Діти потребують опіки завжди, а особливо у складних обставинах. Народжена для щастя маленька людина часто стикається із суворою реальністю буднів. Щось у родині не склалося, десь дали тріщину стосунки між батьками, виникли непередбачувані обставини – все це одразу відображається на дитині.
Сподівання на те, що, можливо, з часом все налагодиться, зміняться обставини, візьметься за розум рідна людина… Але дитина потребує уваги вже зараз. Саме для таких ситуацій у державі запроваджено патронат.
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Таке тлумачення читаємо у Порядку створення і діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого постановою КМУ від 16.03.2017 № 148 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною».
Патронатна родина – це дуже індивідуально.
Кожен, хто бажає створити таку сім’ю на базі своєї родини, повинен вирішити сам, чи вистачить в сім’ї сил і натхнення, яких потребує ця непроста справа. Діти бувають дуже складними і психологічно, і фізично. Зусиль і терпіння, щоб внести певні корективи, іноді потрібно дуже багато. Але попри все така форма, як патронатна сім’я – явище позитивне. Виховання у здоровій родині допомагає.
Таких родин, на переконання працівників Служби у справах дітей, потрібно щоб було більше. У Рівному створено три сім’ї патронатного вихователя. Одна сім’я через запровадження воєнного стану в Україні виїхала за кордон. Ще одна має позитивний досвід своєї роботи, адже змогли надати допомогу двом малолітнім хлопчикам, один з яких був згодом усиновлений громадянами України. Інший повернутий у сім’ю до мами після успішного подолання нею складних життєвих обставин. Зараз ця сім’я патронатного вихователя зробила паузу. Очевидно, щоб зібратися з силами аби трохи пізніше повернутися до цієї важливої благородної місії. Фактично діючою місцевою сім’єю патронатного вихователя наразі є одна родина, яка виховує особливу дитину – дівчинку, яка має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, і кожного дня прокидається з мрією, що для неї знайдуться люди, які заберуть її у свою сім’ю на постійне виховання. Також у Рівному зараз проживає сім’я патронатного вихователя, яка евакуювалася з м. Костянтинівка Донецької області. У ній виховується одна дитина.
В Рівному було створено ще одну сім’ю патронатного вихователя
Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 19 грудня 2023 року в Рівному було створено ще одну сім’ю патронатного вихователя. Це вже четверта сім’я в нашому місті, що бажає надавати швидку сімейну допомогу дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах і залишення їх для подальшого проживання в біологічній сім’ї тимчасово стає неможливим.
Хто такий патронатний вихователь?
Це особа, яка за участю членів своєї сім’ї надає послуги з догляду, виховання і реабілітації дитини у своїй сім’ї.
Хто може стати патронатним вихователем:
- – особа, яка досягла повноліття;
- – має добровільного помічника (повнолітній член сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) або повнолітня особа, яка проживає на спільній житловій площі);
- – не має власних дітей віком до 4 років, дітей з інвалідністю, які мають обмеження життєдіяльності;
- – має відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини у себе вдома;
- – має згоду від усіх членів своєї родини, які проживають у помешканні, доглядати тимчасово влаштовану дитину;
- – має бути працевлаштованим лише як патронатний вихователь і не мати підробітку, щоб знаходитися поруч із дитиною постійно;
- – не є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем;
- – не обмежені у дієздатності та не визнані недієздатними;
- – не перебуває на обліку сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Бажаючі створити на базі своєї родини сім’ю патронатного вихователя можуть звертатися за консультацією до Служби у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради (вул. Поштова, 2) або до Рівненського міського центру соціальних служб (вул. Шевченка, 45).
Інна САМОЛЮК, начальниця відділу правового та соціального захисту дітей
#Службаусправахдітей
Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги
- У спортивному ліцеї на Рівненщині харчі закупляли за завищеними цінамиВ Обласному спортивному ліцеї в м. Костопіль Рівненської обласної ради продукти закупляли за завищеними цінами, що призвело до втрати ресурсів на суму 254,6 тис. грн. Таке фінансове порушення виявили аудитори Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області під час проведення…