Уривок із незавершеної повісті Олександр ІРВАНЕЦЬ презентував на творчому вечері який провів у свій день народження – йому виповнилося 62 роки.
Захід на якому був презентований уривок із незавершеної повісті, відбувся 24 січня у Рівненському краєзнавчому музеї. Чому в новому творі письменника в один час опинилися Оноре де Бальзак та Юрій Журавель, з’ясовувала журналістка Район.Культура.
Робоча назва повісті – «Ізмарагд Княгині Несвіцької», а дія відбувається у Рівному. Розповідь автор веде від першої особи.Читачів переносять у творі на вже знайомі локації: до ставка на Лебединці, Рівненської обласної бібліотеки, стадіону, де колись стояв палац Любомирських, та безпосередньо – краєзнавчого музею.Окрім краєвидів, легко впізнати й персонажів твору, адже кожен із них бував у Рівному в той чи інший період часу. Втім, за задумом автора, у його повісті часи змішуються, тож на вулицях міста зустрічаються Оноре де Бальзак, який через Рівне їздив до своєї нареченої під Бердичів, Микола Лисенко, польський поет Юзеф Лободовський, який служив у рівненській школі підхорунжих, Микола Костомаров, Юрій Журавель тощо. Наразі, як розповів автор, повість готова на 80-85%.
Здивувала присутніх поява на творчому вечорі ще одного письменника – Сергія Жадана. Митець приїхав до Рівного з гуртом «Жадан і Собаки», щоб провести концерт у межах свого всеукраїнського туру. На допрем’єрні читання завітав привітати свого колегу та друга з днем народження.
«Це моя манера написання. Коли мені треба взяти особистість, я беру людину з тих, кого знаю. Мені так легше, ніж вигадувати персонажа. Тому в моїх попередніх романах вже були такі приклади. Хтось ображався, хтось дякував. Для прикладу, Сергій Жадан – персонаж з мого роману «Харків 1938», – пояснив Олександр Ірванець.
«Я дякував!» – скориставшись моментом, зазначив Сергій Жадан.
За словами Ірванця, у книзі будуть люди, яких зможуть упізнати читачі. Та не варто думати, що це їхні реальні прототипи.
«Уявіть, що я режисер, знімаю кіно й запросив їх у свій фільм», – запропонував автор.
Письменник також показав гостям заходу ексклюзивний примірник самвидаву. Студент з Острога сам зброшурував та змакетував книгу Ірванця, яку згодом подарував авторові.
«Жадан, в тебе є самвидав? А в мене є. До того ж найсправжніший», – пожартував Олександр Ірванець.
Героями повісті «Ізмарагд Княгині Несвіцької» стали також директор Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига та його брат Віктор. На творчому вечорі Олександр пригадав, що минулий день народження письменник теж проводив у музеї – на виставці. Гарну традицію запропонував продовжувати.
«У 2060 мені буде 99. Мене привезуть сюди на каталці і я вам почитаю», – відповів письменник.
Окрім колег завітали на творчий вечір і друзі, давні знайомі, поціновувачі творчості, студенти, вчителі та навіть школярі. Зачитаний уривок повісті викликав у присутніх здивування та сміх, адже таких цікавих персонажів з різних епох до цього важко було уявити за розмовою у центрі Рівного. Ніби експонатів, які випадково ожили, як у відомому фільмі про ніч у музеї.
«Українська література тримається на спадковості й спадкоємності. Всі ми стоїмо на плечах титанів. Моєму поколінню випало щастя й велика удача стояти на плечах, мабуть, останнього великого літературного покоління. Покоління Оксани Забужко, Ігоря Римарука, Василя Герасим’юка і, безперечно, покоління «Бу-Ба-Бу» – Юрка Андруховича, Віктора Неборака й Олександра Ірванця. Я страшенно тішуся, що як студент-філолог Харківського державного педагогічного інституту імені Григорія Савича Сковороди писав дві курсові роботи за творчістю бубабістів – досліджував метрику, строфіку, фоніку Олександра Васильовича. Зокрема, його збірки «Тіні великого класика». Справді страшенно люблю, шаную, читаю більше як 30 років. Для мене величезна радість і велике щастя бути тут сьогодні, бачити Сашка, якого не бачив з початку цієї великої війни. І слухати ці неповторні, дивовижні, курйозні речі», – поділився думками Сергій Жадан.
Харківський письменник відзначив, що саме Олександр Ірванець відкрив для нього Рівне. «Я багато чого навчився у Сашка. Для мене це було дуже важливе знайомство. Я страшенно люблю його, дуже люблю його маму. Через Сашка люблю Рівне», – розповів Жадан.
Привітати Олександра Ірванця із 62-річчям прийшла також відома уродженка Рівного співачка та художниця Анжеліка РУДНИЦЬКА.
«Я рада, що ми тут зустрілися. Дуже несподівана зустріч, але вкрай приємна. Бо в ці буремні часи всі розкидані й зайняті волонтерськими справами. Але так важливо інколи відчувати одне одного, пообіймати цих класиків. Сашко в Рівному культова особа. Українці пишуть дуже гарні некрологи, коли наші митці вмирають. Кажуть, що саме українці поставили найбільше у світі пам’ятників поетам. Але українці так не вміють цінувати свого і своїх, коли вони були живі. Війна примушує нас дивитися одне на одного іншими очима. Підтримуймо одне одного, це неймовірно важливо», – закликала співачка.
На завершення творчого вечора на честь Олександра Ірванця присутні заспівали «Многая літа» та побажали авторові натхнення, аби «рівненська повість» якомога швидше вийшла друком та втамувала розігріте допрем’єрними читаннями зацікавлення читачів.
Катерина НОШКАЛЮК