У Рівному навчають голови ОСББ впроваджувати енергоефективні рішення

У Рівному навчають голови ОСББ впроваджувати енергоефективні рішення

Діліться інформацією з друзями:

Рівне крок за кроком рухається до амбітної мети — стати кліматично нейтральним містом до 2050 року. Одним із ключових партнерів міської ради у реалізації проєкту «Creating NetZero vision for Rivne» став Національний університет водного господарства і природокористування.

Його структурний підрозділ — Центр енергоефективності — активно працює над впровадженням сучасних енергозберігаючих рішень, навчає студентів, практиків та керівників ОСББ. Нещодавно понад 200 учасників пройшли безкоштовні тренінги на тему енергоефективності та кліматичної нейтральності. По закінченні навчання понад 200 осіб отримали сертифікати.

Як Центр стає майданчиком змін і які реальні результати це дає — читайте далі.

У цьому Центрі проходять навчання не тільки студенти, але й практики. Навчання включає і теоретичні знання, і практичні кейси у сфері енергоефективності. Освітню та просвітницьку діяльність отримують не тільки рівняни, переймають досвід інші громади нашої області та за її межами.

«Ми йдемо шляхом енергоефективності»

Слухачі мали можливість почути змістовні доповіді  заступника міського голови Артема Ганущака, директора департаменту економічного розвитку  міської ради Віталія Люшина, директора Центру енергоефективності Володимира Довбенка.

У Рівному навчають голови ОСББ впроваджувати енергоефективні рішення - фото 1
Володимир Довбенко

Заступник міського голови Артем Ганущак зазначив, що під час тренінгів голови ОСББ вчилися, як правильно й ефективно управляти своїми будинками, як приймати раціональні рішення. Це може бути встановлення  сонячних станцій, теплових насосів, джерел безперервного живлення, термомодернізація.

За словами директора департаменту економічного розвитку міської ради Віталія Люшина, нам треба маленькими кроками йти до енергоефективності. Ми маємо це робити, щоб зменшити використання викопного палива; треба брати енергію з сонця, води та вітру. Це дуже екологічно вигідно.

«Наш центр – це майданчик, який був створений містом, бізнесом і університетом для популяризації енергоефективних заходів, простору в цілому, –  говорить Володимир Довбенко. – Ми беремо участь в  амбітному  проєкті з кліматичної нейтральності, який  передбачає до 2050 року знизити  в нашому місті до нуля шкідливі викиди. Це досить складне завдання. Але є оптимізм, бо бачимо, що влада зацікавлена в реалізації цього проєкту. Наш університет закриває його навчальну складову. Я, як керівник Центру енергоефективності, закриваю житлові будинки і громадські будівлі.

Є моменти, на які хочу звернути увагу. Треба насамперед посилити просвітницьку роботу серед населення. Окремі жителі міста не розуміють, чому раніше, в радянський період, усе працювало, а зараз тільки дорожчає? Та тому, що змінилися умови діяльності, нестача ресурсів. Зараз нам потрібно ці ресурси зменшувати, а не бездумно, як це було раніше, витрачати. Щоб у наших платіжках були менші суми за комунальні послуги. 

Я, звичайно, враховую низьку платоспроможність людей. Але.. Ніхто не вимагає оплату великими сумами. Процес модернізації будинку відбувається поступово, отож гроші можна вносити щомісячно – по 500, 1000 гривень. Це доступно. Внісши зараз кошти на його модернізацію, люди будуть потім платити значно менші суми за рахунок зменшення енергоспоживання. 

Я знаю плюси і мінуси багатоквартирних будинків. Отож можу сказати, що ефективне управління будинками здійснюють голови ОСББ  Володимир Лазарчук, Ігор Ханенко, Галина Бовгиря, Марія Конощук та інші. Хотілося б, щоб їх було більше.

Модернізували  гуртожитки

Марія Конощук є управителькою кількох будинків, які, зокрема, розташовані  на вулицях Князя Острозького, 10,14 та Кулика і Гудачека, 42. Вона – людина відповідальна, яка досягає успіху завдяки наполегливості.

У Рівному навчають голови ОСББ впроваджувати енергоефективні рішення - фото 2
Марія Конощук

Мешканці будинків кажуть: «Це завдяки нашій Марії Василівні тепер стало жити комфортніше». До неї навіть звертаються жителі інших багатоповерхівок, щоб їх взяла під свою опіку. 

