Неділя за тиждень перед Великоднем називається “Вербною”, “шутковою” або “квітною”, а тиждень перед цією неділею – “вербним”.
У Вербну неділю, 28 квітня, святять вербу у храмах. Під церквою заздалегідь навозять багато вербного гілля. Зранку на Богослуження сходяться всі – старі й малі, бо “гріх не піти до церкви, як святять вербу”.
У Рівному освячення верби у храмах розпочнеться в суботу, 27 квітня, на вечірньому Богослужінні о 17.00.
У неділя (28.04). 6-та неділя Великого посту ВХІД ГОСПОДНІЙ В ЄРУСАЛИМ
08:30 – Часи. Божественна літургія.
Коли кінчається відправа і священник окропить гілля свяченою водою, то діти – одне поперед одного – стараються якнайшвидше дістати вербу і тут же проковтнути по кілька “котиків” – “щоб горло не боліло”.
Колись господарі, повертаючись з церкви з свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок або – якщо було близько – то в полі, “щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток”; а решту, що залишалася, несли до хати і ставили на покуті під святими образами.
Молоді хлопці та дівчата билися свяченою вербою ще й коло церкви, та й дорогою, як додому йшли; а б’ючись, примовляли:
- Будь великий, як верба,
- А здоровий, як вода,
- А багатий, як земля!»
(цитата з видання: Воропай О. Звичаї нашого народу. Харків. 2005. С. 207–208).
Читайте також:
- Дві громади на Рівненщині втратили своїх ЗахисниківСумні звістки наспіли до двох громад Рівненщини. Дубровицька громада дізналась про ідентифікацію тіла бійця Івана Буткевича, який загинув майже рік тому. Мирогощанська громада – про загибель Миколи Солов’я.