Він урятував тисячі скарбів української культури

Він урятував тисячі скарбів української культури

Діліться інформацією з друзями:

До 89-ї річниці від дня народження Героя України Бориса Возницького, видатного музейника й рятівника національної спадщини.

Мистецтвознавець, археолог, реставратор, історик, музейник, збирач і охоронець. Таким був Борис Возницький – людина, яка півстоліття стояла на варті культурної спадщини України, рятуючи від забуття, розрухи й цинізму радянської доби найцінніше – нашу історію.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 1

Державник, хоч не політик

Неординарна, духовно багата особистість. Ерудит, енциклопедист, безмежно відданий українському мистецтву. Борис Возницький не був політиком і не шукав трибун. Його зброєю була праця. Його амбіція – не влада, а врятовані храми, замки, картини, скульптури.

“Не любив повоєнні роки, – казав у 2011-му, за рік до смерті, Борис Возницький. – Закрили 500 костелів, 820 церков, а 820 священників відправили за Урал. Святині перетворювали на склади. Що не всі були ревними виконавцями, то завдяки їм уціліло чимало”.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 2

Людина, яка не дозволила знищити Пінзеля

Телефонний дзвінок покликав Бориса Возницького до Городенки, де в ПТУ опалювали приміщення… дерев’яними скульптурами з церкви. Він устиг: врятував 18 обгорілих фігур. Так почалася його епопея з відкриттям світові генія барокової скульптури Іоана Георгія Пінзеля – українського Мікеланджело.

Пінзелеві твори він знаходив на сільських цвинтарях, у бур’янах, під дощами й снігом. І створив у Львові Музей Пінзеля – символ ренесансу українського сакрального мистецтва.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 3

58 тисяч експонатів, 24 палаци, 50 гектарів історії

Галерея, якою керував Борис Возницький, налічує майже 60 тисяч мистецьких творів, розташованих у 16 музеях, 24 архітектурних пам’ятках, що оточені 50 гектарами паркових зон. Ще 225 гектарів – Плісненське городище. Цей спадок – результат однієї людини, яка замість слів обрала дії.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 4

Олеський замок – перлина з руїн

Не дали реставрувати Свірзький – відправили рятувати найбільш зруйнований Олеський замок. Борис Возницький не відмовився. І зробив його найпопулярнішим музеєм України.

“Треба рятувати те, що ще не втрачено” – казав він.

І рятував, без відпусток, з руками у вапні, поруч зі студентами та реставраторами.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 5

Скромний лицар культури

Без пафосу. Без грошей. Без високих посад. Не будував хоромів, не колекціонував звань, не мав розкішних автівок. Його найбільша цінність – збережені артефакти української ідентичності.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 6

Пам’ять, яка обов’язково має жити

Борис Возницький загинув 23 травня 2012 року. Його авто з’їхало в кювет – він поспішав рятувати черговий витвір. Його життя обірвалося на тому ж маршруті, яким десятиліттями віз мистецтво з руїн до світла.

89 років від дня народження (16 квітня) – добрий привід згадати нашого земляка (народився в с. Ульбарів, що на Дубенщині, – авт.), як багато Україна завдячує одній людині.

Він урятував тисячі скарбів української культури - фото 7

Мирослава ЖОВТАН

Читайте також: 85 років Євгену Шморгуну: слово, що не згасає