Злободенні питання щодо соціального захисту та медичного забезпечення осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, стали предметом обговорення за «круглим» столом, який відбувся напередодні 35-ї річниці аварії на ЧАЕС.
До діалогу з представниками громадських організацій, що відстоюють права «чорнобильців», долучилися міський голова Рівного Олександр Третяк, його заступник Юрій Поліщук, секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, керівники низки профільних управлінь і відділів міськвиконкому.
Під час зустрічі, зі слів Юрія Поліщука, були розглянуті питання, які запропонували самі ж «чорнобильці». Це, зокрема, забезпечення житлом, поліпшення медичного забезпечення ліквідаторів аварії на ЧАЕС, реконструкція пам’ятного знаку, що увічнює подвиг чорнобильців-ліквідаторів.
Дуже прикро, але, як не раз наголошувалося за «круглим» столом, у багатьох питаннях, які стосуються медичного захисту та соціального забезпечення ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи, керівництво області зайняло абсолютно пасивну позицію. Відтак на відміну від, скажімо, Тернополя, якому з обласного бюджету спрямували понад 1 мільйон 200 тисяч, чи Житомира – 7 мільйонів гривень, для Рівного на 2021 рік не передбачено жодних «чорнобильських» субвенцій.
– Це при тому, – зауважив міський голова Рівного Олександр Третяк, – що багато видатків, які стосуються соціального захисту та медичного забезпечення «чорнобильців» здійснюються місцевими бюджетами в межах тієї субвенції, яка передана з обласного бюджету.
Під час робочої зустрічі присутні домовилися про системний та постійний діалог між міською владою та представниками громадських організацій, які відстоюють права чорнобильців. Водночас учасники «круглого» столу прийняли рішення спільно звертатися до голови Рівненської облдержадміністрації з листом щодо перегляду питання виділення для міста субвенції, спрямованої на фінансування потреб «чорнобильців».
Інеса ПОСЛАВСЬКА
Пряма мова.
Олександр ТРЕТЯК, міський голова Рівного: – У рамках зустрічі з представниками громадських організацій, які опікуються постраждалими внаслідок аварії на ЧАЕС, було порушено найболючіше для всіх пільгових категорій населення питання. Воно стосується не лише «чорнобильців», а й «афганців», учасників АТО/ОСС та інших пільговиків. Йдеться про гарантоване державою забезпечення житлом. На жаль, упродовж щонайменше останнього десятка років це питання не вирішувалося. Тож ми зараз, провівши цю зустріч, окреслили чіткі контури проблеми і будемо шукати шляхи її вирішення. Моя позиція однозначна – вже найближчим часом усі пільгові категорії мають бути рівнозначно забезпечені як мінімум увагою з боку міської влади. За «круглим» столом також домовилися, що спільно – ми і «чорнобильці» – будемо стукати у двері кабінетів як центральної, так і обласної влади. Адже назбиралося дуже багато питань, вирішення яких лежить у площині компетенції саме цих гілок влади. В тому числі й забезпечення соціального захисту «чорнобильців» з державного бюджету. Зустріч, як на мене, була дуже конструктивною і позитивною. І гадаю, що вже за рік часу зможемо допомогти пільговим категоріям населення міста, серед яких і «чорнобильці», поліпшивши їхній добробут і полегшивши їм життя. Віктор ШАКИРЗЯН, секретар Рівненської міської ради: – Так уже склалося, що в нас є чимало передбачених законом соціальних гарантій, які мала б забезпечувати держава. Але в силу різних причин цей процес просувається не дуже активно. Отож вирішення нагальних проблем людей зазвичай лягають на плечі місцевої влади. Це стосується, для прикладу, перевезення пільговиків, забезпечення життєдіяльності закладів освіти, утримання житлового фонду і багато чого іншого. В тому числі й надання певним категоріям осіб житла. Самотужки з усіма проблемними питаннями одночасно впоратися складно. Більше того, накопичувались вони роками. Тому ми зараз активно напрацьовуємо різні програми, до реалізації яких намагаємося залучити всі можливі джерела фінансування. В тому числі за рахунок співпраці з державними і недержавними фондами і організаціями, а також активно шукаємо можливість долучитися до впровадження міжнародних проєктів від таких донорів, як Європейський Союз. Утеплення школи чи будівництво дитсадка, прокладання доріг чи очистка Усті та Басівкутського озера, підтримка особливих діток чи допомога героям АТО/ОСС – все це справді важливі й нагальні питання. «Чорнобильці» – не виняток з цього переліку. Бо якби не самопожертва ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, то, можливо, і нас з вами сьогодні не було б взагалі. Ми хочемо зробити максимально все можливе, щоб рівняни якомога швидше побачили позитивні зміни. Відчули, що міська влада справді відкрита і налаштована конструктивно у вирішенні всіх проблем. |