У Сарнах демонтували радянського солдата та створять музей декомунізації просто неба

У Сарнах демонтували радянського солдата та створять музей декомунізації просто неба

Діліться інформацією з друзями:

У Сарнах завершили демонтаж фігури солдата з “Меморіалу солдатської слави”. Скульптуру перенесли до Сарненського історико-етнографічного музею, де планують створити унікальну експозицію декомунізації просто неба.

Демонтаж провели після отримання дозволу

23 травня проєкт “Деколонізація. Україна” опублікував у Facebook відео процесу демонтажу, який виконали працівники комунального підприємства “Екосервіс”. Додаткових коштів із міського бюджету для цих робіт не виділяли.

“Тільки зараз ми отримали дозвіл від обласного управління, раніше його не було. Це ініціатива Сарненської громади”, — розповів начальник управління культури, туризму, молоді та спорту Сарненської міської ради Едуард Раковець у коментарі СарниNews.City.

За його словами, декомунізація в місті ще не завершена через різні обставини, включно з фінансовими. Не всі необхідні дозволи отримані, а в старостинських округах залишаються обліковані об’єкти, над якими продовжують працювати.

Роботи проводять згідно із Законом про декомунізацію та Законом про охорону культурної спадщини. Дозволи надає управління культури та туризму Рівненської обласної державної адміністрації.

Музей створить експозицію під відкритим небом

Демонтовану фігуру солдата розмістили в Сарненському історико-етнографічному музеї. Там планують створити експозицію декомунізації просто неба для критичного осмислення тоталітарного минулого.

“Основна концепція експозиції — створення музейного простору під відкритим небом, де експонати радянської окупації (бюсти, пам’ятники, червона символіка) будуть представлені не як об’єкти вшанування, а як докази тоталітарного минулого, з відповідним контекстом, критичним поясненням та історичними свідченнями”, — повідомили в музеї.

Основний посил майбутньої експозиції: “Декомунізація — не знищення, а переосмислення”. Організатори наголошують: “Той, хто не пам’ятає свого минулого — приречений пережити його знову”.

Чому демонтують радянські пам’ятники

У музеї пояснили, що головною причиною декомунізації є Закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, а також ініціативи суспільства.

Образ “солдата-визволителя”, який довгий час подавався як героїчний, у пострадянській Україні почали сприймати як символ окупації та репресивної радянської політики. Після 2014 року, особливо після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році, такі пам’ятники асоціюються з “русским миром” та кремлівською пропагандою.

“Сприймаються як інструмент легітимації сучасної російської агресії через апеляцію до ‘спільної історії'”, — зазначають у музеї.

Джерело СарниNews.City.

Читайте також: 390 українців звільнено з полону в межах першого етапу обміну “1000 на 1000”