Хотів би поділитися думками з приводу наполегливої пропозиції до голів правлінь ОСББ щодо підписання ними, або їх представником, Акту розмежування балансової належності та експлуатаційної належності будинкової мережі газових труб з «газконторою». Втім, пропоную спочатку докопатися причини проблеми.
А причина проблеми в тому, що живемо ми з вами в історичну епоху переходу зі старої радянської системи господарювання на нову для нас – ринкову.
За радянської системи господарювання майже все було державним: і ваша квартира, яку ви отримали безкоштовно в користування, і всі газові мережі, через які поступав до вашої державної квартири таки ж державний газ. Тільки в державі з радянською системою господарювання могло існувати таке поняття як «балансова належність», бо саме таким чином ця система розподіляла обов’язки з обслуговування різних частин свого майна між своїми ж державними обслуговуючими організаціями.
У ринковій системі господарювання існує інше поняття – приватна (спільна) власність. За утримування своєї власності має піклуватися лишень сам власник свого майна, а для допомоги своїм громадянам в ефективному утриманні своєї власності уряди різних країн приймають відповідні закони.
В успішних та розвинутих країнах світу суть цих законів полягає у тому, щоби для ефективного утримання громадянами своєї власності створювати та підтримувати високий рівень конкуренції між обслуговуючими організаціями, незалежно від форми їх власності.
А що маємо ми на ринку постачання газу в даний момент?
Маємо ніким не реформовану колишню радянську монополію, яка в сучасних умовах перехідного періоду двох систем господарювання не тільки зберегла своє монопольне право, а ще й підсилила його завдяки отриманню нових можливостей при ринковій системі господарювання.
Що ж нам усім робити в такому випадку?
По-перше, треба спочатку самим зрозуміти, хто ж є власником будинкової мережі газових труб та власником газової труби в нашій квартирі. Аналогічно з будинковою мережею водопостачання, водовідведення та електричною мережею, які є у спільній власності всіх співвласників будинку, отже і будинкова мережа газових труб теж повинна бути спільною власністю всіх співвласників будинку.
А за аналогією з квартирними трубами водопостачання, водовідведення та електричною мережею, квартирна газова труба повинна належати власникові того житла.
Виникає наступне запитання: а хто повинен обслуговувати будинкову мережу газових труб? Розглянемо знову ж по аналогії з мережею водопостачання, водовідведення та електричною мережею.
Для обслуговування цих мереж ми маємо право вільного вибору: або підібрати серед профільних спеціалістів потрібного нам працівника та найняти його на роботу, або підібрати з числа профільних фірм потрібну нам особу та заключити з нею угоду на обслуговування.
В цьому випадку ми маємо можливість вільного вибору найкращого для нас варіанту й обираємо саме той, при якому обслуговування будуть виконувати найкраще і найдешевше.
А що ми маємо на даний момент на ринку обслуговування будинкових мереж газових труб?
Маємо одну-єдину ще не реформовану після радянської епохи систему господарювання. Отже, маємо монополію.
Згідно інформації з Вікіпедії, таке монопольне становище може призвести до наступних наслідків:
- Диктування цін.
- Запобігання інноваціям, як наслідок знищення конкурентів.
І що нам робити в такому випадку?
Є два варіанти вирішення проблеми.
Перший варіант – негативний, бо змушує нас погодитися на пропозиції монополіста, які є загрозливими з таких причин:
- Всім споживачам газу прийдеться повторно оплачувати витрати на обслуговування будинкової газової мережі, хоча ці витрати вже враховані в ціні газу.
- Голова правління ОСББ візьме на себе додаткові обов’язки зі збирання коштів за спожитий співвласниками будинку газ, а для виконання цих обов’язків ще й залучатиме досвідчених юристів та оплачуватиме їх послуги, що призведе до суттєвого збільшення внесків на утримання будинку.
- Коли всі співвласники будинку можуть стати заложниками ситуації шантажу від монополіста з перекриванням вхідного будинкового газового вентилю.
Найбільша загроза й у тому, що відсутність відповідальності створить можливим і важкі за наслідком аварійні випадки, які можуть призвести до резонансних трагедій та людських жертв.
Другий варіант – позитивний, який у свій час випробували економічно розвинуті на сьогодні країни світу – створити конкурентне середовище серед профільних компаній з обслуговування будинкових газових мереж.
Переконаний, що переважна більшість споживачів газу зі мною погодяться, що потрібно обрати саме другий варіант.
Але яким же чином нам це зробити та отримати у місті кілька реально конкуруючих між собою компаній з обслуговування будинкових газових мереж?
Є досить простий та доволі ефективний шлях вирішення цієї проблеми – запросити до нашого міста та надати певну допомогу іноземним профільним компаніям. Наприклад, від наших західних сусідів: з Польщі, Австрії, Німеччини.
Без сумніву, самотужки ми це зробити не зможемо. Навіть в межах одного будинку з формою управління ОСББ зробити це не вдасться.
А ось міській раді вирішити цю проблему вже під силу. При бажанні. Всі розуміють, що освоювати міській бюджет набагато приємніше, ніж на користь власних виборців приборкувати апетити потужного монополіста. А щоби у нашій владі таки з’явилося реальне бажання до виборів цю проблему поставити на порядок денний та вирішити, ми самі повинні докласти певних зусиль та надати їм певної мотивації.
Пам’ятаймо, що:
Майже всі мешканці міста є споживачами газу та абсолютно всі споживачі є клієнтами нашого газового монополіста. І ця проблема не омине нікого.
Не сподівайтесь, що от саме вас і не згадають, бо у вас поки що не створене ОСББ. Згадають всіх, монополіст обов’язково добереться і до вас, тільки пізніше.
Отож, які дії потрібно зробити нашим міським обранцям для створення конкурентного середовища на ринку газопостачання?
- Винести питання створення конкурентного середовища на ринку газопостачання для розгляду на сесії міської ради, навіть сформувати звернення до Президента та уряду.
- За потреби розробити Положення щодо створення ефективного конкурентного середовища постачання газу в місті.
- Запросити іноземних профільних суб’єктів господарювання, забезпечити їм відповідні умови для праці та посприяти в отриманні відповідних ліцензій.
Андрій ОСТРОВСЬКИЙ, член ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини»
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram