fbpx

Як не стати жертвою шахраїв при розрахунку онлайн? Розповів фінансовий клуб

Діліться інформацією з друзями:

Правила фінансової безпеки прості, але клієнтам банків їх складно виконувати, чим охоче користуються шахраї. Про це розповіли учасники платіжного ринку в ході круглого столу «Як захиститися від шахрайства під час використання платіжних карток», організованого «Фінансовим клубом».

Навчання клієнтів того, яку інформацію можна розголошувати, не завжди дає результат, оскільки багато клієнтів вчаться не в теорії, а тільки на практиці.

«Ми на сайті вказали, що не телефонуємо з певних номерів, вислали ці дані у Viber, усіма каналами – на пошту, у вебінтерфейс інтернет-банкінгу, клієнт отримав інформацію і натиснув «ОК», а наступного ранку йому подзвонили, і він розголошує цю інформацію», – нарікає головний спеціаліст відділу моніторингу ризику шахрайства та протидії кіберзагрозам ПУМБ Олександр Савченко.

«Людина – істота лінива і, як наслідок, безтурботна. Я особисто знаю людей, які активно користуються і мобільним банкінгом, і карткою. Це у них головний інструмент розрахунків, а не готівка. Але вони ставали жертвами шахраїв тільки тому, що вважали, що їх неможливо обдурити. Вони хвилювалися, вони відчували, що щось не так, але в кінцевому підсумку допускали слабину і віддавали свої дані, здійснювали платіж», – розповів директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олексій Шабан.

«Успішність шахрайства залежить від ліні та неуважності користувачів, коли вони поспішають купити якийсь товар за дуже привабливою ціною. При цьому вони не звертають уваги на те, де вони здійснюють оплату», – говорить керівник відділу бізнес-аналітики OLX Віктор Нобіуз.

Споживачі виявляються занадто довірливими. «Чому ще люди ведуться на шахрайство? Вони чомусь вірять людині, з якою спілкуються в чаті, і переходять за посиланням, отриманим саме від неї, щоб заплатити. Тоді як всі платежі треба здійснювати на платформі або в застосунку, якими вони постійно користуються», – розповів Віктор Нобіуз.

Експерт закликає не платити за посиланнями, що надсилаються, це можуть бути фішингові сайти, і не довіряти поясненням, що сторонній сайт потрібен, оскільки «не працюють платежі у банку або торгової платформи». «Треба багато разів перевірити джерело, на якому здійснюється платіж», – попередив він.

Під час проведення транзакцій краще не поспішати, а все перевірити, вважає також директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов.

«Нікому ніколи не вірте, не поспішайте розлучатися з грошима. Ваше рішення може почекати. За цей час ви зможете передзвонити в банк, загуглити номер того, хто телефонував, або сайт», – упевнений він.


Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»