fbpx
Як проходить мобілізація на Рівненщині: з перших уст

Як проходить мобілізація на Рівненщині: з перших уст

Діліться інформацією з друзями:

За словами представника управління комунікацій Оперативного командування «Захід» ЗСУ полковника Олега Домбровського, Рівненщина  в певній мірі задовольняє потреби в комплектуванні Сил оборони України. Але виникає чимало запитань від наших читачів про саму мобілізацію військовозобов’язаних.

Як вона проходить, які виникають проблеми? Про це ми розпитали відповідальних осіб Рівненського обласного та Рівненського об’єднаного міського територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність

Начальник Рівненського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковник Віталій Плахотнюк зазначив, що основними нормативно-правовими актами, якими визначається порядок проведення мобілізації, є Указ Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 р., Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затверджений постановою Кабінету міністрів 16.05.2024 р.  

Будь-яка особа, яка отримала повістку, повинна у визначений термін звернутися до вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Це стосується і тих осіб, які мають право на відстрочку або є непридатними до служби за станом здоров’я.

Відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу» громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.

За порушення громадянами законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, порушення правил військового обліку, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, ухилення від військового обліку передбачена відповідальність за статтями 210-210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтями 336-337 Кримінального кодексу України. 

Розмір покарання

Законом, який набув чинності з 19 травня 2024 року, визначено такі розміри адміністративних штрафів для громадян, посадових та юридичних осіб: порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (стаття 210 КУПаП) тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн). Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (5100-8500 грн)

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті в особливий період  тягне за собою накладення штрафу в розмірі 17000 грн – 25500 грн. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку (стаття 210-1 КУпАП) тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн),  на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб і громадських об’єднань – від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн).

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-11900 грн), на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування,  юридичних осіб та громадських об’єднань – від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500-34000 грн). Вчинення дій, передбачене частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн), на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34000-59500 грн).

Відповідно до положень статті 336 Кримінального кодексу України ухилення резервістів від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Згідно з положеннями статті 337 Кримінального кодексу України ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

Червоний список

Начальниця групи комунікацій Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор Тетяна Камерістова додає:

«Якщо людина повторно ухилилася від мобілізації, то вона потрапляє у розшук – так званий червоний список. Чому червоний? Бо в особистому оновленому застосунку Резерв+ буде червона стрічечка, яка свідчитиме, що людина перебуває в розшуку. Інформацію про таких осіб ТЦК та СП передає до органів правопорядку. Все відбувається виключно в межах чинного законодавства.Людина повинна усвідомити, що вона робить. Чи буде все життя ховатися, чи піде та врегулює свої питання в ТЦК та СП». 

«Але, як твердять наші читачі, є непоодинокі випадки, коли військовозобов’язаних чоловіків, яким не надсилали повісток, забирають просто на вулиці й після формального, за їх словами, проходження ВЛК відразу доправляють до місця служби, – кажу до Тетяни Камерістової. – Йдеться про випадки, коли людина вчасно оновила свої дані, пройшла ВЛК, не отримувала повістки (тобто, не ухилялася), а її забрали, навіть не давши можливості повідомити про це рідним. Наскільки правомірними є такі дії працівників ТЦК та СП?».

– Поліція разом з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зупиняє на вулиці чоловіків для перевірки документів, – продовжує майор Камерістова. – Насамперед цікавляться, чи оновили вони свої дані в Резерві +. Під час перевірки громадяни показують особисті документи, заново оновлюють свою сторінку в електронному застосунку Резерв+, а ми звіряємо по загальній базі обліку військовозобов’язаних. І  коли бачимо, що людина «червона», тобто в розшуку, тоді  її доставляють до ТЦК та СП.

Натомість у відповідь чуємо: «Я бідний, нещасний, мене затримали!». Чому затримали? Вони ж не кажуть чесно, що ухиляються від виконання військового обов’язку. Адже захист територіальної цілісності України є святим обов’язком кожного громадянина. Цю статтю з Конституції України ніхто не вилучав. 

Я дуже люблю наших громадян, але вони забувають, що, крім прав, у кожного є обов’язки. Під час воєнного стану діє закон, який зобов’язує всіх чоловіків віком від 18 до 60 років щороку зробити певні правочини. Є мужні чоловіки, які оновили свої дані в ЦНАПі чи через Резерв+. Адже про будь-які зміни в своїх облікових даних кожен військовозобов’язаний повинен повідомляти ТЦК та СП.

