fbpx
гамазові кліщі

Які неприємності несуть жителям Рівненщини кліщі

Діліться інформацією з друзями:

Погляньте, які неприємності можуть виникнути у людини, яка стає жертвою нападу мікроскопічних гамазових кліщів. Постраждалі жителі Рівненщини можуть й не помітити їх. Вони мають маленькі розміри (0,2-0,4 мм), нейтральний колір тіла та недовгий час перебувають на тілі прогодовувача.

Ці членистоногі широко поширені в усіх ландшафтно-кліматичних зонах. Більшість їх видів є для нас досить корисними, тому що мешкаючи у ґрунті, рослинному опаді, скупченнях органіки. Вони перетравлюючи всі ці рештки, водночас споживають личинки й дорослих комах, нематод тощо. Таким чином беруть участь у процесі гумусоутворення і регуляції чисельності дрібних безхребетних, зокрема, шкідливих для людини.

Про це повідомляють фахівці Рівненського паразитологічної лабораторії Центру

Деякі види гамазових кліщів можуть нападати на людей

Однак, деякі види гамазових кліщів є хижаками хребетних тварин (гризунів, комахоїдних, плазунів, птахів). У разі масового розмноження здатні нападати на людину, причому протягом усього року. Здебільшого атакує відразу багато осіб. Внаслідок їх множинних укусів на шкірі людини з’являється характерне висипання у вигляді червоних цяток. Через 14-18 годин вони перетворюються у  рожево-червоні папули, а за 36 годин — в яскраво-червоні пухирі. 

Кліщові дерматити

Такі кліщові дерматити супроводжуються нестерпним свербінням, яке триває до 2 тижнів, часто у пацієнтів фіксується вторинне бактеріальне інфікування та місцеві запальні процеси внаслідок інтенсивного розчухування уражених місць. Симптоми посилюються при контакті з одягом та водних процедурах, в осіб з підвищеною чутливістю виникають алергічні реакції, які через високу токсичність слини гамазових кліщів набувають генералізованих форм. 

Окрім того, особливою є роль цих членистоногих у формуванні та зберіганні таких небезпечних природно-осередкових захворювань як туляремія, висипний тиф, везикулярний рикетсіоз, Ку-лихоманка, лептоспіроз та бореліоз, якими при укусах вони здатні заразити й людину.

У 2023 році серед досліджених 628 гамазових кліщів визначено 3 домінуючих види — курячий, мишачий та щурячий. Напади на людей відбувались переважно у приватних садибах при догляді за домашньою птицею. У багатоквартирних будинках заселеними були підвальні та горищні приміщення через паразитування цих членистоногих у гніздах та на тілі гризунів і синантропних птахів, фіксувались знахідки гамазових кліщів й у житлових приміщеннях, куди вони потрапляли здебільшого в результаті занесення мешканцями чи домашніми тваринами.

Що робити у разі виявлення кліщів

У разі виявлення у приміщенні гамазових кліщів та для недопущення їх нападу першочергово необхідно переконатись в утриманні у належному стані підвальних приміщень  та горищ, при наявності там гризунів провести дератизацію, позбутись гнізд птахів. Після генерального прибирання обов’язковими є протикліщові обробки місць їх кубел, адже ці членистоногі здатні проживати до 6 місяців без прогодовувача й активно переповзати до людських помешкань у пошуках крові. Якщо ж в оселі утримуються домашні улюбленці, в тому числі й декоративні птахи, їх самих, а також підстилки та клітки необхідно обробити протикліщовими засобами відповідно до рекомендацій ветеринарного лікаря.

? Фахівці паразитологічної лабораторії Центру, за адресою м. Рівне, вул. Котляревського, 3, контактний телефон +38 (067) 548-15-06, залюбки здійснять видову ідентифікацію членистоногих та нададуть всі необхідні консультації, щоб ви почували себе комфортно й безпечно у своїх домівках.

Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги

  • Як уникнути зараження паразитами від вживання риби
    Риба є цінним джерелом білка та мікроелементів, але іноді може містити паразитів, таких як червоні ниткоподібні «черв’яки», які фіксуються неозброєним оком в черевній порожнині та м’язах риб, можуть бути личинками нематод роду Eustrongylides spp. Ці паразити зазвичай зустрічаються у хижих…