На 24 квітня припадає Всесвітній день захисту лабораторних тварин, який був започаткований у 1979 році Міжнародною асоціацією проти експериментів над тваринами.
Щорічно від експериментів у лабораторіях світу гине більш ніж 100 мільйонів піддослідних тварин. Безневинні істоти терплять страшні страждання. Котів, собак, хом’ячків, щуриків, кроликів знаходять на вулицях, вилучають з притулків та розводять в лабораторіях. І кожне таке життя, яке потрапило «туди» закінчиться у жахливих муках без очей, шерсті, шкіри, приспане чи абортоване…
Організація PETA – всесвітня організація, що веде боротьбу за права тварин, стверджує, що тварини мають права і заслуговують, щоб їх основні інтереси були враховані незалежно від того, чи приносять вони користь людям.
Питання щодо користі людству теж є спірним.
У більшості випадків такі тортури не виправдані: тестування на тваринах не дають стовідсоткових гарантій безпеки продукції. І навіть якщо речовина вбила тварину, косметичний засіб все одно будуть продавати. Попри всі запуски у відкритий космос та інші технологічні «штуки», у XXI столітті мало хто говорить та дбає про розвиток альтернативних методів тестування косметичних та миючих засобів.
Перший крок задля порятунку тварин зробила Великобританія. Там ще у 2002 році заборонили досліджувати косметичні засоби на тваринах. Слідом за нею, у 2004 році, Європейський Союз заборонив тестування вже готової продукції на тваринах і лише у 2009 році набрала чинності заборона тестування інгредієнтів косметичної продукції у Європі, а також на її продаж та рекламу. У переліку країн, що є гуманними до тварин і відмовляються проводити такі тестування є Ізраїль, Норвегія, Індія, Бразилія, Південна Корея, Нова Зеландія, Канада та США.
А от уряд Китаю таки зобов’язує виробників проводити досліди косметичних засобів на тваринах. Чим це зумовлено – наразі невідомо.
В Україні нині рідко обирають альтернативне тестування
… а отже – тестують на тваринах.
Проте 20 січня 2021 року Кабмін прийняв технічний регламент, головним аспектом якого є заборона тестування косметичних засобів на тваринах. Згідно з ним вимоги до косметичної продукції на українському ринку повинні бути такими ж, як і на європейському. Постанова вступить у дію через півтора року.
А поки що… Поки що, від нас із вами багато що в цьому напрямку залежить. Та зараз я звертаюся до свідомих. До тих, хто розуміє масштаби проблеми. До тих, хто знає як це – коли болить… До тих, хто вірить у наше цивілізоване майбутнє.
Для цього варто лише бути уважними і відповідальними споживачами та купувати продукцію «родом» із вищезгаданих країн. Вітчизняну продукцію та товари, які прибули до нас із країн не дружніх до тваринного світу, слід перевіряти на наявність відповідних сертифікатів на упаковці.
Є перелік всесвітніх організацій, що видають сертифікати заводам, які випускають косметичну, фармакологічну та хімічну продукцію. На їхніх сайтах, навіть без знання мови, у гугл-перекладачі ви можете виявити наявність чи відсутність «зеленого» сертифіката: Vegan Society, PETA, Cruelty Free, CCF (Choose Cruelty Free), BDIH, Eco Control, Eco Garantie.
Зелена літера V на етикетці продукту означає, що продукція без ПЖП, чорний хрестик – що фірма тестує на тваринах. Тобто, що вона є в чорному списку цієї організації. До речі, позначка «кролик» на товарі, не завжди є маркером того, що цей продукт є «чистим». Зазвичай – це звичайний маркетинговий хід.
А ще – власники чотириногих завжди можуть відповідально та людяно ставитися до своїх підопічних. Взяти з притулку чи стерилізувати безпритульну тваринку, щоб вона не приводила потомства на вулиці.
Щодо відповідальних власників тварин, то (згідно з опитуванням, яке я провела на своїй фейсбук-сторінці) 20 респондентів відповіли, що ні за що в світі не піддали б випробуванням свого домашнього улюбленця…
Знаю, шановний читачу, що я ступила на тонкий лід власними твердженнями. І про те, що війна в країні, і що економіка така, як є, і що вразливі верстви населення страждають – теж знаю. Але переконана, що люди наділені інтелектом для того, щоб могти захистити тих, кого приручили.
Ольга ЗАЙЧУК