Повістки, згенеровані Міністерством оборони України, надсилає Укрпошта

Треба не забувати і про повістки, згенеровані Міністерством оборони України, які надсилає Укрпошта. Я знаю непоодинокі випадки, коли представники  сильної статі, відверто кажучи, зазначають неправдиву інформацію – вказують нам адресу, за якою вони зареєстровані, хоча проживають в іншому місці. Повістки приходять за адресою реєстрації, де, звісно, нікого вдома немає. І саме такі громадяни здебільшого, в Резерві+ стають «червоними». Тобто опиняються в розшуку.

Буває так: привезла поліція чоловіка, він починає кричати: «У мене п’ятеро дітей!». Звідки ми знаємо, що в тебе п’ятеро дітей?! Якби ти оновив свої дані вчасно, зазначивши зміни в своєму сімейному стані, отримав би довідку про відстрочку і не виникло б такого питання. 

Важливо зазначити: залучений до лав ЗСУ військовослужбовець не обов’язково перебуватиме «на нулі». Так кажу, бо з цього приводу різні інсинуації виникають. Чоловіки, які приходять до ТЦК та СП, не всі йдуть служити до війська, адже хтось має право на відстрочку, дехто взагалі не попадає під мобілізацію за сімейними обставинами чи станом здоров’я. Якщо, навіть і мобілізовують людину, спочатку всі проходять обов’язкову базову військову підготовку в спеціальних навчальних центрах».

– Я з власного досвіду можу сказати, що в нашому батальйоні лише 30-35 відсотків бійців знаходилися в районі зіткнення, – приєднується до розмови  офіцер юридичної служби Рівненського обласного ТЦК та СП, капітан юстиції Андрій Остапуля. –  Адже ще потрібно займатися доставкою боєкомплекту, продовольства, працювати з документацією, паяти та складати дрони, і взагалі виконувати інші завдання. 

Статус «обмежено придатного» відмінено

– Який нині підхід до мобілізації людей, які раніше мали статус «обмежено придатного», серед яких люди старшого покоління, які мають проблеми зі здоров’ям або зловживають алкоголем чи наркозалежні?

– Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 р. було внесено зміни у Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» та виключено з його положень статус «непридатний до військової служби в мирний час та обмежено придатний у воєнний час», – констатує підполковник Віталій Плахотнюк. – Відповідно до перехідних положень зазначеного Закону громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, протягом дев’яти місяців підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Глава 20 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України (затверджено наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р.) передбачає такі ступені придатності до військової служби:  придатний до військової служби; придатний до служби у військових частинах забезпечення,  ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони; непридатний до військової служби.

Заборона на фото- і відеозйом в ТЦК

–  Багато розмов про те, що при затриманні вилучають мобільні телефони, – продовжує Тетяна Камерістова. – ТЦК та СП – військова установа, режимний об’єкт. Згідно з нормативним документами, в режимних приміщеннях заборонено користуватись засобами мобільного зв’язку та вести фото- і відеозйомку. Тому особи, які прибувають до ТЦК та СП, здають на зберігання черговому мобільні пристрої під особистий підпис. При вибутті їх забирають. 

Це перша частина історії. Друга полягає в тому, що, незважаючи на заборону, дехто таки викладає відео в інтернет, тим самим працюючи на ворога. 

– Зверніть увагу, що багато військових дають інтерв’ю в балаклавах, захисних окулярах. Це робиться для того, щоб не можна було їх ідентифікувати. Бо коли фотографують обличчя, люди впізнають і кажуть: ось цей на такій то вулиці живе. І таким чином ставлять під загрозу життя не лише військовослужбовця, але і його родини, – доповнює Андрій Остапуля.

Чому рівнян мобілізовують «чужі» виїзні бригади?

–  Багато наших читачів запитують: «Якщо військовозобов’язаний стоїть на обліку в Рівному, чи мають право мобілізувати його на вулиці нашого міста виїзні бригади представників Сарненського, Зарічненського, Березнівського. А буває, як кажуть, Львівського чи навіть Одеського ТЦК та СП (знову ж таки, перевіряючи документи без працівників поліції)?». 

