Події 79-літньої давності відтворив на своїй сторінці у ФБ відомий рівненський історик Андрій Жив’юк. Він зокрема, посилаючись на архівні документи, розповів про трагічну долю в’язнів Дубенської тюрми, яких НКВДисти розстріляли у ніч з 24 на 25 червня 1941 року.
«З вечора 24 червня до ранку 25 червня 1941 р., – пише Андрій Жив’юк, – наглядацький склад в’язниці №2 УНКВД Рівненської області у м. Дубно і оперативний склад Дубенського райвідділу НКГБ і райвідділу НКВД здійснили розстріл в’язнів цієї тюрми. На те була директива наркома держбезпеки СРСР Меркулова і усна вказівка заступника начальника УНКВД Рівненської області Клімова.
Начальником тюрми в Дубно на той час працював Шинкаркін, начальником райвідділу НКГБ – Вінокур, начальником райвідділу НКВД – Черевко. Вінокур загинув 25 червня у сутичці з німцями, Черевко тоді ж здався їм у полон, про долю Шинкаркіна невідомо.
Ми до сьогодні не знаємо кількості розстріляних в’язнів, орієнтовна цифра – 250-260. Поіменно вдалося встановити більше ста осіб, робота триває.
Валентина Крещенко-Ліпішкевич, яка пережила той розстріл, написала згодом у книжці «Великдень у в’язниці»:
«Було їх у камері сім, а я восьма… Роздивлялась і запитувала кожної ім’я. Була там Стефа Кілярська, Оля Орловська, якась Пулковнікова (вже не пам’ятаю імені), Тереза Траутман, бабуся з Полісся та ще одна старша пані (також забула ім’я), і була ще Фрося з Луцька, яку ніколи не забуду. Як потім виявилося, вона була комуністкою, яку спеціально прислали, щоб доносила… Найбільше мені припала до душі Тереза, поетка, навіть на милі писала нігтями вірші».
З цих жінок живими лишилися Валентина Ліпішкевич і Фрося.
Загинула 25-річна мешканка Дубна, модистка, інструктор крою і шиття та учасниця польського підпілля Тереза Трауман, заарештована 23 березня 1941 р., 14 червня отримала вирок – вісім років таборового ув’язнення.
Вдалося з’ясувати, що Оля Орловська – це, очевидно, 23-річна Надія Орловська зі Страклова Українського, яка у 1940 р. була вислана до Казахстану, звідти втекла і повернулась додому, де її 14 січня 1941 р. заарештували, звинувативши у «незаконному перетині кордону» і “самовільному прибутті до місцевості, де проживання заборонене”. Вироку вона не дочекалася, як ї її товаришка по втечі, ровесниця та односельчанка Олена Палій.
Олену, так само, як і сестру Терези Траутман Ядвігу, наречену Зигмунта Румеля, теж вбили у Дубенській в’язниці.
На фото – жінки, які загинули в стінах Дубенської тюрми 24-25 червня 1941 р.
Щоб постійно бути в курсі новин Вам підпишіться на наш Telegram