Життя не стоїть на місці. З плином часу змінюється фактично все – клімат, соціальні устрої, закони, технології, ідеали та навіть сама людина. Втім, непохитними залишаються моральні цінності, які передаються з покоління в покоління із генетичним кодом. Отож чи не для кожного з нас немає нікого ріднішого і святішого, ніж батьки, сім’я, рід… Адже саме в родині черпаємо духовні сили, наснагу та оптимізм, у ній пізнаємо душевний затишок і добро.
– Тому не дивно, що в нас уже стало доброю традицією, – каже начальник Служби у справах дітей Рівненського міськвиконкому Андрій МІЩЕНЯ, – з року в рік відзначати такі популярні сімейні свята, як День матері (друга неділя травня), День батька (третя неділя червня), День захисту дітей (1 червня) і День родини (8 липня). А на 15 травня припадає встановлений Генеральною Асамблеєю ООН ще в 1993 році Міжнародний день сім’ї. Адже українцям з давніх-давен був властивий культ домашнього вогнища, який асоціюється з любов’ю і щастям. Особливо шанують у нас матерів, яких називають берегинями роду. До слова, у нас, в Рівненській територіальній громаді, нараховується 350 жінок, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня». Ще п’ятеро чекають на отримання цього статусу. А загалом у місті на сьогодні зареєстровано 2690 багатодітних сімей, в яких виховується 8877 дітей.
Але, на жаль, як зауважив Андрій Міщеня, не в кожній рівненській родині панує затишок і достаток. Так, на обліку в Рівненському міському центрі соціальних служб для сім’ї та молоді перебуває 116 родин, які опинилися в складних життєвих обставинах. Там виховується 204 дитини.
– Проте найбільш прикро, – продовжує Андрій Іванович, – коли неповнолітні залишаються без належної батьківської опіки. Так, скажімо, торік наша Служба отримала 50 повідомлень про таких дітей. Дев’ятьом з них надано статус дитини-сироти, а 26 – статус дітей, позбавлених батьківського піклування. Нині в суді вирішується питання щодо позбавлення батьківських прав батьків 10 дітей, п’ятеро тимчасово влаштовані у сім’ї родичів.
Знайти для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування родини, зі слів Андрія Міщені, – найважливіша місія Служби у справах дітей, де на кінець минулого року на обліку перебувало 28 дітей і 11 сімей – кандидатів на усиновлення.
– Торік, – розповідає далі Андрій Іванович, – спеціалісти Служби брали участь у судових засіданнях щодо усиновлення 7 дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, йдеться про 6 дітей, які перебували на вихованні у Рівненському обласному спеціалізованому центрі реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям, і один – в опікуна. Загалом у Рівному нині проживає 65 усиновлених дітей. Функціонують 2 дитячих будинки сімейного типу і 6 прийомних сімей, в яких виховується 26-дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Крім того, нараховується 150 сімей опікунів. В одній із таких, де Наталія та Олександр Мокляки виховують 14 дітей, у Міжнародний день сім’ї побували міський голова Рівного Олександр Третяк і начальник Служби у справах дітей Андрій Міщеня. Гості поспілкувалися з родиною, де панують любов і взаємопідтримка, повага та турбота. Тобто якраз саме ті християнські цінності, що лежать в основі будь-якої міцної родини та держави.
– Чудово, що у нашому місті є люди, які виховують не тільки тих діток, яких народили, а й стають найдорожчими для інших, котрі позбавлені батьківського піклування, – каже міський голова. – Дякую родині Олександра та Наталії Мокляк, які виховують 14 дітей – троє власних та одинадцять із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Наталія та Олександр продовжили добру справу – опікуються дитячим будинком «Вулик», який започаткувала Ольга Збирун. Жінка за понад 20 років виховала більш як 50 дітей-сиріт та дітей, які опинились у складних життєвих обставинах не лише з Рівненщини, а й з Києва, Чернігівської, Одеської, Донецької та інших областей України. У 2019 році мама Оля, маючи 60 онуків, передала естафету сім’ї Мокляк. Це щоденна праця, яка заслуговує найвищої похвали. Цінуйте близьких і кажіть не тільки в день родини, а щодня, що ви їх любите!
Василь ГЕРУС