Європейський проєкт «NetZeroCities» – це амбітний європейський проєкт, спрямований допомогти містам досягти кліматичної нейтральності до 2030 року. Рівне одне із перших українських міст почало впроваджувати концепцію проєкту.
Ініціатива є частиною місії Євросоюзу «100 кліматично нейтральних і розумних міст до 2030 року» та підтримується програмою «Горизонт 2020». Рівне є першим містом в Україні, яке отримало фінансування та розпочало впровадження проєкту NetZeroCities. Він має на меті перетворити місто на екологічно чистий та енергоефективний осередок.
– NetZeroCities – це глобальна ініціатива, спрямована на досягнення балансу між викидами парникових газів і їх поглинанням з атмосфери. Іншими словами, головна мета полягає в тому, щоб звести до нуля чистий викид вуглекислого газу та інших парникових газів, що спричиняють зміну клімату, – говорить заступник міського голови Рівного Артем Ганущак.
Чому Рівне обрало шлях NetZeroCities?
– Рівне стало одним із перших міст України, яке активно взялося за впровадження концепції NetZeroCities. Це важливий крок з кількох причин. Насамперед пов’язаний зі зміною клімату. Реалізація цього проєкту допоможе поліпшити екологічну ситуацію в місті та зменшити вплив міста на глобальне потепління.
Другий аспект — енергетична безпека. Перехід до відновлюваних джерел енергії та підвищення енергоефективності зменшить залежність обласного центру від викопного палива та зробить його енергетично більш незалежним.
Третій аспект – економічний. Реалізація цього проєкту буде стимулювати розвиток нових технологій і створення нових робочих місць.
Екологічна складова. У підсумку отримуємо чисте повітря, зменшення забруднення та більш комфортні умови проживання. Все це впливатиме на якість нашого життя.
Рівне реалізує амбітний екологічний європейський проєкт «NetZeroCities»
– Які конкретні заходи будуть реалізовані в рамках цього проєкту в Рівному?
– Ми маємо створити енергетичний паспорт громади. Він передбачає створення детального аналізу енергоспоживання міста, що дозволить виявити найбільш енергозатратні сектори та розробити відповідні заходи. Також його мета полягає в тому, щоб організувати всі дані в єдиний онлайн-інструмент, який буде регулярно оновлюватися, для розробки всіх майбутніх планів і стратегій. Сценарій переходу до «нульових» викидів СО2 передбачає розробку довгострокової стратегії, яка визначить конкретні кроки для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. У рамках проєкту заплановано навчання і популяризація енергоефективності серед студентів, голів ОСББ, завідувачів господарств. Національний університет водного господарства і природокористування став партнером міської громади – створив новий навчальний курс «Планування та впровадження рішень з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії». Його мета – формування нового покоління фахівців, які будуть готові до викликів сучасності й активного застосування енергозберігаючих технологій. Реалізація проєктів спрямована також на зменшення енергоспоживання та поліпшення екологічної ситуації в місті шляхом модернізації будівель, енергетичних систем та управління відходами.
Як запозичити досвід європейських країн
– Нещодавно відбувся черговий круглий стіл. Розкажіть про це детальніше.
– Він відбувся 30 жовтня і був присвячений модернізації системи управління відходами в місті. Представники міської влади та громадськості, експерти обговорили актуальні питання, пов’язані зі сферою управління відходами, зокрема про стан сміттєзвалищ, роздільний збір сміття та його переробку, впровадження нових технологій. А також про те, яким чином ми можемо запозичити досвід європейських країн.
За словами директора департаменту економічного розвитку Рівненської міської ради Віталія Люшина, обговорення цієї важливої теми – це наші перші кроки. Далі – поступова реалізація цього проєкту. Керівник Рівненського екологічного кластера Дмитро Лозін додав: «Треба проаналізувати, що ми можемо зробити в себе на підприємствах, а що держава». Представниця Рівненського екологічного кластера Ольга Пушкарчук переконана, що за допомогою законодавчих, логістичних і технічних ініціатив можемо переробляти до 90 відсотків побутових відходів. «Сміття можна повторно використовувати для виробництва товарів. І це ми вже робимо, – сказав керівник приватного підприємства «Рівне-флекс» Микола Лівшук. – Ми, зокрема, знайшли спосіб переробки полімерів, з якими борються у всьому світі. З них почали виготовляти тротуарну плитку. Це пілотний проєкт, він має пройти ще низку експертиз».
За результатами дискусії було розроблено рекомендації щодо розробки та впровадження комплексної стратегії управління відходами, спрямованої на зменшення викидів CO2 та поліпшення екологічної ситуації в місті.
Василь ГРУШЕЦЬКИЙ
Читайте також: НБУ вводить в обіг нову монету «Українська бавовна. “БТР-4Е “Буцефал”»
- Зловив три соми й щуку, чим завдав збитків на 9 тисяч гривеньЗа перевищення добової норми вилову, рибалка завдав шкоди майже на 9 тисяч гривень. 24 листопада 2024 року о 12:30 Рівненський рибоохоронний патруль небайдужі рибалки повідомили про те, що на території Нобельського національного природного парку здійснюється вилов водних біоресурсів з перевищенням…