– Ми керуємося  положенням пункту 3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, – констатує підполковник Плахотнюк. Отож можу сказати, що призов резервістів і військовозобов’язаних проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Відповідно до пункту 31 зазначеного документа повістки мають право вручати представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки – в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Мобілізація представників релігії

– Усе частіше в суспільстві говорять про те, чи мобілізовують представників релігій – пацифістів? Яка з цього приводу думка керівництва ТЦК та СП?

– Питанню мобілізації військовозобов’язаних, які відмовляються від проходження військової служби під час мобілізації з релігійних переконань, було надано правову оцінку в постанові Верховного Суду від 13 червня 2024 року. – Говорить начальник Рівненського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки. – У ній зокрема зазначається: статтею  9 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на свободу думки, совісті та релігії. Це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання. А також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно.

Свобода сповідувати свою релігію або переконання відповідно до положень ч. 2 цієї статті підлягає лише таким обмеженням, що встановлені законом. І вони є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Таким чином, право сповідувати свою релігію або переконання не є абсолютним і може бути обмежене. За таких умов як:  законність; легітимна мета – інтереси громадської безпеки, необхідність охорони публічного порядку, здоров’я чи моралі, а також захист прав і свобод інших осіб. 

Ані положення Пакту про громадянські і політичні права, ані положення Конвенції прямо не передбачають права людини відмовитися від виконання військового обов’язку з міркувань совісті. В тому числі з мотивів релігійних переконань, і не унормовують порядок його реалізації. Відповідно до статей 17, 65 Конституції України захист держави і забезпечення її безпеки є найважливішими функціями всього українського народу. Військова служба – це конституційний обов’язок громадян України, який полягає у забезпеченні оборони України, захисті її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.

Захищати Батьківщину можна не тільки зброєю

Капітан юстиції Андрій Остапуля додає: «Захищати Батьківщину можна не тільки зброєю. У підрозділі, де я служив, було багато представників різних конфесій. Я, як юрист, розглядав запити від адвокатів. Мовляв, людина не може тримати в руках зброю через те, що належить до певної конфесії. Отож вона має право на альтернативну службу. Але такого поняття як «альтернативна служба» зараз не існує! Вона стосувалася проходження строкової служби. Зараз такого поняття як «строкова служба» теж немає. 

Зі своєї практики скажу: в нашому батальйоні було 5 військовослужбовців, які казали, що не можуть брати до рук зброю через свої релігійні переконання. Так, вони не воювали. Але службу продовжували водіями та кухарями».

«Тут у нас ніхто не «відсиджується»!

– У людей складається хибне враження, що в ТЦК та СП служать військовослужбовці, які, мовляв, відсиджуються в тилу. Олії до вогню підливають популістські дискусії політиків, які пропонують розформувати ТЦК та СП. Зрозуміло, ми не можемо сказати, скільки в ТЦК та СП працює військових, які побували на війні, зазнавши травм і поранень. Але можемо навести приклади тих, хто «відсиджується»? 

– У ТЦК та СП понад 80 відсотків військових з бойовим досвідом. – Продовжує  начальниця групи комунікацій. – А наші підрозділи охорони укомплектовані фактично на 100% військовослужбовцями, що мають бойовий досвід, травми чи каліцтва. Їх вони отримали вже і під час повномасштабного вторгнення. Тобто вони мають великі обмеження для проходження військової служби. Але, незважаючи на це, продовжують служити державі. Зокрема, в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Треба, щоб і в тилу всі працювали на Перемогу!

Ти боїшся йти на війну? Всі бояться! Я згодна, ніхто не хоче помирати. Але треба усвідомлювати, що стоїть питання в існуванні самої держави! Отож треба її захищати! Не хочу, щоб ще десь повторилася трагедія Бучі чи Ірпеня, багатьох інших українських міст.

Зараз багато співвітчизників у тилу донатять на потреби Збройних сил,  залучені до виготовлення дронів, окопних свічок, плетуть маскувальні сітки тощо. Але є велика група так званих спостерігачів, які перебувають у режимі очікування: «Що буде завтра?». А треба, щоб усі без виключення працювали на нашу майбутню Перемогу! 

Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ

  Читайте також: 

  • Для пасічників запускають сервіс завчасного сповіщення “Є-Бджільництво”
    Мінагрополітики запускає перший етап системи «Є-Бджільництво» – електронний сервіс завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин. З 10 лютого 2025 року в Державному аграрному реєстрі для суб’єктів господарювання буде доступний новий електронний сервіс завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин…