На початку вересня в інтернеті з’явилася інформація про введення виплат дітям війни, яка не відповідає дійсності.
У соцмережах, а особливо в TikTok, поширюється інформація про запровадження виплат дітям війни. У численних відео розповідається про ухвалення закону, за яким діти отримуватимуть щомісяця 15 тисяч гривень державної допомоги.
Про це повідомляє УНІАН.
Статус “діти війни” в Україні справді є. Але…
Виплати дітям війни – новий фейк у соцмережах
Центр протидії дезінформації попереджає про новий фейк. В численних відео поширюється інформація про те, що Верховна Рада нібито ухвалила Закон 4995 – дитина війни може отримати виплати за допомогою порталу “Дія”.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Виплати дітям війни зараз не передбачені жодним нормативним актом.
Хто може отримати статус “дитина війни” у 2024 році
Статус дитини війни все ж існує, але називається по-іншому – “дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів”. Про це йдеться в постанові Кабміну №268.
Відповідно до закону, отримати такий статус можуть діти, які під час війни або через військові дії:
- зазнали фізичного насильства або отримали тілесні ушкодження, які зашкодили здоров’ю;
- зазнали сексуального насильства;
- були незаконно депортовані або викрадені з України;
- були залучені до військових дій;
- утримувалися в полоні;
- зазнали психологічного насильства, моральних і психологічних страждань.
Підстава для отримання статусу має бути підтверджена документально. Але це не стосується шостого пункту – отримання психологічних травм. За словами начальника Сумської обласної служби у справах дітей Юрія Калиновського, кожна дитина в Україні, а особливо в прифронтових регіонах, переживає психологічне насильство і це не потрібно доводити.
Статус дитини війни можна отримати й після 18 років, якщо на момент 24 лютого 2022 року особа була неповнолітньою. Також оформити статус можуть сім’ї переселенців – їхні діти були змушені покинути домівку, а значить отримали психологічну травму.
Отримати статус дитини війни можна в службі з прав дитини за місцем проживання. А сім’ям, які живуть за кордоном, потрібно надсилати лист і пакет із документами до служби за місцем походження. Подати заяву можуть батьки та інші родичі, а також сама дитина після досягнення 14 років.
Що дає статус “дитина війни”?
Як згадувалося раніше, виплат таким особам зараз немає. Наразі невідомо, чи з’явиться подібна грошова допомога в майбутньому і скільки платитимуть дітям війни.
У законі нічого не сказано про компенсації та грошову підтримку дітей війни. Однак це не означає, що такий статус нічого не дає. Дитина війни має право на безоплатне харчування в школі. Можливо, в майбутньому перелік пільг буде розширено.
Читайте також: Поповнення шкільного автопарку планується на Рівненщині