У наступний понеділок, 26 квітня, для православних християн розпочинається Страсний тиждень. Це дні найсуворішого посту, коли не можна не те що вживати скоромного, а й співати, танцювати. Дехто зі священників навіть не радить дивитися телевізор і користуватися інтернетом. Як слід провести Страсну седмицю, ведемо розмову з настоятелем храму Всіх Волинських Святих м. Рівне протоієреєм Михайлом Жаровським.
– Отче, чим вирізняється останній тиждень посту серед решти?
– Сама назва останнього тижня Великого посту свідчить про те, що він пов’язаний зі страстями Христа. Всі богослужіння Страсної седмиці послідовно відтворюють останні дні життя і страждань Ісуса Христа.
Скажімо, у богослужінні Великої середи згадується грішниця Марія Магдалина, яка омила сльозами та помазала дорогоцінним миром ноги Христа. У богослужінні Великого четверга йдеться про Таємну вечерю, омивання Христом ніг учням на знак смирення та любові до них, молитву Христа в Гефсиманському саду та зраду Юди. День Великої п’ятниці присвячений спогаду засудження на смерть, страждань на Хресті та смерті Ісуса Христа. У Велику суботу згадують поховання Ісуса і Його зішестя в пекло для сповіщення перемоги над смертю. У ніч із суботи на неділю відбудеться кульмінація всього церковного року – Пасхальне богослужіння.
– Як треба поводитись упродовж Страсного тижня?
– В останній тиждень Великого посту навіть тим, хто в силу тих чи інших причин не постився, слід відмовитися від м’яса, не вживати кисломолочні продукти, уникати всіляких розваг. Та головне (і це стосується всіх!) в останній тиждень більше часу маємо присвятити духовному очищенню. Як кажуть, прибрати в хаті й у своїй душі. Важливо проявляти милосердя і творити добро. Особливу увагу треба приділити молитвам і відвідуванню церкви, прийти (якщо не зробили цього впродовж Великого посту) до таїнства Сповіді та Причастя.
– Що можна робити, а що заборонено в цю седмицю?
– Про головне я вже сказав. А якщо маєте на увазі народні традиції, то, наприклад, у Страсний понеділок зазвичай прибирають свою оселю, у вівторок готують одяг, прасують білизну, а в середу завершують усі господарські роботи.
У четвер, який ще називають Чистим, традиційно випікають паску, яка символізує тіло Христове, отож до її виготовлення треба ставитись з особливим натхненням і трепетом. Перед тим, як випікати, необхідно помолитись, аби очистити думи та помисли. Крім того, у Чистий четвер необхідно підготувати до Великодня своє тіло, тобто ретельно вимитись. Особливо це стосується хворих, адже вода в Чистий четвер змиває всі недуги. Цього дня на вечірній запалюють у церквах свічки, які люди, не гасячи їх, несуть додому, обходять з ними помешкання, господарські споруди, аби захистити оселю від пожеж, а тих, хто в ній мешкає, – від хвороб.
У п’ятницю – саме в цей день Христос помер – не можна взагалі нічого їсти, допоки не приклонилися до Плащаниці, яку того дня виносять у церквах. У цей день також не можна шити, прати, будь-що різати.
У Страсну суботу йдуть приготування до Великодньої святкової трапези, цього дня красять яйця та виготовляють писанки. Словом, наводять останні штрихи в підготовці до Світлого Христового Воскресіння.
Розмову вів Василь ГЕРУС