У NGL.media змогли ідентифікувати 1816 представників окупаційної влади, з яких майже 87% – це українці-колаборанти.
5 жовтня 2022 року російський диктатор Володимир Путін підписав документи про включення до складу Росії чотирьох українських областей – Донецької, Луганської, Запорізької й Херсонської. Відтоді у російському реєстрі почали з’являтися відомості про окупаційні органи влади.
Про це повідомляє NGL.media.
На основі цих даних NGL.media змогли ідентифікувати загалом 1816 представників окупаційної влади – від поліції чи судів до шкіл і комунальних підприємств.
Абсолютна більшість з них (1579, або майже 87%) виявилась колабораціоністами – громадянами України, які пішли на службу до росіян, очоливши ті чи інші установи, іноді відразу кілька.
Журналісти-розслідувачі склали поіменні списки з можливістю виокремлення по регіонах чи типу установ і органів влади, а також мапу колаборантів. У базі даних можливий пошук.
Ключові посади в органах ФСБ та Слідчого комітету рф на окупованих територіях очолюють росіяни, також росіяни переважають у військових частинах і військкоматах (понад 80%). А от українці-зрадники переважно очолюють відділки поліції (87%), колонії, тюрми і слідчі ізолятори (80%).
Журналісти виявили лише дві військові частини в Криму, якими керують колишні громадяни України Михайло Щербак і Сергій Максименко. Окрім того, військовим комісаром так званої “ДНР” призначили уродженця Харцизька Євгена Кучеренка, а херсонський військкомат очолив колаборант із Криму Вадим Шуригін.
Серед керівництва прокуратури частка росіян сягає 75%. Винятками залишилися лише так звані “Прокуратура Донецкой народной республики” та колишня “Генеральная прокуратура Донецкой народной республики”, яка зараз перебуває у стані ліквідації. Першу очолює виходець із української ГПУ Андрій Співак, що став “генпрокурором ДНР” ще до офіційної анексії, а другу ліквідує колишній український прокурор Максим Сіменко.
Росіяни також очолюють 64% судів і судових департаментів на окупованих територіях.
Попри недовіру до місцевих, росіяни не можуть заповнити усі керівні посади своїми співвітчизниками, тому серед майже 2 000 керівників різних установ на окупованій території 87% складають українці.
Усі вони свідомо пішли на співпрацю з ворогом і стали колаборантами, щоб отримати чи зберегти за собою бажану посаду.
Типовий приклад – неймовірний кар’єрний зліт 34-річної Євгенії Кузьменко з Херсонщини: від масажистки у Херсоні – до керівниці Новотроїцької військово-цивільної адміністрації. Її батько Микола Кузьменко є протоієреєм місцевої єпархії УПЦ МП і ще до війни не приховував своїх проросійських поглядів.
Загалом українські громадяни очолили понад 1 000 окупаційних муніципальних структур – тут їхня частка сягає майже 95%. Місцевими гауляйтерами стали як колишні сільські та районні голови, депутати і чиновники, так і люди, які раніше не мали жодної ваги у місцевих громадах: масажистки, таксисти, торговці самогоном чи колишні ув’язнені.
Багато українців і у сфері освіти. У школах і дитсадках на захоплених територіях вчать дітей правильно любити Росію переважно колишні українські вчителі. А зарплату в управліннях і відділах освіти їм нараховують ті ж самі службовці, що й до окупації.
Якщо говорити про топ-3 категорії “держустанов”, де статистично беруть гору місцеві посіпаки окупантів – то це переважно соціальна сфера чи органи з доволі вузькими повноваженнями. Наприклад, колаборанти керують абсолютно всіма комітетами земельних ресурсів так званої “ДНР”.
На другому місці за кількістю колаборантів – різноманітні “казачі” організації в окупованому Криму. Із 44 діючих на даний момент юросіб 43-ма керують колишні власники українських паспортів. Формально казачі товариства – це не органи державної влади, а об’єднання громадян, проте вони мають повноваження охорони громадського порядку, державних і муніципальних об’єктів, а також – військовий вишкіл своїх членів.
2014 році проросійські казаки брали активну участь в анексії Криму, а зараз воюють на боці окупантів у складі власних збройних формувань. У подальшому вони нерідко очолюють окупаційні адміністрації, як наприклад, колишній гауляйтер містечка Пологи на Запоріжжі Степан Лопатін.
На плечі колаборантів окупанти поклали і турботу про малозахищені верстви населення. Саме вони керують 97% пенсійних фондів, управлінь соцстраху та соцзахисту, місцевими центрами зайнятості.
Базу даних можна знайти за цим посиланням
Фото: Рух “Чесно”.
Читайте також: В ЄС погодили продовження тимчасового захисту для біженців з України