fbpx

Як поводитися в спеку, щоб не зашкодити собі

Діліться інформацією з друзями:

Довгождане літо нарешті тішить нас теплими погожими днями. Однак іноді температура буває надто високою. Як поводитися в спеку, щоб не зашкодити собі?

Варто дотримуватися заходів безпеки. Не перевантажуйте свій організм надмірними фізичними активностями. Детальніше про правила безпечної поведінки влітку розповіла лікар-методист ОЦЗ Галина КАШПЕР.

– Не сидіть під відкритим сонцем з 11-ої до 16-ої години. Якщо це неминуче, обов’язково накрийте голову. Чим завгодно – капелюхом, бейс­болкою, хустиною, парасолькою.

Носіть вільний одяг із натуральних тканин – льону, бавовни. Вони пропускають повітря і забезпечують охолодження тіла.

Зніміть годинник і ланцюжки. Жінкам краще зібрати волосся. Якомога частіше ополіскуйте руки прохолодною водою.

Замість холодного душу прийміть контрастний: спочатку теплий, потім гарячий, потім прохолодний. Так ви довше почуватиметеся свіжо.

Як правильно пити воду у спеку

Потроху – два-три ковтки, але часто – через 15 хвилин. Не поглинайте воду літрами. Це безглуздо. Організмові потрібна певна кількість води. Надлишок рідини тіло виведе через піт. Тому чим більше втратите потрібних речовин, тим сильнішою буде спрага. Відмовтеся від крижаних напоїв. Спраги вони не втамовують. Холодна рідина довше залишається в шлунку і надходження необхідних мінеральних речовин, нестача яких і викликає спрагу, відкладається. Оберіть натомість прохолодну воду. Для поповнення солей підійде мінералка. Вона багата на мікроелементи. А от звичайна або солодка газована вода може викликати набряки рук, ніг, обличчя.

Тепловий удар

Якщо довго перебуваєте на сонці, недостатньо п’єте, можете отримати тепловий удар. Такий стан виникає через різкі зміни тиску в судинах головного мозку. За високої температури тіло починає пітніти більше, остуджуючи себе. Якщо ви випили недостатньо води або занадто багато часу провели на сонці, то система охолодження внесе збої в організм і зневоднить його. Кров згущується, порушується рівновага солей, судини розширюються і тиск падає нижче за норму. Це призводить до теплового удару. Людина відчуває різке погіршення самопочуття, запаморочення, нудоту, раптову слабкість, може навіть знепритомніти.

При тепловому ударі важливо швидко надати допомогу. Головне – остудити жар, яким палає тіло. Людину терміново треба перенести у тінь, вкласти, підняти ноги (щоб кров приплинула до головного мозку) і змусити глибоко дихати.

Найчастіше тепловий удар трапляється у дітей, літніх людей та осіб із нестійкою вегетативною нервовою системою. У них система терморегуляції часто працює не дуже добре, тому їм особливо слід остерігатися перегріву.

Але й здорову людину може звалити тепловий удар. Наприклад, якщо заснути на пляжі. Температура тіла почне зростати. Тож, якщо ніхто не втрутиться, і не перемістить нещасного в тінь, все може закінчитися плачевно. При 40-42 градусах почнуть згортатися білки крові та тканин, процес може стати незворотним і врятувати людину буде складно.

Дотримуйтеся рекомендацій лікаря і спеку ви переживете спокійно. А про літо залишаться лише гарні і приємні спогади.

Надія ВАНЧЕНКО