Внести зміни до законодавства закликає омбудсман Юрій Лубінець. Почастішали випадки повернення з полону цивільних чоловіків, які стикаються з питанням мобілізації.
Відстрочка для колишніх цивільних заручників не регулюється міжнародним правом. Через те, що вперше держава-агресор в порушення норм міжнародного гуманітарного права затримує цивільних осіб.
Про це повідомляє Юрій Лубінець.
18 травня 2024 року набув чинності Закон № 3633-ІХ. Він передбачає, що колишні військовополонені мають право бути звільненими з військової служби, якщо вони не висловили бажання продовжувати службу. Також вони мають право не підлягати примусовій мобілізації. Водночас цивільні чоловіки, які були незаконно позбавлені волі Росією і теж перебували в неналежних умовах та піддавалися тортурам, підлягають мобілізації на рівні з іншими військовозобов’язаними.
Родини незаконно ув’язнених цивільних внаслідок агресії проти України та громадські організації звертаються до Офісу Омбудсмана, оскільки цього року почастішали випадки повернення цивільних чоловіків, які стикаються з питанням мобілізації. Вони занепокоєні, що звільнені родичі знову матимуть ризик ув’язнення або полону, чого їхнє фізичне і психічне здоров’я не зможе витримати. Також родичі бачать дискримінаційний характер українського законодавства.
❗️Проблемою є те, що міжнародних стандартів, які регулюють права таких осіб, не існує. Україна вперше стикнулася з ситуацією, коли держава-агресор в порушення норм міжнародного гуманітарного права затримує цивільних осіб. Нашій державі самій доводиться створювати правові стандарти, які будуть прикладом для інших країн.
Внести зміни до законодавства аби усунути прояви дискримінації
Омбудсман звернувся з пропозиціями до відповідних профільних Комітетів Верховної Ради України. Мені повідомили, що пропозиції донесли до відома народних депутатів України, які мають право законодавчої ініціативи. Також дане питання обговорюється в межах Робочої групи з питань захисту прав і свобод цивільних осіб, яка працює за моєю ініціативою у складі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Для вирішення законодавчої прогалини необхідно внести зміни:
🔘до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині статті 23, які будуть передбачати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для військовозобов’язаних з-поміж громадян, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
🔘до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» в частині статті 26 щодо підстав для звільнення з військової служби у зв’язку з позбавленням особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, яке було до призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.
Наразі відсутня конкретна позиція від профільних Комітетів Верховної Ради України. Дана проблема потребує розголосу, адже вона досі нерозв’язана. Андрій Лубінець пообіцяв докласти всіх зусиль, аби усунути прояви дискримінації та задовольнити прохання громадськості
Читайте також: Військові зможуть самостійно розпоряджатися виплатами за зникнення безвісти чи полон
- “Кріт” передавав плани спецоперацій Сил оборони ворогуВійськова контррозвідка СБУ затримали “крота” та поетапно задокументувала злочини зрадника. Для виконання ворожого завдання «кріт» використовував своє службове становище.