Марія Конощук також отримала сертифікат про проходження тренінгів з енергоефективності в рамках програми  NetZero.  

«Тренінги були корисними, на них отримала відповіді на багато питань, – розповіла пані Марія. – Взагалі я задоволена співпрацею з директором Центру енергоефективності  Володимиром Довбенком, яка почалася ще в 2019 році.  Він професійно провів у нас енергоаудити, допоміг сформувати заявки за програмою ДУ «Фонд енергоефективності». Ця програма дозволила  модернізувати  гуртожитки на вулиці князя Острозького, 10,  гуртожиток на вулиці Кулика-Гудачека, 42. Вони стали окрасою нашого міста». 

І справді, той, хто давно не був у мікрорайоні Ювілейний, зазначає, що завдяки модернізації багатоповерхівки набули красивий, охайний вигляд, стали комфортними для проживання.

«Під лежачий камінь вода не тече, – продовжує моя співрозмовниця. – Щоб зайти в програму ДУ «Фонд енергоефективності» мені треба було насамперед сформувати цільову аудиторію, яка прагне до поліпшення умов проживання, комфорту,  Це був найтяжчий момент. Але мені вдалося достукатися до більшості жителів. На тих, хто відмовлявся вносити кошти, впливали різними способами, долучаючи правління ОСББ. Сьогодні маємо лише троє квартиронаймачів в ОСББ «Дружне», які  не внесли кошти в модернізацію гуртожитку на вулиці князя Острозького, 10 і сім квартиронаймачів в ОСББ «Відвага-2023».

Нині стали кращими умови для ОСББ для участі  в програмі модернізації багатоквартирних будинків, які втілює Фонд енергоефективності. Так, для пакету «Б», який включає складні роботи, зокрема на утеплення будинків, заміну опалення, вікон і дверей у місцях загального користування ДУ «Фонд енергоефективності» зараз дає 70 відсотків коштів, програма «Енергодім Рівне» дає 20 відсотків, решту – жителі.  Тобто якщо модернізація умовно коштує 10 млн гривень, то людям залишається заплатити лише  1 млн гривень.

 Моя роль як керівника ОСББ полягала також у тому, щоб знайти такого підрядника, який погодився б на розтермінування внеску мешканців будинку. Тобто, щоб ми могли сплачувати кошти за виконані роботи протягом певного періоду. І я його знайшла  в… Житомирі. Бо, на жаль, жодна рівненська організація не виявила бажання у 2024 році піти нам назустріч. 

Дам пораду. Краще звертатися до підрядника, який має запас матеріалів. І погодиться на виплату внеску коштів мешканців протягом певного періоду. Зараз Фонд енергоефективності дає підряднику аванс-грант у розмірі 30 відсотків, бо бачить, що ані в нього, ані  в людей немає грошей. 

Торік ДУ «Фонд енергоефективності» і програма «Енергодім Рівне» оплатили свою частку за виконані будівельні роботи в рамках термомодернізації гуртожитку, що на вулиці Кулика-Гудачека, 42. Чекаємо на кошти і для гуртожитку, що на вулиці князя Острозького, 10. Процес верифікації ще не завершився, оскільки незалежний верифікатор зробив деякі зауваження, зокрема відремонтувати нове вікно, яке було розбите. 

«Термомодернізація дає реальні результати. Раніше вартість опалення становила 25-30 грн за квадратний метр, тепер – 16-17 грн. Це реальна економія, яка мотивує людей інвестувати у свої будинки”, – підсумовує Марія Конощук.

Зменшення сум у платіжках – найкращий  приклад, який спонукає людей до модернізації будинків. А отже, до поліпшення комфорту житла.

Післямова

Зазначимо, що розробка концепції NetZeroSities у Рівному відбувається за підтримки Європейського Союзу. Це дозволяє залучати найкращі практики та експертів з різних країн, отримати фінансову підтримку для реалізації проєктів, спрямованих на досягнення кліматичної нейтральності. Участь у цьому проєкті Національного університету водного господарства і природокористування є надзвичайно важливою.

Зміст цього документа відображає лише точку зору автора. Європейська комісія не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься в ньому.

Василь ГРУШЕЦЬКИЙ

  Читайте також: росія ударила балістикою по Кривому Розі. Серед загиблих – діти