Наступного тижня на сесії міської ради Рівного розглядатимуть «Програму розчищення та впорядкування малих річок та охорони підземних вод».
Її торік розробили в управлінні економіки міста на основі рекомендацій, наданих науковцями НУВГП. Втілення заходів, прописаних у цьому документі, дозволить поступово очистити головні водні об’єкти міста – річку Устя та Басівкутське водосховище.
Нагадаємо, у 2018 році була укладена угода про співпрацю міської влади з науковцями. Вперше за багато років зроблено ґрунтовне, якісне обстеження і дослідження стану річки Устя та Басівкутського водосховища. На основі отриманих даних фахівці надали дієві рекомендації. Результати були представлені депутатам у 2019 році.
– У документі йшлося про те, що річка Устя унікальна, адже протікає лише в межах Рівненщини, є притокою Прип’яті, – розповів депутат Рівнеради Сергій ВАСИЛЬЧУК.
Там, де вона бере свій початок, річка має другий клас води. Тобто чиста. А вже там, де доходить до Квасилова, – має третій клас забрудненості. На вході у Рівне вона має п’ятий клас забрудненості. Тобто додатково забруднюється недостатньо очищеними комунально-побутовими та промисловими стічними водами. Але, проходячи через водосховище і так зване плато (у районі Нового Двора), вода фільтрується. На виході з міста ріка має вже четвертий клас. Тобто частково очищується. неабиякий вплив на стан водойм має й вторинне забруднення, яке виникає через те, що приватний сектор, що прилягає до узбережжя річки (райони Нового Двора, Басового Кута тощо), не каналізований. У приватній забудові лише незначний відсоток септиків обладнаний із дотриманням усіх санітарних норм. Обов’язково має бути налагоджений контроль за санізаційними машинами. Адже існує чимало приватних компаній, які надають такі послуги і скидають відкачане у водосховище. Варто обстежити земельні ділянки вздовж узбережжя на предмет існування самовільних копанок. Мешканці таким чином роблять водопониження, щоб не підтоплювало їхні оселі. Це призводить до обміління річки. Важливе питання – робота шлюзів.
Як бачимо, проблем існує чимало. Але чи здатна названа програма допомогти з їхнім вирішенням? Чи запропоновані заходи не занадто дорогі для місцевого бюджету? Як швидко їх можна і варто втілювати?
– Місто вже витратило кошти на дослідження та наукові рекомендації, тож варто розпочати їх втілювати, доки вони актуальні, щоб вдруге не робити ту ж саму роботу, – зауважив Сергій Васильчук. – Підготовлений проєкт з розчистки водосховища. В кінці листопада 2020 року він отримав експертний висновок. Так, загальна вартість робіт чимала – близько 50 мільйонів гривень. Таку суму за один рік місто виділити не зможе. Але це й не потрібно. З узгодження науковців усі запропоновані кроки розділили на 5 етапів, які можна втілювати поступово. Крім того в програму внесений також розділ «Рекреація». Адже крім водосховища і річки є ще гідропарк (поруч із стадіоном «Авангард»). Цей об’єкт у занедбаному стані. Є погодження з науковцями, що його можна відновити, зробивши зони відпочинку, впорядкувавши пляж, зелені насадження, спортивні майданчики тощо. Вартість і обсяг робіт там значно менший, ніж по водосховищу. Тож їх можна втілити за сезон. Благоустрій цієї території не лише змінить на краще вигляд міста, а й дозволить відкрити додаткове місце для відпочинку рівнян.
Наталія НИРКОВА