Перелік ключових викликів у сфері безбар’єрності сформували цього тижня учасники експертних груп, які розробляють Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні. Йдеться про представників громадських організацій, благодійних фондів, органів влади та науковців з різних куточків країни.
Підготовка документу реалізується у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання Указу Президента «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».
Роботу над Стратегією координує міжвідомча робоча група Кабінету Міністрів України, яку очолює Міністр розвитку громад та територій.
Згідно з результатами всеукраїнського опитування, яке провели у 2020 році Київський міжнародний інститут соціології та ГО «Безбар’єрність», 77% українців вважають актуальним вирішення питання безбар’єрності. Понад 60% опитаних особисто зустрічалися з бар’єрами у своєму житті.
Як показало соціологічне опитування, з обмеженнями у житті сьогодні зустрічаються не лише люди з інвалідністю. Серед вразливих груп – молодь, родини з дітьми, літні люди.
Наприклад, майже половина опитаних вважають, що люди віком старше 55 років найчастіше стикаються з бар’єром при працевлаштуванні. Майже 40% респондентів вважають бар’єром бюрократію при оформленні різних довідок та ін.
З обмеженнями також стикаються жителі села, які не мають можливості користуватися інтернетом, онлайн послугами, здобувати дистанційну освіту. Адже майже 35% господарств в нашій державі взагалі не комп’ютеризовані.
Саме тому фокусуватися майбутня стратегія буде одразу на шести вимірах безбар’єрності — не тільки у фізичному просторі, а й в соціальній, освітній, економічній, громадянській та цифровій площині.
Досвід розвинених країн доводить, що подібні стратегії дієво впливають на розв’язання проблеми бар’єрів. Наприклад, показовою є практика Естонії, де існує окрема Стратегія навчання впродовж життя-2020. Йдеться про створення можливостей для навчання на всіх рівнях, а також підтримання індивідуального розвитку кожного учня та вдосконалення навичок творчості й підприємництва.
Наступного тижня зустрічі робочих груп з розробки Стратегії триватимуть — обговорення будуть присвячені напрацюванню стратегічних ініціатив за кожним з напрямів, а також визначенню цільових показників, яких можна досягти завдяки реалізації стратегії. Процес розробки документу є відкритим. Кожен має змогу долучитися, свої пропозиції, ідеї, напрацювання щодо стратегічного розвитку безбар’єрного простору в Україні можна залишити за посиланням https://forms.gle/HAsHvLWKBDk3pZDi8.