Колективний договір укладається з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та роботодавців на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.
Сторонами колективного договору є роботодавці з однієї сторони та профспілкові органи, а у разі їх відсутності – представники працівників, обрані і уповноважені трудовим колективом, з іншої сторони.
Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки і є обов’язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства.
- Вантажівки на Рівненщині зважуватимуть, щоб зберегти автошляхи
- «Є надія, що Рівне вже пройшло другий пік захворюваності на коронавірус» (ВІДЕО)
У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:
- зміни в організації виробництва і праці;
- забезпечення продуктивної зайнятості;
- нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо);
- встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
- участі трудового колективу у формуванні, розподілі й використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);
- режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку; умов і охорони праці;
- забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
- гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій працівників;
- умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;
- забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; заборона дискримінації.
У колективному договорі можуть встановлюватися додаткові (порівняно з чинним законодавством і угодами) гарантії, соціально-побутові пільги.
Умови колективних договорів, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється їх включати до договорів.
Проєкт колективного договору обговорюється у трудовому колективі і виноситься на розгляд загальних зборів (конференції) трудового колективу. Після схвалення проєкту колективного договору загальними зборами (конференцією) трудового колективу він підписується уповноваженими представниками сторін.
Усі працюючі, а також щойно прийняті на підприємство працівники, повинні бути ознайомлені з колективним договором роботодавцем.
Сторони договору подають на повідомну реєстрацію 1 примірник договору разом із додатками та супровідним листом. Примірник колективного договору зберігається в реєструючому органі.
Протягом 2019 року управління праці та соціального захисту населення зареєструвало 175 колективних договорів та змін і доповнень до них та 54 протягом І півріччя 2020 року.
Лариса САСЬКО, начальник відділу з питань праці
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»