«Реформа стимулює рухатися вперед»
Другий етап медичної реформи, який стартував в Україні 1 квітня 2020 року, змусив лікувальні установи впроваджувати низку змін.Якщо в одних закладах реформа проходить «безболісно», то іншим доводиться закривати відділення, скорочувати персонал…
Які зміни відбулися у Радивилівській центральній міській лікарні завдяки реформуванню системи охорони здоров’я.
Заклад оптимізували задовго до реформи
Оптимізацію в Радивилівській лікарні провели задовго до початку медичної реформи: об’єднали відділення, кількість ліжкомісць скоротили з 350 до 150, а працівників пенсійного віку перевели на пів ставки. Причиною змін стало недостатнє фінансування закладу.
«Не вистачає кардіолога, реаніматолога. Три реаніматологи маємо, але хоча б ще одного. 75% наших працівників – це категорія 45+»,
– зітхає генеральний директор медзакладу Федір Стецюк, який очолює заклад з 2014 року.
За спеціальністю він – хірург. Зізнається, аби не втрачати кваліфікацію, й досі оперує хворих. Поза роботою ж медик захоплюється футболом, є членом Рівненської футбольної асоціації медиків. У кабінеті Федір Григорович організував цілу виставку зі своїми спортивними нагородами. Очільник закладу розповідає, що протягом десятиліть у лікарні, фактично, панував період застою.
Розвиватися лікувальна установа почала у 2015 році. У 2016 році частково відремонтували пологове відділення: замінили дах та вікна. Протягом двох років відремонтували дитяче відділення.
З 1 квітня, коли стартував другий етап медреформи, система фінансування змінилася. Тепер лікарня отримує гроші від Національної служби здоров’я України за кількість пролікованих пацієнтів. Компенсують лікарні лише ту надану допомогу, на яку укладені контракти.
«Вторинка» має свій відділ первинної допомоги.
Комунальним підприємством Радивилівська міська лікарня стала у 2019 році.
Тоді в медзакладі при поліклінічному відділенні створили відділ первинної медико-санітарної допомоги.
«Ми маємо 2700 декларацій з пацієнтами. За листопад «первинка» принесла 177 тисяч гривень»,
– каже генеральний директор закладу.
Щоправда, довелося ліквідувати стоматологічне відділення і вивести з підпорядкування зубопротезний відділ. Зараз ті кабінети орендують стоматологи-приватники.
Найбільше хворих вчителів та учнів у Рівному та Костополі
У Рівному обиратимуть керівника центру реабілітації дітей
Заклад ще не включили до переліку «ковідних», тож інфікованих хворих тут не госпіталізовують.
«З квітня по грудень отримали від НСЗУ більше 21 мільйона гривень. Це з урахуванням і глобального бюджету, і пріоритетних послуг. Правда, з листопада гроші по «вторинці» приходять із затримкою», – пояснює Федір Стецюк.
Пріоритетними в цій лікарні є пологи, мамографія, фіброгастроскопія, колоноскопія.
Генеральний директор розповідає, що хотіли також отримати контракт на пакет допомоги при мозковому інсульту. Проте їм відмовили, оскільки немає комп’ютерного томографа.
«В радіусі 60 кілометрів цього обладнання теж нема. А НСЗУ не дозволяє возити пацієнтів на обстеження на більші відстані»,
– розводить руками керівник Радивилівської лікарні.
Федір Стецюк сподівається, що у 2021 році вдасться отримати ще декілька контрактів від НСЗУ. Ставку, зокрема, роблять на пакет допомоги при туберкульозі, жіночу консультацію та стоматологію.
Реформа, каже Федір Григорович Стецюк, це поле для розвитку та стимул рухатися вперед.
«Думаю, якби не пандемія, в листопаді ми вже були б опорним закладом. Заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Садовяк обіцяла нам сприяти, адже в нас дуже цікаве географічне положення, 30% пацієнтів – зі Львівської та Тернопільської областей», – резюмує керівник Радивилівської лікарні.
Повну версію читайте , Район.Медицина.