Гострі дискусії про тарифи на опалення і гарячу воду, які вже тривають кілька днів, перенеслися на сьогоднішнє засідання Рівненської міської ради. Депутати впродовж більш як година намагалися встановити істину: яким чином здешевити для пересічних рівнян платіжки за тепло. Не обійшлося без відвертого популізму та перетягування «політичної» линви. Єдине, що всіх об’єднувало – запеклі твердження про те, що все – заради людей.
Відверто кажучи, пересічними мешканцям міста доволі складно збагнути: де щирість, а де акторська гра на публіку. Розв’язати «гордіїв вузол» легше, якщо простежити передісторію подорожчання тарифів на тепло і гарячу воду.
Так от, замість того, щоб, як належить доброму господарю, відразу по закінченню минулого опалювального сезону розпочати підготовку до нинішнього, Уряд й не думав закупити на зиму газ за тими, доволі дешевими цінами. Не будемо гадати, хто і про що тоді думав. Президент з Прем’єром схаменулися, коли настала осінь. А вірніше, запанікували, бо зрозуміли, коли прийдуть квитанції на оплату тепла, то владі буде непереливки. Отож, вирішили все перекласти з хворої на здорову голову. Тобто, всю відповідальність за підвищення тарифів на тепло, які зросли через суттєве подорожчання газу, перекласти на плечі місцевої влади. Відтак, передали органам місцевого самоврядування повноваження затверджувати ціни на тепло рішенням виконкоми міських рад. І спеціалісти міських рад взяли в руки документи з цифрами, калькулятори і почали рахувати. Те, що порахували (калькулятор не бреше, він не депутат), передали на затвердження виконкому. Членам виконкому випала роль «стрілочників» – вони просто змушені були діяти згідно з буквою Закону. Іншими словами, затвердити тарифи. І він це зробив – затвердив зменшений тариф – із пропонованого теплопостачальником 3.7 до 2.7 тисяч гривень за гігакалорію тепла. Тариф затвердили для того, щоб взагалі розпочати опалювальний сезон. Без затвердженого тарифу це технологічно та юридично було б неможливо. Рішення про ціну за тепло опублікували в ЗМІ.
Звісно, що навіть зменшений тариф викликав неабияке занепокоєння рівнян. Адже довелося б плати в рази більше. Тут і настав час виходу «сцену» міських обранців. Щоправда, якщо одні справді вболівають за мешканців Рівного, то інші вдалися до політичного популізму. Взяти хоча б депутата Рівнеради Віталія Коваля, який до того ж, будучи головою Рівненської ОДА, представляє в області центральну владу. Так-от, він проявив неабияку щедрість – запропонував залишити тарифи на рівні минулого опалювального сезону – 1 900 грн за гігакалорію тепла. Хоч він, як економіст, розуміє, що ніхто не продасть батон за 15 гривень по торішній ціні, коли зараз ціна 24 гривні. Ніхто не дасть тепла за 1.9 як торік, бо сьогодні це коштує дорожче. Цифра 2.7 все одно завелика для населення, це зрозуміло всім. Тогорічна затверджена цифра 1.9 є заниженою, про це сам уряд визнає в пріснопам’ятному Меморандумі.
Втім у понеділок очільник ОДА Віталій Коваль зібрав нараду з представниками міської влади і головами ОСББ Рівного. Насправді ж обласна влада вирішила провести невеличкий паркетний захід, на якому примусити місто прийняти безпідставні порожні забаганки президента і його уряду. Привели свої ручні ОСББ, підконтрольну громадську раду, запросили зеленого нардепа, все мало вдатися. Але міський голова Олександр Третяк прийшов теж не сам. На нараду завітали секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, депутати міськради, фахівці управління економіки, які говорили про реальні розрахунки. Прийшли також й інші ОСББ. Були присутні журналісти, велася пряма трансляція.
Однак ніхто й не думав слухати ні аргументів, ні переконливих фактів. Голова держадміністрації Віталій Коваль зі своєю командою твердо стояли на своєму. Воно й не дивно, адже за будь-яку ціну треба втримати рейтинг Президента, який почав стрімко скочуватися донизу.
Отож, нарада закінчилася фактично нічим. Добре, що перед тим хоч міський голова спільно із секретарем Рівнеради і фракціями депутатів вирішили повернутися до питання ціни, щоб її реально знизити, відтак зареєстрували відповідний проєкт рішення на сайті міськради. Все мала вирішити сесія. Разом з тим, у сесійній залі голова ОДА продовжив влаштовану в понеділок «тарифну» виставу. Така позиція очільника області загнала економістів у піке. Вони, та й не тільки вони, не могли збагнути, як можна зробити так аби в арифметичному рівнянні 2+2 вийшло 1.9. Не маючи відповіді, цю складну математичну задачу вирішили перекласти на голови членів міськвиконкому. Шкода, що основний герой серіалу Василь Голобородько в кіно був вчителем історії. От, якби він був вчителем математики, то він нас би виручив. Як 2.7 має дорівнювати 2.3? Хтось же має покрити різницю в ціні. Рівняни кажуть: держава. А голова ОДА вважає, що Рівне та мешканці міста. Хто з них правий? Це, швидше, риторичне запитання.