fbpx
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям Рівненщини

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям Рівненщини

Діліться інформацією з друзями:

Як призначається державна соціальна допомога та на який термін. Допомога внутрішньо переміщеним особам: актуальні зміни в законодавстві.

Як призначається державна соціальна допомога, на який термін та на яких умовах. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

  • Одиноким особам, визнаним за результатами медико-соціальної експертизи непрацездатними, які не мають інших джерел до існування, державна соціальна допомога може бути призначена на строк визнання особи непрацездатною.
  • Одиноким особам, які досягли 65-річного віку і не мають інших джерел до існування, державна соціальна допомога може бути призначена довічно.
  • Зазначені в частинах другій і третій статті 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» умови застосовуються також при призначенні державної соціальної допомоги непрацездатному подружжю при відсутності осіб, зобов’язаних їх утримувати відповідно до закону.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім’ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім’ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім’ї.

На період воєнного стану

Державна соціальна допомога призначається на один 6-місячний період, якщо у складі сім’ї є особа працездатного віку, яка:

  1. є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не працює або не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом періоду, за який враховуються доходи; 
  2. та/або повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа і не працює або не сплатила/за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Державна соціальна допомога може бути призначена на сім’ю, якщо у складі сім’ї є кілька непрацюючих працездатних осіб. Такі особи повинні на момент подання заяви на призначення допомоги бути зареєстрованими в центрі зайнятості як безробітні або перебувати на обліку в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Для визначення права на отримання допомоги зазначеними особами проводиться перевірка факту перебування осіб зі складу малозабезпеченої сім’ї більш ніж 90 календарних днів підряд за кордоном. Така перевірка проводиться щодо отримувачів державної соціальної допомоги, призначеної після 1 березня 2024 року, під час проведення поточної верифікації.

Перебування за кордоном осіб зі складу малозабезпеченої сім’ї

Під час отримання допомоги проводиться перевірка факту перебування осіб зі складу малозабезпеченої сім’ї більш ніж 90 календарних днів підряд за кордоном.

Якщо виявлено факт перебування зазначених осіб більш ніж 90 календарних днів підряд за кордоном і продовження перебування за кордоном на момент проведення перевірки орган соціального захисту населення шляхом надсилання письмового повідомлення на поштову адресу або за допомогою засобів електронного зв’язку (електронне повідомлення) або телефонного зв’язку повідомляє отримувачу про необхідність подання протягом 30 календарних днів підтвердних документів про неотримання будь-яких виплат у країнах перебування.

Такі документи повинні мати впорядкований автентичний переклад на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально. Правильність/достовірність перекладу може бути засвідчена підписом особи, яка здійснила переклад, за умови наявності в неї відповідного свідоцтва (диплома) про кваліфікацію перекладача, що підтверджує володіння відповідною іноземною мовою та надає їй право провадити перекладацьку діяльність, копія якого додається.

Виплата державної соціальної допомоги продовжується на підставі наданих підтвердних документів про неотримання будь-яких виплат у країнах перебування. Якщо зазначені документи не подані, розмір державної соціальної допомоги перераховується без урахування у складі малозабезпеченої сім’ї особи, яка виїхала. Як призначається державна соціальна допомога.

Випадки, коли допомога не призначається:

  • у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку; 
  • здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень

– купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно з соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування); 

– купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів; 

– платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об’єктів спадщини та дарування); 

– внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації;

 – благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів); 

– надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики;

  • особи, які входять до складу малозабезпеченої сім’ї, на перше число місяця, з якого призначається державна соціальна допомога, мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень;
  • у власності малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок) (крім житла, яке розташоване в населених пунктах, зазначених у переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, або житла, знищеного/непридатного для проживання внаслідок бойових дій.
  • у власності малозабезпеченої сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менш ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Розміщення для проживання залишається ключовою проблемою для ВПО.

Житло є сферою, яка потребує найбільшої підтримки та фінансування як з боку держави, так і з боку міжнародних фінансових інституцій. З 22 березня 2022 р. діє соціальна програма «Прихисток», яка надає допомогу в розміщенні ВПО й передбачає надання компенсації на житлово-комунальні послуги власникам житла, які безоплатно розмістили ВПО.  З вересня 2022 р. компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися в період воєнного стану, проводитися за рахунок Товариства Червоного Хреста України. 

 Також для тимчасового проживання ВПО на території Рівненської міської громади на базі навчальних гуртожитків діють місця компактного проживання ВПО, станом на сьогодні проживає 601 особа, з них 128 дітей.

 При виконавчому комітеті Рівненської міської ради створено координаційну раду з питань внутрішньо переміщених осіб, координація роботи якої делегована департаменту.

 Координаційна рада є консультативно-дорадчим органом, який об’єднує між собою ВПО з проактивно громадською позицією, відповідними досвідом і знаннями, щоб ефективніше захищати права та інтереси ВПО в громаді. До складу ради увійшли внутрішньо переміщені особи, представники органів влади, громадських і благодійних організацій, що опікуються переміщеними.

Головне завдання ради – пропонувати владі довготривалі системні рішення, які дозволять повноцінно інтегрувати переміщених людей і бізнес у життя й економіку громади. На сьогодні, це робота над цільовою програмою для інтеграції ВПО.

Тетяна ГОРБАТЮК, заступниця директора – начальниця рівненського управління соціальних програм