fbpx
Продекологія: Екологічні інновації для майбутнього Рівного та світу

Продекологія: Екологічні інновації для майбутнього Рівного та світу

Діліться інформацією з друзями:

Рівненська компанія “Продекологія” співпрацює з багатьма країнами світу. Один із її найголовніших напрямів діяльності – екологічний.

«Продекологія» – унікальне приватне підприємство Рівного, яке займається прикладною науково-інноваційною діяльністю. В Україні воно представлене, висловлюючись образно, в одному екземплярі. Подібних підприємств немає в пострадянських країнах, а також в окремих країнах колишнього соціалістичного табору.

«Продекологія» підтримує зв’язки не тільки з ближнім зарубіжжям. Проявляють зацікавленість у співпраці  країни Латинської Америки, Марокко, Індія і навіть Сінгапур.

Продекологія: Екологічні інновації для майбутнього Рівного та світу - фото 1
Дмитро Лозін

«Усі наші розробки так чи інакше пов’язані з викидами СО2, – говорить його керівник Дмитро ЛОЗІН. – Чим більше ми переробимо первинної сировини, тим краще для довкілля. Але треба поміняти політику до екологічних проблем. В Україні має бути вироблена єдина стратегія на законодавчому рівні. Щоб ми не тягнули воза в різні сторони, як рак, риба і щука. Держава повинна економічно зацікавлювати бізнес. Усе має бути закільцьовано в одну схему – виробничу, екологічну. Бо це питання екологічної безпеки.

«Продекологія» виступає як і експерт екологічних програм, і виробник. Працюємо в різних галузях промисловості. Але ключових напрямів два – екологічний і збагачення руд корисних копалин. Маємо різні технології  на кожні види корисних копалин.Наші міжнародні партнери зацікавлені в тому, щоб Україна в питаннях переробки відходів підтягувалася до їхнього рівня. Вони готові фінансувати багато проєктів».

Провідний інженер-технолог підприємства Олександр Падієнко поділився науковими розробками, які затребувані у багатьох країнах.  Зокрема, це електростатичні сепаратори, за допомогою яких  вичищається вся мідь від кабельної ізоляції. Далі її переробляють на іншу сировину, зокрема на дорожні знаки.

А ще тут виготовляють трибоелектростатичні сепаратори, що розділяють різні групи пластику.

Споживання енергоресурсів відстежують у режимі онлайн

Компанія була залучена до розробки стратегічного плану екології, екологічної безпеки Рівненської області. Працює на декількох напрямах. Один із них – процес зменшення викидів парникових газів і перехід до більш екологічно чистих джерел. Тут розуміють, як це робити, як побудувати систему, які треба кошти. Інші напрями включають проведення круглих столів, просвітницьку діяльність. 

Компанія  є активним учасником  розробки концепції NetZeroCities в місті Рівне.  Це європейська ініціатива, спрямована на досягнення кліматичної нейтральності міст до 2050 року. Рівне стало одним із перших міст в Україні, яке приєдналося до цієї ініціативи та активно працює над розробкою та впровадженням відповідної концепції.

Важливо зазначити, що розробка концепції NetZeroCities в Рівному відбувається за підтримки Європейського Союзу. Це дозволяє залучити найкращі практики та експертів з різних країн, а також отримати фінансову підтримку для реалізації проєктів, спрямованих на досягнення кліматичної нейтральності.

Продекологія: Екологічні інновації для майбутнього Рівного та світу - фото 2

– У рамках програми «NetZeroSities» впроваджуємо  систему моніторингового споживання енергоресурсів і викидів СО2, – говорить представниця Рівненського екологічного кластера, керівниця проєктів і програм Ольга Пушкарчук. – Мета цієї системи – в режимі реального часу відстежувати споживання енергоресурсів – води, газу, електрики, а також температури й CO2.  Ми беремо активну участь у її розробці, яку, до речі, нещодавно  протестували.

Якщо говорити детальніше, то  ми здійснюємо  набір вхідних даних і їх обробку. Наочно це виглядає так. У кожному будинку є лічильники на газ, воду, електрику. В одній із багатоповерхівок міста ми встановили на кожен лічильник так званий контролер з програмним забезпеченням, який у режимі онлайн знімає електропоказники й передає на концентратор. Своєю чергою концентратор без втручання людини збирає дані по всіх енергоносіях, акумулює їх у себе і структуровано передає на сервер. Платформу, яка все це обробляє, теж протестували

Один будинок уже відпрацювали. Зараз працюємо над встановленням  перших ста концентраторів і контролерів у проблемних будинках. Зокрема тих, які не утеплені. Візьмемо також низку добротних багатоповерхівок, де заздалегідь подбали про комфорт. Приблизно через три місяці побачимо різницю, динаміку.  І тоді покажемо людям вузькі місця. Для того, щоб їх стимулювати  утепляти будинки, досягати енергоефективності.

Системою моніторингового споживання енергоресурсів і викидів СО2 у нас займається цілий відділ, до якого входять зокрема електронщики, пайщики.

Пілотний проєкт із сортування сміття

– Ми, зокрема, хочемо впровадити пілотний проєкт із сортування сміття, – продовжує пані Ольга. – Він передбачає встановлення  сортувальної лінії  спочатку в одному з мікрорайонів нашого міста, в якому розташовані кілька десятків будинків. Від них усе зібране гамузом сміття  доставлятимемо на сортувальну лінію, фіксуватимемо його вагу, морфологію. Тут  відходи пройдуть процес сортування, витягнемо з них корисні компоненти й спробуємо продати  для вторинної переробки. Щоб побачити економічний ефект від цієї системи. Тоді нам простіше буде переконати  жителів інших мікрорайонів запровадити в себе цей пілотний проєкт.

І якщо це піде, то легше буде переконати інвесторів забудовника, щоб вони вкладали кошти й в цю інфраструктуру. У мікрорайоні, крім шкіл, дитсадків, магазинів, паркінгів, має бути й сортувальна станція. Бо це питання екології, якості нашого життя.

Влада міста такий підхід підтримує. Залишилося переконати інвесторів, грантодавців.

Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ

Продекологія: Екологічні інновації для майбутнього Рівного та світу - фото 3

#PilotCities #EUMissions #HorizonEU #RivneNetZeroCitiesEU

Зміст цього документа відображає лише точку зору автора. Європейська комісія не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься в ньому.

  Читайте також: Військових ошукали й вони можуть залишитись без авто