fbpx

У Рівному шукають можливість знизити вартість опалення

Діліться інформацією з друзями:

З початком нового опалювального сезону усі мешканці багатоквартирного сектору Рівного (чи майже усі) зіткнуться з відчутним подорожчанням вартості централізованого опалення.

Можна обговорювати обґрунтованість підвищення тарифів, зловживання чи щирість приватного монополіста або ж аналізувати підвищення усіх складових цього тарифу. Та реальність є такою – підвищення тарифів не уникнути. Чи є можливість якось заощадити кошти та мінімізувати їх вплив на гаманець пересічного мешканця?

За оцінками експертів вартість опалення квартири площею 50 кв. м зросте щонайменше на 20%. Тобто якщо ви платили в середньому 1500 грн то нові платіжки вже будуть з ціною 1800 грн і т. д. в залежності від площі житла. Здавалося б, як усі, так і ми. Однак успішні приклади термомодернізації багатоквартирних будинків дозволяють робити інші висновки. Адже, за статистикою голів правлінь ОСББ міста, вартість опалення суттєво різниться в наших будинках. За останній рік одні мешканці платили 10-15 грн за кв. м інші до 50 грн. Чому така різниця?

Почнемо з характеристики кожної будівлі. Одним із основних чинників є матеріал для виготовлення стін. Найхолодніші – силікатна цегла (усі наші 14-поверхівки). Далі панельні та з керамічної цегли. Велике значення має товщина стін. Також варто звернути увагу на стан вікон та дверей, дахового покриття. Якщо вікна старі та побиті – про економію годі й говорити. Наступний чинник – система опалення будинку. А саме наявність погодозалежного регулювання всередині будинку, утеплення мереж та збалансованість усіх стояків (здебільшого маємо вертикальну розводку). І наостанок, найголовніше – чи є утепленими зовнішні стіни усього будинку. Наголошую, усього, а не окремої квартири. Все це суттєво впливає на вартість наших платіжок, адже майже в кожному будинку з централізованим опаленням є лічильник. Саме він визначає, скільки кожен мешканець платитиме за опалення. Тому давайте зосередимося на тому, як платити удвічі чи втричі менше, аніж зараз.

Почнемо з модернізації системи опалення. Аби лічильник «мотав» менше, треба менше споживати. Не залежно від того, як подається тепло, а в залежності від того, яка температура має бути всередині квартир. Чи є на те якесь технічне рішення? Є. Це індивідуальний тепловий пункт всередині будинку, який програмується і сам визначає потреби в опаленні залежно від кожного будинку та температури надворі. Таким чином ми можемо виставити комфортну температуру на той час, коли мешканці присутні та активні вдома на рівні 21-22°С, а вночі та коли відсутні – 18-19°С. Зважаючи на те, що зниження температури всередині приміщення на 1°С дає економію 5-6%, погодьтеся, це заощадить чималі кошти.

Рухаємось далі – балансування усіх стояків. Це невід’ємне технічне рішення, яке дозволить вирівняти температуру усіх вертикальних стояків незалежно від того, чи вони ближче до вводу тепла до будинку, чи в останньому під’їзді. Часто ставлять запитання, чи зможемо ми вирівняти температуру по усіх поверхах? Ні. Квартири, які знаходяться ближче до подачі, отримуватимуть більше тепла. Раніше це врівноважувалося кількістю ребер на батареях. Але за останні 30 років багато мешканців самовільно змінили свої радіатори, тому треба кожен будинок розглядати індивідуально. Якщо взяти до уваги будинок з верхньою подачею тепла, то нижні квартири зазвичай там холодніші. Ми не зможемо врівноважити температуру. Лише мінімізувати після всього комплексу робіт.

Зробили і це чудово. На черзі утеплення мереж. Для чого нам опалювати підвал чи дахові приміщення? Саме тому утеплення труб опалення в нежитлових приміщеннях дозволить суттєво зменшити втрату тепла. За оцінкою певних експертів, в окремих будинках це додасть 10-20% економії. Варто звертати увагу на матеріал та товщину цього утеплення.

З опаленням з’ясовано. Ми навчилися регулювати та розподіляти витрати тепла. А тепер варто навчитися їх заощаджувати. Перейдемо до утеплення. За оцінкою енергоаудиторів, утеплення фасаду будівлі здатне заощадити від 20% до 40% втрат теплової енергії. І тут важливим є дотримання усієї технології проведення робіт та вибір якісного матеріалу.

Утеплення даху, підвалу та цоколю – це ще плюс 5-15% до заощадження.

Таким чином задекларовані 50-80% економії витрат на опаленні багатоквартирного будинку після впровадження енергоефективних заходів досить реальний показник. Залишається питання: чиїм коштом це робити?

Раніше діяла програма «теплих кредитів», яка нині вже не працює. Рівненщина була лідером з освоєння коштів на реалізацію енергоефективних заходів за цією програмою. Нашим будинкам вдалося залучити до 150 млн грн. Нині ця програма не діє. Натомість більш як два роки тому стартувала програма «Енергодім» Державної установи «Фонд енергоефективності України». Її партерами вже стали понад 30 будинків нашої області – з Рівного, Костополя, Вараша, Квасилова. У чому ж суть цієї програми? ДУ «Фонд Енергоефективності» надає відшкодування понесених витрат ОСББ на такі заходи у межах до 50% на роботи і матеріали та до 70% на супутні витрати – проведення енергоаудиту, проєктування і експертизу, авторський та технічний нагляд, інше. Погодьтеся, жодні з попередніх програм не давали такого відшкодування. Кошти повертають не лише на обладнання, а й на усі роботи. Крім того, в рамках цієї програми не є необхідним залучення кредиту. Мешканці самі можуть назбирати свою частку витрат. Разом з тим усі ОСББ, котрі подали заявки на участь в ній, отримали чи планують отримання кредиту.

Тут треба зауважити, що в Рівненській області діє програма відшкодування відсоткової ставки, а в м. Рівне програма «Енергодім Рівне» додатково відшкодовує відсотки за користування кредитом упродовж першого року. Тому ОСББ не поспішають віддавати кредити і відчувають себе досить захищеними від переплат по них.

Крім того, наприкінці (після завершення робіт) ОСББ отримає ще до 30% з міського бюджету в рамках вище згаданої програми «Енергодім Рівне». Таким чином сумарна вартість проведення таких робіт для пересічного мешканця складе до 30%. Що це означає? Саме те, що придбати віконний блок ви можете вже не за 20 тис. грн, а лише за 4-6 тисяч. Поставити вхідні двері в під’їзд не за 12 тис. грн, а лише за 2,4-3,6 тисячі. Погодьтеся, вигідно. Особливо коли мова йде про проєкти вартістю не один мільйон гривень.

Саме такі проєкти реалізуються в Рівному. Це цілий ряд будинків, де роботи перебувають на різних стадіях готовності. Якщо будете біля автовокзалу, зверніть увагу на панельний будинок Київська, 81. Там реалізація проєкту вже підходить до завершення. Втілення ідеї комплексного утеплення вже у найближчі місяці приємно здивує мешканців. Будете на вулиці Гагаріна біля БК «Текстильник», зразу в полі зору буде довгий панельний комплекс Гагаріна, 1 та Гагаріна, 3, які також сподіваються до кінця року ці об’єкти здати. А якщо їдете вулицею Ст. Бандери у бік колишнього радіозаводу, зверніть увагу праворуч ОСББ «Волошка 62а» (Ст. Бандери, 62а). І цей список можна продовжувати.

То чому ж не всі будинки ідуть цим шляхом, а ще й досі чогось чекають?

По-перше, програми доступні лише будинкам, які змогли самоорганізуватися та створити ОСББ. Це й логічно. Якщо мешканці самі не хочуть нічого робити зі своєю власністю, ніхто їх не змусить. Інший чинник – ціна такого проєкту. Тому наявність юридичної особи у вигляді ОСББ обов’язкове.

Наступне, і за словами голів ОСББ – найважче, переконати мешканців це зробити. Для участі в програмі Фонду Енергоефективності України «Енергодім» потрібна згода не менше аніж 2/3 власників житла. Лише тоді заявка буде розглянута. Якщо цього вдалося досягти, тоді вперед.

Сам процес реалізації цих заходів більш довготривалий, аніж у попередній програмі «Теплі кредити» і може складати як рік-два, так і в окремих випадках три роки (наприклад, коли будинок на 15 під’їздів). Разом з тим програмою «Енергодім» передбачено дотримання усіх державних стандартів та будівельних норм, проходження експертизи та супровід спеціалістів. А наприкінці ще й перевірка незалежною компанією якості робіт. Таким чином мешканці можуть бути впевненими – буде тепліше та дешевше платити. Певною перешкодою може бути низький дохід певних груп населення в будинку. Та, враховуючи наявні в нас міську та обласну програми, можна розрахувати місячний платіж на реалізацію проєкту з окремих квартир, який буде дорівнювати економії на опаленні. Таким чином мешканці платитимуть, приміром, 5-7 років не з власних коштів, а з коштів, які взимку зекономлять.

Наостанок хочу додати: старий житловий фонд з роками не молодшає. Якщо не вкладати кошти в свої оселі, вони будуть руйнуватись. Наявні в нас програми дозволять не лише суттєво покращити стан справ, заощадити кошти в майбутньому, а й значно підвищити вартість житла на ринку нерухомості. У таких будинках квартири не продаються, там хочеться жити, ростити дітей, відпочивати вечорами. Чекати – значить втрачати гроші!

Михайло ЛУК’ЯНИК, радник програми підтримки Фонду Енергоефективності України