Зараз енергоефективність на піку актуальності. Якщо раніше ми замислювалися про це з причин турботи про довкілля чи сімейний бюджет, то після початку повномасштабного російського вторгнення це стало питанням державної безпеки. Нині під удар ворога потрапило чимало енергетичних об’єктів, тож розумне споживання електрики в кожній оселі має стратегічне значення для всіх. Адже попереду зима, яку вже назвали найскладнішою. Тому пропонуємо кілька підказок, як заощадити електроенергію в оселі.
Ідучи – гасіть світло
Це ж очевидно, скажете ви. Менше з тим, багато хто нехтує цим правилом через лінощі чи неуважність. Однак сьогодні це – основна звичка, яку потрібно виробити. Нагадуйте собі та вашим рідним про це і з часом ви помітите рівень економії.
Замініть лампочки
Традиційні лампи накалювання споживають надміру електроенергії, їх слід міняти частіше, ніж їх енергоефективні альтернативи. Галогенні лампи накалювання, компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ) та світлодіодні лампи (СІД) споживають на 25-80% менше електроенергії та служать у 3-25 разів довше, ніж традиційні. Хоча енергозберігаючі лампочки коштують дорожче, їхнє ефективне використання енергії та триваліший термін служби зрештою дадуть вам економію.
Обираєте техніку – купуйте енергоефективну
Так, побутова техніка класу А+ та А++ ефективніша і здатна заощадити до 50% електроенергії. Менш ефективна техніка класу В і С, а от прилади класу D, E, F і G взагалі не варто розглядати, якщо хочеш заощадити енергію. Ось скільки «з’їдають» різні побутові прилади:
Кондиціонер — 2,2-3,37 кВт.
Електрочайник — 2,2-2,4 кВт.
Пилосос — 2 кВт.
Бойлер — 1,5-2,5 кВт.
Масляний та повітряний обігрівачі — 1,2-2 кВт.
Пральна машина — 0,8-2,2 кВт.
Холодильник двокамерний — 0,30-0,90 кВт.
Мікрохвильова піч — 0,6-1,5 кВт.
Холодильник однокамерний — 0,10-0,40 кВт.
Телевізор — 0,08-0,14 кВт.
Електролампа на 100 Вт — 0,1 кВт.
Комп’ютер — 0,065-0,45 кВт.
Відключайте пристрої
Не залишай техніку в режимі очікування, наприклад телевізор чи комп’ютер, а відключайте її від мережі, коли не користуєтеся. Експерти не радять залишати зарядні та подовжувачі в розетках. Існує таке поняття як фантомне навантаження або «вампірська» енергія — коли прилади поглинають енергію у вимкненому або сплячому режимі. Дослідним шляхом доведено, що таким чином «з’їдається» до 15% електроенергії.
Економте воду
Швидкий душ, використання лише необхідної кількості води під час миття посуду та приготування їжі, перекриття кранів під час чищення зубів – усе це заощадить енергію для нагрівання бойлера.
Утеплюйте квартиру
Так вам не доведеться вмикати додаткові опалювальні пристрої. Важливо перед приходом зими перевірити стан вікон, дверей, батарей, постелити килими та запастися теплим одягом.
Готуйте з розумом
Дуже простий лайфхак для власників електроплит – готувати із кришкою. Це значно скоротить час приготування та витрати води. Якщо у вас газова плита – такий спосіб дозволить заощадити блакитне паливо. Води кип’ятять стільки, скільки потрібно зараз, а не повний чайник. Крім того, радять переставити холодильник якомога далі від батареї. Адже зниження температури в приміщенні всього на один градус дозволить заощадити близько 3% електроенергії морозильною шафою та 6% холодильником.
Якщо можливо, встановіть сучасний лічильник
Кільказонний тариф на електрику дозволяє заощаджувати до 25% енергії. Для цього вмикайте прилади, що споживають багато «світла» (пральна машина, бойлер, посудомийка) у нічну пору, коли тариф менший.
Періть при низькій температурі та з повним завантаженням
Більшість речей не потребує прання у гарячій воді. Для освіження білизни достатньо поставити швидке прання на 30 градусів. Це заощадить і воду, і електроенергію.