Верховна Рада України ухвалила в цілому закон про мобілізацію. За таке рішення проголосували 283 народні депутати.
Парламент врахував 31 правку профільного комітету, а також правку, яка прибирає із документу норму про ротації й демобілізацію, оскільки за 8 місяців мають розробити окремий законопроєкт.
Це ініціював головнокомандувач ЗСУ Сирський і підтримав міністр оборони Умєров.
У зверненні головкома це обґрунтовується тим, що законопроєкт про мобілізацію треба ухвалити якомога швидше, а питання демобілізації, зважаючи на велику кількість правок, – окремо.
Законопроєкт про мобілізацію вступить в силу через місяць після підписання його президентом.
Основні положення:
- Замість строкової служби вводиться базова військова служба терміном 5 (у мирний час) та 3 (у воєнний час) місяців. Українці віком до 24 років зможуть обирати рік та період проходження базової служби.
- Запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах.
- Оновити дані тепер можна онлайн в особистому кабінеті або у ЦНАПі. Громадяни, які перебувають на військовому обліку, можуть в добровільному порядку створити особистий електронний кабінет.
- Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю, а також демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовець не висловлює бажання продовжити службу).
- Визнані обмежено придатними мають повторно прийти ВЛК.
- Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
- Ті, хто отримав II-III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби.
- Щодо консульських послуг за кордоном, то протягом 60 днів потрібно буде оновити персональні дані в ТЦК. При цьому зробити це можна буде дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.
- Обмеження права керування авто для ухилянтів від військової служби. Однак є вийнятки.
- Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський здійснюватиме фото- та відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів.
- Усім громадянам віком від 18 до 60 років необхідно обов’язково мати при собі військово-обліковий документ та показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ.
Також МВС передасть ТЦК дані щодо автомобілів підприємств та громадян для виконання ними військово-транспортного обов’язку.
Таку норму містить законопроєкт про мобілізацію:
- Підприємство зобов’язане забезпечувати в разі мобілізації доставку транспортних засобів і техніки до військової частини.
- Скільки автомобілів мобілізують у кожній області, визначить місцева адміністрація.
- Забирати можуть транспортні засоби, якщо у людини їх більше одного.
- Обов’язок буде поширюватися також на трактори та іншу сільгосптехніку.
- Повернути їх повинні через місяць після закінчення війни.
Читайте також: На Сарненщині стартував районний етап змагань «Шкільних ліг»