Великий піст завершився, і на столі з’явилися м’ясні страви. В ефірі “Українського радіо” глава правління організації з питань захисту прав споживачів Олена Куликова розповіла, як і де правильно купувати м’ясо та як багато на прилавках “прострочки” і фальсифікату.
Про це пише Суспільне/Новини.
Як відрізнити справжнє м’ясо і фальсифікат
За словами експертки, фальсифікат – коли відбувається заміна однієї сировини на іншу. Це поширено під час виготовлення напівфабрикатів та ковбас, коли м’ясо проходить переробку.
“Можуть бути випадки, коли на ринку видають один вид м’яса за інший, коли покупець – невеликий спеціаліст і бажає купити певний вид м’яса для певних цілей, а йому продають інший, видаючи більш дешеве м’ясо за більш дороге”, – каже Куликова.
Як визначити якість м’яса “на око”
“Зараз у всіх є альтернатива. Ви можете купити розфасовану продукцію, а можете – купити рівно стільки, скільки Вам потрібно зараз. Все ж таки, рекомендую купувати те, що йде на вагу. Ви завжди маєте можливість такий товар оцінити на запах. Запах, це – основне, на що ми маємо звертати увагу. На самому підносі бачите, чи багато там рідини, її вигляд”, – радить експертка.
Вона зазначила, що м’ясо не має бути “обвітреним”. Свіже м’ясо після натискання на нього має прийняти свою форму. Якщо місця натискання залишаються, то, швидше за все, продукт неякісний або він проходив режим заморожування.
Вода у м’ясі
Куликова зауважує, що часто м’ясо після заморожування на прилавках продають як охолоджене. На розмороженому м’ясі можна помітити велику кількість води.
“Тут треба розуміти, що коли ми купуємо заморожене м’ясо, то ми платимо одні гроші, а коли купуємо “парне” м’ясо, то зовсім інші гроші. На жаль, тут ми можемо не знати, в яких умовах м’ясо проходило розморожування тощо. Коли м’ясо неодноразово проходить креообробку, то в ньому можливий розвиток різної мікрофлори”, – розповіла вона.
Де краще купувати м’ясо – у супермаркетах чи на ринках
За словами глави правління організації з питань захисту прав споживачів, зараз ринки не досить ретельно контролюються.
“На особистому досвіді можу підтвердити, що порушення на ринку виявляються частіше, ніж у різних супермаркетах. Завдяки такій ситуації руйнуються стереотипи, що ринкова, фермерська, домашня продукція має бути кращої якості. За фактом виходить – зовсім навпаки”, – каже експертка.
Вона зазначила, що у супермаркетах більше обмежень – там не можуть прийняти товар на реалізацію сумнівної якості. А якщо таке відбувається, то це – поодинокі випадки. Частіше нормативів щодо якості та безпечності продукції дотримуються великі торговельні мережі, оскільки вони несуть відповідальність. До того ж, зараз виникають проблеми використання гормонів росту, антибіотиків.
“Саме в домашніх та фермерських господарствах, безконтрольне лікування тварин. Корова захворіла, її чимось скололи, а молоко продали. Насправді це молоко має бути утилізоване. Така ж ситуація і з м’ясом. Залишки антибіотиків можуть залишатися. І на ринку, на жаль, неможливо проконтролювати, чи є це м’ясо хворої тварини”, – розповіла Куликова.
М’ясо за “акційною ціною”
Експертка рекомендує відноситися до акційним м’ясом дуже насторожено – завжди дивитися маркування та терміни придатності.
“Найчастіше за акціями реалізується продукція, яку потрібно якнайшвидше реалізувати. Швидше за все термін придатності виходить. Якщо до кінця терміну придатності залишається день чи два, і ми це м’ясо добре промили, навіть трішки вимочили, а не плануємо його заморожувати, а одразу приготували, то думаю, нічого страшного не відбудеться”, – сказала Куликова.
При цьому вона настійливо не рекомендує брати акційну продукцію “про запас”, щоб заморозити й використовувати її в майбутньому.
Як правильно вибирати ковбасу
Експертка розповіла, що нещодавно проводилось дослідження, в межах якого перевіряли дитячі варені ковбаси.
“Можу з впевненістю сказати – м’ясо там є. Моя порада: треба розуміти, що, коли купуєте недорогу ковбасу, то не треба розраховувати, що за невеликі гроші ви отримаєте добрий, якісний продукт. Навіть, якщо відкрити нормативну документацію, то в ковбасах вищого ґатунку є певні обмеження – в них додається м’ясо першого ґатунку. Якщо мова йде про інші види – другий чи третій сорт, то тут можуть бути і м’ясо, і субпродукти, всілякі згущувачі, антиоксиданти. Хімії багато. Рекомендую завжди читати маркування”, – розповіла Куликова.
Вона радить відмовлятися від ковбаси, якщо на упаковці є велика кількість додавань “Е”, якщо в складі є “жир, шпік, сало”. На її переконання, краще купити менше, але якісний продукт.