Цього тижня Рівненська міська рада прийняла рішення про виділення з міського бюджету Рівного додатково 5 мільйонів гривень на програму мобілізаційної підготовки та оборонної роботи Рівненщини. Ми поспілкувалися із секретарем Рівненської міської ради Віктором Шакирзяном, який особисто вивчав питання функціонування сил територіальної оборони у місті, про те, які потреби мають військові і які першочергові заходи потрібні для укріплення захисту Рівного в умовах можливих військових дій.
– Вікторе Володимировичу, про те, що відбувалося під час позачергової сесії Рівнеради, написано багато, відео штовханини поширили всі медіа. Але, я так розумію, це не стосувалось саме питання фінансування територіальної оборони?
– От у тому й вся справа, що скликалася позачергова сесія для того, аби терміново вирішити питання фінансування територіальної оборони міста. І той конфлікт у великій мірі був штучно інспірований. Мені дуже прикро, що таке сталося у сесійні залі Рівнеради. Відразу після інциденту я дав доручення апарату підготувати пропозиції, як посилити заходи безпеки у сесійні залі. Погодьтеся, для цивілізованого суспільства соромно, коли замість чесної і відкритої дискусії застосовуються кулаки. Якщо в процесі хтось із кимось не згоден – це не привід для насильства. Такого неподобства більше не повинно бути, тим більше, що довелося оголошувати перерву в роботі сесії до наступного дня. А питання, яке ми мали розглянути дійсно було важливим. На кордоні України більше ста батальйонно-тактичних груп, а міська тероборона досі немає багато з того, що необхідного. Я, відверто, не можу зрозуміти позицію окремих політиків, які у такий складний для країни час ставлять свої амбіції вище ніж інтереси міста.
– Повертаючись до потреб військових, знаю, що ви досліджували це питання особисто. Які у них потреби зараз існують?
– Я давно спілкуюсь з військовими з різних підрозділів. Ще тоді, як почала організовуватись територіальна оборона, ми виїздили з військовими на різні об’єкти в місті, підшуковували необхідні їм приміщення. Відразу було зрозуміло, що без допомоги міста швидко організувати ТРО не вдасться. Напередодні голосування я мав зустріч з керівником міського батальйону тероборони, повністю проговорювали з ними першочергові потреби, по пунктам – від питання столів і стільців для штабу до засобів, які дозволять організувати тренування особового складу, медиків тощо. Там окремо є проблема з облаштуванням кімнати зберігання зброї. Тобто, до моменту голосування я особисто і члени нашої команди «Рівне Разом» дуже детально вивчали проблематику, і для нас було цілком зрозуміло, допомагати військовим потрібно! І потрібно це робити якнайшвидше!
– Чи достатньо цих коштів, для повноцінного розгортання сил ТРО у нашому місті?
– Достатньо це дуже умовне поняття, я би пропонував нашим військовим взагалі закупити все найкраще, але є ще можливості нашого бюджету. Для мене позиція щодо використання коштів з міської скарбниці, завжди однакова, кошти мають витрачатись раціонально. Власне, я тому і звернувся до військових з проханням дати детальний перелік необхідних їм речей і засобів. Зараз наші спеціалісти точно визначають де і по якій ціні ми можемо це придбати, десь готові будемо просити підтримки у бізнесу. Одне слово, спочатку сформулюємо для себе чіткі завдання, проведемо розрахунки і тут уже будемо бачити: достатньо цих коштів, що були виділені, чи потрібно додати. Питання коштів має вивчатися детально – спершу кошторис, чіткі розрахунки, потім виділення коштів і суворий контроль за тим, чи ефективно ці кошти було витрачено. Є популісти, для яких головне – в мікрофон чим голосніше прокричати, як вони вболівають за військових, але я реаліст, мене не слова цікавлять, а справи. Якщо організовуємо територіальну оборону міста, давайте якісно це робити, щоб бійці тероборони могли добротно виконувати поставлені перед ними завдання. Тому вже цього вівторка, ми проголосували за додаткові 5 мільйонів гривень, продовжуємо роботу з військовими і чекаємо так само підтримки від обласної і центральної влади. Зрештою, питання оборони країни належить в першу чергу до їх компетенції.
Спілкувалася Ольга БОРИСЮК