fbpx

У Рівному пояснили механізм нарахування субсидій на літо

Діліться інформацією з друзями:

Житлова субсидія, як відомо, призначається домогосподарству на відповідний період з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон. Тобто, з 1 травня по 30 вересня та на опалювальний сезон з 1 жовтня по 30 квітня. Відтак зараз, у травні, після закінчення опалювального сезону, у багатьох мешканців Рівного виникає ряд запитань щодо можливостей призначення субсидій на новий строк. Найчастіше їх цікавить питання перепризначення субсидій, а також необхідність звернення до управління праці та соціального захисту населення.

Тетяна Горбатюк

Отож, редакція газети «7 днів» звернулася до міського управління праці та соціального захисту з найпоширенішими запитаннями рівнян, які пов’язані з наданням житлових субсидій. Вичерпну відповідь на них надала начальник відділу з призначення житлових субсидій Тетяна Горбатюк.
– В першу чергу хочу нагадати, – зауважила Тетяна Михайлівна, – що житлова субсидія призначається домогосподарству за умови наявності у заявника права на її призначення. А саме за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальних норм житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг та витрати на управління багатоквартирним будинком (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409) і розміром обов’язкового відсотка платежу (установлений постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156).

– Як саме буде призначатися субсидія з 1 травня? Чи сталися тут якісь зміни?

– Так, корективи внесла пандемія коронавірусу. Отож, 25 березня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 247 «Про особливості надання житлових субсидій». Цим документом передбачено своєчасне забезпечення мешканців субсидією з дотриманням карантинних заходів без порушення норм Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.
Усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2019-2020 років, вона призначатиметься на наступний період з 1 травня цього року без звернень громадян. Тобто, в автоматичному режимі.

– А як буде з тими, кому субсидія призначена за рішенням комісії?

– Так, як і з усіма. Тобто, домогосподарствам, яким субсидія раніше була призначена за рішенням комісії, не потрібно звертатись до управлінь соціального захисту населення із заявою. А саме тим: 

  • у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
  • у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
  • які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
  • які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг;
  • нарахований середньомісячний сукупний доход менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (стосується осіб, які здійснюють догляд за особою похилого віку, особою з інвалідністю).

– Що робити тим, хто хоче вперше звернутись за призначенням субсидії?

– Для призначення субсидії вперше необхідно подати заяву і декларацію. Зараз підрозділи управління, які територіально розташовані в приміщеннях колишніх ЖКП, зачинено. Тому заповнені заяву та декларацію можна надіслати поштою на адресу управління: вул. Соборна, 12. Або вкинути їх в «карантинну» скриньку, яка щодня в робочі години розташована біля входу в управління. Крім того, можна подати їх в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису через офіційний вебсайт Мінсоцполітики з використанням онлайн ресурсів https://sudsidii.mlsp.gov.ua/ або інтегрований з ним офіційний сайт управління rivnesoc.gov.ua.

– Які обставини можуть послужити причиною відмови в призначенні субсидії?

– Призначення житлової субсидії неможливе у випадках:

  • будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше як п’ять років (крім мопеда і причепа);
  • будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства упродовж року перед зверненням за призначенням житлової субсидії купив або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;
  • наявність простроченої понад три місяці (на дату надання органам соцзахисту такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

– На що рівнянам варто звертати увагу під час отримання субсидій?

– Вкотре наголошую на тому, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів поінформувати наше управління про виникнення таких обставин:

  • зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства;
    зміни соціального статусу членів домогосподарства;
  • зміни у складі сім’ї членів домогосподарства;
  • зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
  • зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
  • зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
  • коли хтось із членів сімї отримав право власності на авто, з дати випуску якого минуло менше як п’ять років;
  • настання умов, якщо будь-хто із складу домогосподарства придбав або по-іншому набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довготривалого вжитку, або оплатив (одноразово) будь-які послуги на суму, більшу, ніж 50 тис. грн.

– Чи буде з 1 травня при розрахунку житлової субсидії застосований збільшений базовий відсоток плати за житлово-комунальні послуги – 20% замість 15%, як було передбачено постановою уряду?

– Це положення відтерміновано. Збільшення базового відсотка плати за житлово-комунальні послуги замість 1 травня 2020 року проводитиметься з 1-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому буде відмінено карантин.

– Які соціальні нормативи будуть застосовуватися при наданні житлової субсидії з 1 травня?

– На період дії карантину розрахунок житлової субсидії проводитиметься з урахуванням збільшених на 50% соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг. А саме для гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, газопостачання на приготування їжі і підігрів води, електропостачання, незалежно від кількості днів карантину на місяць. Норми встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 247. До речі, оскільки на момент набрання чинності цього документа житлова субсидія за березень 2020 року була нарахована, то управління у квітні 2020 року провело відповідний перерахунок житлових субсидій за збільшеними соціальними нормативами. Донараховані суми субсидій за березень і квітень надаються в травні 2020 року.

– Чи можливо перейти з безготівкової форми надання субсидій на готівкову?

– Так. Перехід можливий за умови відсутності у громадянина простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг станом на перше лютого 2020 року. Для цього необхідно подати в управління відповідну заяву та реквізити розрахункового рахунку (для соціальних виплат), відкритого в установі банку. Рекомендуємо скористатись для цього «карантинною» скринькою.

– Чи мають право пільговики на літній сезон перейти на пільгу?

– Так, для цього потрібно подати заяву довільної форми про припинення надання субсидії в зв’язку з бажанням перейти на пільгу та надати реквізити розрахункового рахунку (для соціальних виплат), відкритого в установі банку за умови обрання готівкової форми надання пільг.

– Чи можна отримати невикористану субсидію, що була надана в безготівковій формі? Якщо так, то яким чином?

– Кожного місяця, коли отримувач безготівкової житлової субсидії споживає комунальні послуги на суму меншу, ніж розмір субсидії, у нього формується залишок коштів. Цей невикористаний залишок за субсидією зберігається в АТ «Ощадбанк» для покриття спожитих комунальних послуг у наступному місяці.
Якщо ж субсидіант споживав комунальні послуги заощадливо протягом всього опалюваного сезону, після його завершення фінальний залишок коштів за субсидією буде перераховано на поточний рахунок в АТ «Ощадбанк» у червні. Рахунок для перерахування залишку коштів за субсидією субсидіант має відкрити за особистим зверненням до грудня поточного року.
Залишки цих коштів людина зможе самостійно використовувати на будь-які власні потреби. Суму залишку можна переглянути в своєму кабінеті в програмі «Ощад 24» або ж звернувшись на гарячу лінію АТ «Ощадбанк».
У разі неможливості відкрити особовий рахунок для зарахування коштів залишок зараховуватиметься для покриття спожитих комунальних послуг у наступному місяці.

– Оскільки через карантин управління соцзахисту працює дистанційно, нагадайте, будь ласка, нашим читачам: яким чином можна отримати консультацію з приводу призначення субсидії?

– Просимо за отриманням інформації використовувати такі засоби комунікації:

  • телефон приймальні 633896;
  • електронна адреса управління: 03195441@mail.gov.ua;
  • веб сайт rivnesoc. gov.ua.

Ми, у свою чергу, завжди готові надати допомогу, що в нашій компетенції.

Спілкувався Ігор КОПАЧ