Відразу дві позачергові сесії відбулися в один день, 10 квітня – Рівненської обласної та міської рад. Обидві розглянули питання, що стосуються релігійних громад Української православної церкви (московського патріархату).
Депутати облради більшістю голосів заборонили діяльність УПЦ (мп) на території Рівненщини, а міські обранці позбавили парафіяльні громади цієї релігійної конфесії права користуватися комунальним майном і земельними ділянками. Якщо сесія Рівнеради, нехай і з третьої спроби (у п’ятницю, 7 квітня,через заборону УПЦ МП депутатів Рівненщини скликали на позачергову сесію, але двічі не вдалося зібрати кворум), пройшла спокійно і злагоджено, то на зібрання обласних депутатів прийшли священики і віряни УПЦ (мп), які намагалися довести обранцям, що нічого спільного з російською православною церквою не мають. Утім їхні доводи не вплинули на рішення обласної ради, за яке проголосували усі 55 присутніх у залі обранців.
«Щоб проголосувати за це доленосне рішення, йдеться у повідомленні пресслужби Рівненської обласної ради, депутати зібралися на позачергову сесію. Заборону Української православної церкви (московського патріархату) підтримали 55 обранців із 55 присутніх у залі.
Крім того депутати проголосували за скасування низки рішень виконавчого комітету Ровенської обласної ради народних депутатів щодо затвердження статутів тих релігійних громад, які станом на сьогодні перебувають у складі УПЦ МП. Виконати цей пункт рішення доручили Рівненській обласній державній адміністрації. Також обласна рада уже втретє звертатиметься до Верховної Ради України з вимогою негайного прийняття Закону про заборону Української православної церкви (московського патріархату) і цим виконати рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року. Окреме звернення облрада надішле до органів місцевого самоврядування Рівненської області, аби ті прийняли відповідні рішення щодо припинення діяльності УПЦ МП на території своїх громад».
Таку ж одностайність, як і депутати облради, продемонстрували 30 присутніх на сесії Рівнеради міських обранців. Вони прийняли рішення про «припинення права користування (оренда, позичка чи інше безоплатне користування) нерухомим майном Рівненської міської територіальної громади для релігійних організацій, які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України». Мова йде про управління Рівненської єпархії Української Православної Церкви (вул. Казимира Любомирського, 3) та релігійні громади: преподобного Сергія Радонезького Рівненської єпархії УПЦ (вул. Дубенська, 46) і Свято-Успенської церкви (вул. Шевченка, 113).
Водночас депутати Рівненської міської ради припинили також право на постійне користування земельними ділянками для парафіяльних громад:
- Українській православній церкві м. Рівне (селище Ювілейне, вул. Корольова);
- Релігійній громаді Української православної церкви с. Квасилів Рівненського району;
- Релігійній громаді Борисо-Глібської парафії Рівненської єпархії Української православної церкви (вул. Буковинська, 1);
- Свято-Миколаївському жіночому монастирю Рівненської єпархії Української православної церкви (вул. Соборна, 225в);
- Українській православній церкві Свято-Петро-Павлівській (вул. Залізнична, 8б);
- Українській православній церкві Всіх Волинських Святих (вул. Євгена Коновальця, 30);
- Релігійній громаді Української православної церкви Свято-Миколаївської (вул. Житомирська, 8).
- Крім того міські обранці підтримали звернення до Верховної Ради України і державних органів, згідно з їх компетенцією, щодо неприпустимості подальшого існування та діяльності Української православної церкви (російської православної церкви в Україні).
Як буде з релігійними громадами УПЦ (мп) в області – перейдуть до Православної Церкви України чи, як висловився на сесії облради архієпископ Рівненський та Острозький Пимен, «підуть у підпілля», покаже час.
Василь БУСЬКО