З сьогоднішнього дня безкоштовних пластикових пакетів в Україні більше не буде.
З 10 грудня вводиться в дію Закон № 1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».
А саме починає діяти перший етап обмежень.
Зокрема, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів.
Окрім, біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції.
Мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів. Адже, коли ми менше використовуємо пакети, то менше продукуємо сміття, яке потім опиниться на звалищі, а отже у довкіллі.
Реалізація ще частини норм була відкладена на дев’ять місяців — тобто до березня 2022 року.
Які пакети під забороною?
Згідно з цими правилами, відтепер в Україні заборонено безкоштовно розповсюджувати три види пластикових пакетів:
- оксорозкладні пластикові пакети — пакети, матеріал для виготовлення яких складається з поліетилену та оксорозкладних домішок;
- надтонкі пластикові пакети — пластикові пакети зі стінками завтовшки менше 15 мікрометрів;
- тонкі пластикові пакети — пластикові пакети зі стінками завтовшки від 15 до 50 мікрометрів.
Причина такої заборони — те, що саме ці види пакетів відрізняються найменшою тривалістю «життя» (ми використовуємо їх не більше 20 хвилин в середньому), хоча при цьому сприяють пластиковому забрудненню навколишнього середовища.
Такі пакети можна сплутати з більш щільними (товщина понад 50 мікрометрів), які поки не потрапили під заборону. На фото наведено приклад тонких пластикових пакетів ( т.зв. «маєчок»), у які досі можна було пакувати чимало видів товарів у торгових точках, магазинах та на ринках. Тепер вони будуть під забороною для безкоштовного розповсюдження — як і тонкі «відривні» пакети без ручок.
Де їх не можна використовувати?
Ці види пакетів більше не можна безкоштовно розповсюджувати (але ще можна продавати) у:
- торгових роздрібних мережах, магазинах, на ринках;
- закладах громадського харчування,
- будь-яких компаніях, які працюють у сфері послуг.
Чи є винятки?
Так, заборона не поширюється на:
- пакети, призначені для упаковки та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів з них, а також сипучих продуктів та льоду (йдетьсяпро первинну упаковку цих товарів у надтонкі пластикові пакети шириною до 225 мм (без бокових складок), глибиною до 345 мм (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 мм (з урахуванням ручок),
- біорозкладні пластикові пакети — тобто пакети, які можуть розкладатися за участю мікроорганізмів на елементи природного походження і відповідають стандартам норм утилізації способом компостування або біорозкладання.
Які мінімальні ціни на пакети встановлює закон?
У закон, який набирає чинності 10 грудня, є також норма про те, що «роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні ціни, що встановлюються Кабінетом міністрів».
Йдеться про такі мінімальні ціни на пакети «у формі рукава з дном і відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів» (тобто звичайні міцні пакети для пакування/транспортування продуктів та товарів):
-
- без ручок та бокових складок — 2 грн
- без ручок з боковими складками — 2,5 грн
- з ручками без бокових складок — 2,5 грн
- з ручками та боковими складками — 3 грн.