Свято Стрітення Господнього є унікальним святом за своєю богослужбовою традицією. Адже воно водночас присвячене прославленню і Спасителя, і Його Пречистої Матері.
Серед богослужбових особливостей на свято Стрітення Господнього – Чин малого освячення води, а також Чин освячення свічок.
Цього дня, згадують євангельську подію. На 40-й день після Різдва Ісуса Христа, виконуючи тогочасний закон, Богородиця та праведний Йосиф Обручник принесли Богонемовля до храму. Вони зробили це щоби посвятити Його Богові і віддати за Нього символічну пожертву.
Особливе освячення свічок – відносно нова традиція, яка поширилася на наших землях з XVII століття. Її основоположником вважають Київського митрополита і святителя Петра Могилу. Він у своєму відомому «Требнику» 1646-го року помістив кілька нових чинопослідувань. Серед них був і Чин благословення та освячення свічок на Стрітення Господнє.
Традиція освячення свічок походить зі стародавнього звичаю влаштовувати в день свята Стрітення хід містом із запаленими світильниками, які благословлялися священниками. Ця процесія символізувала входження Господа Ісуса Христа – Світла для світу – до Єрусалимського храму. А символічний зміст цього полягав у тому, щоби нагадати про Світло Христове, яке просвітлює всіх.
Надприродні властивості «стрітенських» свічок
«Стрітенським» свічкам приписують різні надприродні властивості, побутує багато народних забобонів про «захист» від грому, блискавки, пожежі тощо. Але не варто впадати у неправдивий містицизм чи маловір’я: оберігає не свічка, а – Господь.
Церковна свічка – це символ, а не талісман чи магічний амулет. Це видимий символ молитовного звернення людини до Бога. Немає жодних церковних приписів щодо вимоги, наприклад, нести запалену свічку аж додому, щодо строків її зберігання, або щодо матеріалу, з якого вона «має» бути виготовлена. Це все традиції, які пов’язані з тим, що у свято Стрітення свічки освячуються за особливим Чином, тому й увага до них – особлива.
До «стрітенських» свічок варто ставитись благоговійно і з пошаною, як і до будь-якої іншої освяченої речі. Їх можна засвічувати вдома, під час домашньої молитви.
Повідомляє Православна церква України.
Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги
- Унікальна автобусна зупинка з’явилася у Мичеві на РівненщиніУ селі Мичів, що входить до Малятинського старостинського округу, талановита мешканка Іванна Біль власноруч розфарбувала автобусну зупинку в яскравому українському стилі. Вона перетворила звичайний об’єкт інфраструктури на справжній символ гордості, натхнення та любові до рідної землі.