fbpx

Страсний тиждень: що і коли можна і не можна робити

Діліться інформацією з друзями:

17 квітня настане Вербна неділя, яка також називається Вхід Господній в Єрусалим. В цей день, вітаючи одне одного, промовляємо: «Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень!».

За церковними канонами найсвітлішому святу Пасхи передує Страсний тиждень, на який припадають найсуворіші обмеження та головні передсвяткові приготування.

Отож цей період має давні традиції, які й визначають, що можна, а що не можна в цей час робити.

Найважливіше місце у Страсний тиждень, звісно, відводиться духовній сфері. Тому кожен день перед Великоднем присвячений спогадами про останні дні мирського життя Ісуса Христа, його розп’яття та смерть.

Так, у Великий понеділок згадується подія Старого Завіту про те, як брати через заздрість продали в рабство патріарха Йосипа. Також вважається, що в цей день Ісус Христос перебував у Витанії та прокляв безплідну смоковницю, яка символізувала душу, що не розкаялася в гріхах. Разом з тим, за звичаєм, саме цього дня традиційно розпочинається прибирання будинку до свята Великодня.

Великий вівторок присвячений згадкам про пророцтва Христа щодо зради Юди і зречення Петра, його вчення в Єрусалимському храмі про добрі справи, таланти, Страшний суд. Зазвичай цього дня готують святкове вбрання. У вівторок можна працювати й на землі. Раніше чоловіки у цей день вибирали дрова для випікання пасок.

Особливим днем у Страсний тиждень є Велика середа. Вважається, що цього дня Юда Іскаріот надумав зрадити Сина Божого, отримавши за це 30 срібняків. У середу віруючі сповідаються у церкві, у будинках завершуються останні приготування до випікання здобних пасок.

Великий четвер – день перед розп’яттям Христа, коли відбулася Тайна вечеря. Церквою вшановується встановлення Таїнства причастя. У храмах проводяться богослужіння, під час яких згадують страждання Сина Божого.У народі Великий четвер називають Чистим. Цього дня в оселях роблять генеральне прибирання та перуть одяг. За прикметою купання до сходу сонця в Чистий четвер змиває всі гріхи та дарує здоров’я. А ще у цей день господині печуть паски. Дехто традиційно готує «четвергову сіль» – її запікають у печі або прожарюють на сковороді, зсипають у мішечок із молитвою. У храмах цю сіль освячують. Такою сіллю потім приправляють страви на Великдень, додають у їжу при різних хворобах або беруть в дорогу як оберіг та на удачу.

Страсна або Велика п’ятниця – день скорботи та найсуворіших заборон перед Великоднем. Цього дня Ісус Христос був розіп’ятий на хресті та помер, щоб спокутувати цією жертвою людські гріхи. На вечірній службі виносять Плащаницю, що символізує похоронну тканину, якою було накрите тіло Христа. Багато хто в Страсну п’ятницю поститься до винесення Плащаниці. У цей день також не можна працювати по дому, прати. Прийнято поводитися стримано, не лихословити, відмовитися від розваг.

У Велику суботу згадується смерть Христа і те, як дух Спасителя спустився в пекло і вивів звідти душі праведників. У храмі Гробу Господнього в Єрусалимі в суботу сходить Благодатний вогонь. У церквах розпочинаються урочисті служби з освяченням великодніх кошиків.

Господині в суботу готують страви для святкового столу, печуть паски (хто цього не зробив у четвер) і фарбують яйця. У цей день дотримуються суворого посту.

Отож попереду тиждень, коли необхідно добре підготуватися (насамперед духовно) до найвеличнішої події в житті християнського світу – воскресіння Ісуса Христа.

Підготувала Ірина ВАСИЛЮК