У світі відновлювальні джерела енергії стають екотрендом, а в Україні – одним зі способів забезпечити себе електроенергією у випадку ударів по енергетиці. 79-річний мешканець Дніпра обладнав у своєму будинку велогенератор.
Велогенератор – не єдине альтернативне джерело енергії на подвір’ї Олександра Клименка
Ще 8 років тому він побудував невеликий вітряк, а через 2 роки встановив сонячні панелі з власноруч розробленим поворотним механізмом. Та оскільки обидва ці джерела залежні від погодних умов, чоловік вирішив самотужки створити ще одне джерело енергії.
На роботу дніпрянин витратив 2 місяці у вільний від роботи на городі час.
«Ні бензину не треба, ні вітру, ні сонця. Сів у приміщенні, щось підставив, щоб підлогу не подряпати, і потихеньку покрутив. Дивишся в планшетику кіно якесь і крутиш», – розповів журналістам Суспільного винахідник.
На запчастини, необхідні для створення велогенератора, дніпрянин витратив близько 3 500 гривень, але декотрі деталі він зібрав з брухту на своєму подвір’ї. Та труднощі виникли під час пошуку генератора низької потужності, який працює від звичайних велосипедних педалей. Однак і це вдалося. Крісло для генератора обійшлося у 500 гривень – його чоловік купив на місцевому ринку.
Олександр Клименко каже, що 15 – 20 хвилин крутіння педалей достатньо для того, щоб будинок був зі світлом протягом трьох годин. Однак побутові прилади при цьому заживлені до вітряка та сонячних панелей.
Вітряк у вигляді Ейфелевої вежі
Він додав: вісім років тому побудував вітряк у вигляді Ейфелевої вежі. Двома роками пізніше встановив сонячні панелі, для яких розробив поворотний механізм. Проте через негоду, зазначив майстер, іноді джерела енергії не видають потрібну потужність.
![Покрутив педалі – і будинок зі світлом - фото 1 Покрутив педалі – і будинок зі світлом - фото 1](https://i0.wp.com/7dniv.rv.ua/wp-content/uploads/2025/01/Velehenerator-Vitriak.jpg?resize=690%2C461&ssl=1)
«Взимку панелі, як підніму їх вгору, то видають тільки 200 Вт і все, то не вистачає. Вітряк, коли штиль повний, він стоїть. А так я або донці дам велогенератор, або в себе в приміщенні поставлю. Кручу потихеньку і є світло в домі», – сказав дніпрянин.
До слова, велогенератор – не єдиний унікальний винахід умільця з Дніпра. Три роки тому Олександр Клименко розробив та зібрав у власному гаражі з брухту два електрокультиватори. Як розповів чоловік, меншим можна обробити кілька соток, більшим – майже гектар. А що найважливіше: вони не потребують бензину.
Пенсіонер зазначив: подібного пристрою в інтернеті не знайдеш. Двигун більшого культиватора, за його словами, – стара електроболгарка. Придбав її на місцевому ринку за 300 грн. Винахідник додав: довелося придбати також регулятор, щоб виставляти потрібну потужність. Загалом знаряддя коштувало півтори тисячі гривень.
«Ні бензину не потрібно, ні смикати, щоб завести. У розетку вставив, обороти дав і попер. Жодних проблем», – каже майстер. – Зручно дуже. Просто підійшов, клац, і поїхав. Потім знову клац і зупинився. Тут черв’яковий редуктор. На редукторі сидить колесо. І все. Просте діло, але при цьому як воно працює».
За словами Олександра Клименка, єдиною проблемою в роботі може бути відсутність електроенергії. Проте, зазначив, він завжди зі світлом – завдяки вітряку та сонячним панелям, а тепер ще й велогенератору.
![Покрутив педалі – і будинок зі світлом - фото 2 Покрутив педалі – і будинок зі світлом - фото 2](https://i0.wp.com/7dniv.rv.ua/wp-content/uploads/2025/01/Velohenerator-Soniachni-paneli.jpg?resize=1024%2C684&ssl=1)
Як розповів винахідник, нині він уже працює над новою розробкою, проте деталей поки не розкрив.
Юрій СЕМЕНЮК
На фото: Олександр Клименко показує принцип роботи велогенератора.
Читайте також:
- Комунальний транспорт Рівного – з валідаторамиУ комунальному транспорті Рівного встановлюють валідатори для безготівкової оплати за проїзд. У рамках запровадження електронного квитка ними мають обладнати усі автобуси та тролейбуси до кінця лютого.