З давніх часів існує безліч повір’їв, пов’язаних з високосним роком. Людей лякають бідами і катастрофами. На високосний рік обіцяють високий рівень смертності. Весільне торжество також потрапляє в «зону ризику». Проте, як переконує священник храму Всіх Волинських Святих протоієрей Георгій Лазарчук, усе це – ніщо інше як міфи та забобони.
– Не такий страшний високосний рік,– каже отець Георгій,– як його малюють. В історії нема свідчень, що саме у високосний рік траплялося найбільше бід. Голодомор і дві світові війни почалися не у високосний. Так само як Чорнобильська катастрофа 1986-го і 2001-й – рік американської трагедії 11 вересня, високосними не є. До високосних не належить і 2019-й, а скільки було катастроф екологічних, техногенних, природних: когось затопило, десь землетрус лиха наробив, а там військові склади в небо злетіли, літак упав. Чого лише варті масштабні пожежі в Сибірі та Бразилії! Такі приклади можна наводити до нескінченності. Катастрофи відбуваються щороку, а висновок один – трагедії і біди від високосного року не залежать.
– І все ж твердять, що у високосний рік зростає кількість катаклізмів, підвищена смертність…
– Але і це твердження не знаходить свого підтвердження. Людей хлібом не годуй, дай тільки в якій-небудь напасті закономірність знайти. І знаходять. Вочевидь, тому, що на ту чи іншу подію у високосний рік більше звертають увагу саме через його погану славу. Обов’язково знайдеться той, хто пригадає, що у високосний рік утратив когось з родичів, знайомих чи сусідів. Можна подумати, що нічого подібного в інші роки не відбувається. Не треба прив’язувати випадкові невезіння до якогось періоду. До чого тут увесь рік, коли високосний лише день – 29 лютого?
– А як церква ставиться до вінчання у високосному році, який вважається несприятливим?
– Сприятливих або несприятливих днів або років для одруження не існує. Не можна вінчатися лише під час Різдвяного, Великоднього, Петрівського та Успенського постів. Забороняється вінчання й у суботу, бо християни цього дня готуються до недільної служби. Всі інші дні року вінчання може відбуватися без будь-яких перешкод.
Якби високосний рік був якимось несприятливим для церкви з погляду здійснення таїнства вінчання, то це відбилося б у церковних канонах. Але такого правила не існує. Значить, цей забобон не має під собою ніякого реального підґрунтя.
Не варто шукати несприятливих днів для вінчання. Сприятливим для нареченого і нареченої буде їхній спільний молитовний подвиг, а також сповідь перед вінчанням.
Повірте, всі прикмети на високосний рік – не більш ніж забобони, і чим більше в ці прикмети віриш, тим частіше вони збуваються. Але збуваються саме тому, що негатив притягує негатив. Однак коли людина живе за Господніми заповідями і в щирій вірі в Бога, їй нічого боятися. А висновки робіть самі.
Розмовляв Василь БУСЬКО