Як і де шукати роботу розповідали внутрішньо переміщеним особам під час зустрічі в редакції газети «Сім днів» фахівці Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості.
Лютий 2022 року назавжди змінив життя українців – війна прийшла майже в кожен дім… Багато наших співвітчизників покинули рідні домівки, аби врятувати своє життя та життя близьких. Число людей, які змушені будувати нове життя і нові відносини з навколишнім світом, більшає кожен день. І в цих умовах надзвичайно важливим є питання працевлаштування. Адже робота дає кожному з нас як джерело доходу, так і емоційну самореалізацію.
Якщо одні двері зачиняються, обов’язково відкриваються інші
«Якщо одні двері зачиняються, обов’язково відкриваються інші», – так розпочала свою розмову заступниця директора Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості Світлана РОТАР. Пані Світлана розповіла про те, з чого потрібно починати пошук роботи, аби цей процес був ефективним і успішним. Скласти резюме, з її слів, – перший крок. Адже резюме є «найголовнішим документом», який буде містити інформацію про досвід і уміння людини. Далі – опанування техніки проведення співбесіди з представником роботодавця – буде це телефонна розмова чи індивідуальна зустріч.
У процесі спілкування обговорили з присутніми й те, що одним із найважливіших кроків під час пошуку роботи є вивчення та опрацювання сучасних джерел вакансій, уміння правильно їх використовувати.
Актуальні вакансії
Своєю чергою заступниця начальника відділу рекрутингу Марія КРОТ презентувала вакансії, які зараз актуальні на ринку праці міста Рівне та в регіоні загалом. На сьогоднішньому ринку праці затребуваними є такі робітничі професії, як швачка, продавець, водії різних категорій, слюсар. Пані Марія наголосила на вакансіях, які мають ринкоутворюючі підприємства міста, на рівні заробітної плати, яку пропонують роботодавці.
«Робота є, і знаходить її той, хто шукає», – зауважила Марія Крот та запевнила, що наразі в місті є гарні перспективи для працевлаштування. Адже держава надає фінансову підтримку працедавцям за працевлаштованих ВПО.
Не залишилося поза увагою питання надання мікрогрантів для започаткування або розвитку власного бізнесу. Зокрема в рамках урядового проєкту «єРобота». Проєкт допомагає бізнесу що існує розширити свої можливості, а новому отримати хороший старт. Мікрогранти надаються на суму від 50 тис. грн до 250 тис. грн. Обов’язковою умовою участі є створення робочих місць після отримання грантових коштів.
«Головною метою цієї урядової програми є створення нових робочих місць. Таким чином уряд одночасно підтримує розвиток бізнесу і бореться з безробіттям. Програмою передбачається, що повернення коштів гранту відбувається у вигляді податків та зборів. Як на мене, то це унікальна можливість для людини, яка має бізнес-ідею, щоб втілити свої наміри в життя», – зазначає Світлана Ротар.
Хочеться ще раз підкреслити, що Служба зайнятості розбудовує траєкторію своєї діяльності таким чином, аби адресно та якісно забезпечувати надання сервісних послуг своїм клієнтам. Внутрішньо перемішеним особам – особлива увага та підтримка, аби вони могли повноцінно інтегруватися на новому місці проживання.
Під час зустрічі Світлана Ротар відповіла на запитання внутрішньо переміщених осіб. Найчастіше вимушених переселенців, які шукають роботу на новому місці, цікавить таке.
Хто є внутрішньо переміщеними особами?
Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (Закон України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб»).
Хто з ВПО має право стати на облік в Центрі зайнятості?
До Державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни працездатного віку, які не мають роботи, не отримують пенсії за віком, на пільгових умовах чи за вислугою років і бажають працювати. А також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом або у свій вільний час пройти перепідготовку чи підвищити професійну кваліфікацію.
Які документи ВПО необхідно подати, щоб стати на облік у Службі зайнятості?
- Необхідно подати заяву в паперовому вигляді під час особистого відвідування Центру зайнятості чи подати заяву засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – Портал Дія), мобільного додатка Порталу Дія. Форму заяви можна скачати на сайті Державної служби зайнятості у розділі «Реєстрація безробітних». Звертаємо увагу, що внутрішньо переміщені особи заяву подають до Центру зайнятості за місцем проживання.
- Паспорт, е-паспорт у Дії або інший е-Документ, що підтверджує громадянство України.
- Ідентифікаційний номер.
- Трудову книжку (за наявності) або документ, що підтверджує припинення останнього виду зайнятості.
- Документ про освіту (за наявності).
- Військовий квиток (для військовозобов’язаних осіб).
Як стати на облік у Службі зайнятості, якщо документів немає?
За відсутності у внутрішньо переміщених осіб документів, необхідних для реєстрації їх як безробітних, Центр зайнятості отримує відомості про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у:
- Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
- Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
- Реєстрі страхувальників та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- Єдиній інформаційній системі МВС;
- Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб;
- Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
- Податковій звітності за останній звітний період чи за IV квартал 2021 року або річній звітності за 2021 рік.
На що необхідно звернути увагу!
До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття. Після надходження необхідних відомостей із вищезазначених реєстрів розмір допомоги по безробіттю переглядається відповідно до законодавства.
Як бути, коли у трудовій книжці немає наказу про звільнення?
Внутрішньо переміщені особи, а також особи, які під час воєнного стану перебувають на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та мають зареєстроване або задеклароване місце проживання, або останнє місце роботи (останній вид зайнятості) на зазначених територіях, у разі відсутності документів, що підтверджують факт звільнення для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, мають право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, звернувшись до Центру зайнятості.
Кому надається допомога по безробіттю?
Допомога по безробіттю надається тільки тим громадянам, хто отримав офіційний статус безробітного. Статус безробітного надається особі працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна стати до роботи; особі з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».
І наостанок! Під час воєнного стану допомога по безробіттю призначається з першого дня надання статусу безробітного.
Світлана ПІКУЛА
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю газети «Сім днів» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Читайте також: Власна справа: нічого не має той, хто не ризикує
- У Дубенському районі Рівненщини наярмаркували й наколядували для ЗСУ 167500 тис.На Дубенщині колядували та ярмаркували, збираючи кошти для допомоги військовим. У Студянському ліцеї провели благодійний ярмарок. Завдяки учням, батькам, працівникам навчального закладу та всім небайдужим вдалося зібрати 13 500 грн на підтримку Збройних Сил України.