ми зобов’язані шукати те, що потрібне нашій дитині. Наші діти є частиною соціуму і повинні стати повноцінними його членами. Тож не маємо права опускати руки» – говорить мама Володимира Горошка Оксана.

«Прийде пора, коли нас,батьків, не буде поруч, і від того, які знання та професійні навики ми дамо зараз своїх дітям, залежить їх майбутнє і їх адаптація в суспільстві» – так висловила свою позицію мама Стаса Касюдика Вікторія.

Мами праві, бо батьки – найкращі експерти. Віра в дитину, її силу та можливості допомагає концентруватися на позитивних моментах і йти вперед. Наш громадянський обов’язок – сприяти цьому, як і належить цивілізованій нації.
Виставка Володимира Горошка триватиме у Лабораторії Живої спадщини Рівненського обласного центру народної творчості до 2 травня.
Євген В’юн
Фото Ольги Герасимчук
Читайте також: Української мови й літератури на Рівненщині навчають безплатно