Отак, немало-небагато, соцзахисту Рівного – вісімдесят років. 26 лютого 1944 року – перша, знайдена нами, датована згадка про міський відділ соціального забезпечення.
А саме в цей день на підставі постанови Рівненської міської ради депутатів трудящих був призначений виконуючий обов’язки завідуючого міського відділу соціального забезпечення.
Мінялися назви і розширювалися повноваження
В січні 1945-го відділ соціального забезпечення було перейменовано у відділ державного забезпечення сімей військовослужбовців. А вже 9 лютого 1948-го було знову перейменовано в Рівненський міський відділ соціального забезпечення. Основними функціями Рівненського міськсобезу (як тоді його називали) з 1971 року були наступні:
- призначення державних пенсій і державних допомог багатодітним, одиноким і малозабезпеченим сім’ям;
- встановлення стажу свідковими показами;
- зняття з обліку і прийняття на облік пенсіонерів;
- надання матеріальної допомоги для пенсіонерів;
- проведення контролю за наданням пільг інвалідам війни, сім’ям загиблих воїнів, багатодітним і одиноким матерям;
- оформлення документації і контроль по нагородженню багатодітних матерів, які народили і виховали п’ятеро і більше дітей;
- встановлення групи інвалідності МСЕК (лікарсько-експертна комісія);
- питання про опікунство, поселення в будинки престарілих, в будинки- інвалідів та для дітей інвалідів;
- працевлаштування.
Трішки відшуканої нами статистики. На обліку в відділі соціального забезпечення перебувало у 1971 році – 8888 пенсіонерів, у 1975 році – 12540 пенсіонерів, у 1980 році – 17701 пенсіонерів, у 1985 році – 24387 пенсіонерів, у 1989 році – 29490 пенсіонерів.
З 1 травня 1993 року відповідно до розпорядження голови управи від 14.04.1993 № 380-р у відділі соціального забезпечення утворено відділ виплати пенсій та допомог. Створення відділу виплат, завдяки проведеній у той час на рівні області децентралізації, дозволило пришвидшити процес опрацювання документів для призначення і виплати пенсій і допомог. А ще надзвичайно спростило роботу працівників, оскільки відпала потреба носити вручну (так, і таке було!) призначені на калькуляторі особові справи пенсіонерів з приміщення на вул. Соборна, 12 на вул. 16 липня, 79 – в Центр по нарахуванню і виплаті пенсій та допомог для формування виплатних відомостей, а потім в зворотному напрямку. Продовжуючи вдосконалення системи соціального захисту з 4 січня 1999 року утворено управління соціального захисту населення. Управління, на той час, здійснює прийом, призначення і виплату пенсій і державних допомог сім’ям з дітьми (як їх називають містяни «дитячі допомоги»), а також вирішує питання щодо соціального захисту пенсіонерів, осіб і дітей з інвалідністю, одиноких непрацездатних громадян, ветеранів війни (з числа учасників Другої світової війни, війни в Афганістані та інших локальних конфліктах) громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, інших соціально-незахищених громадян, що потребують допомоги і соціальної підтримки з боку держави на території міста.
До нових повноважень додалося призначення субсидій
Переломним роком щодо організації роботи для соціального забезпечення став 2002-й, коли 2 липня того року функція з призначення та виплати пенсій була передана органам Пенсійного фонду. Пустий архів, пусті коридори, відсутні відвідувачі… Так тривало декілька днів і натомість – розширення повноважень соціальної сфери: впровадження нових видів державних соціальних допомог і компенсаційних виплат, розширення повноважень щодо реалізації прав на пільги особами з інвалідністю, ветеранами війни та родинами загиблих (померлих) ветеранів війни, громадянами, постраждалими від аварії на ЧАЕС (санаторно-курортне лікування, забезпечення інвалідними візками, пільговими автомобілями, тощо), нові завдання з питань праці та охорони праці, здійснення контролю за правильністю призначення та виплати пенсій, ведення персоніфікованого обліку пільговиків та покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг, а також розвиток надання соціальних послуг. В 2007 році – надання повноважень у призначенні субсидій. І так працювало управління праці та соціального захисту населення, справляючись зі змінами в законодавстві, додатковими повноваженнями та отримуючи нові завдання…
Під час повітряних тривог відвідувачів приймали в укритті
Новим викликом для соціальної сфери, як і для всієї країни, став 2014 рік… Перші родини загиблих Героїв Небесної Сотні, перші постраждалі учасники Революції Гідності, перші внутрішньо переміщені особи, перші учасники АТО та родини загиблих… Нові законодавчі акти, нові терміни, нові люди, нова історія соціального захисту…
Робота соцзахисту не зупинилась і того страшного ранку 24 лютого 2022 року. Усвідомлення необхідності забезпечити виплати державних соціальних допомог містянам та надання допомоги тим, хто її потребує спонукало до активних дій. Стійко сприйняли нові виклики, пов’язані з повномасштабним вторгненням в Україну держави агресора, зуміли сконцентруватись, згуртуватись і продовжувати працювати, забезпечуючи надання допомоги і підтримки соціально незахищеним мешканцям нашої громади. Гуртом працювали і гуртом волонтерили… А через декілька днів нові загиблі Захисники України, молодесенькі вдови, осиротілі дітки, згорьовані матері. Окрім надання допомоги в оформленні документів, призначення грошових виплат, працівниці соцзахисту стали порадницями і розрадницями для родин загиблих, які гідно піклуються про них.
Березень – квітень 2022… – тисячі внутрішньо переміщених осіб з різних куточків України.
Люди, тікаючи від активних бойових дій, почали приїжджати в нашу громаду, шукаючи прихистку. В той час ми приймали до 700 людей в день з питань видачі довідок внутрішньо переміщеним і призначення належних їм виплат на проживання. Приймали на віддалених робочих місцях, створених в приміщеннях Інваспорту і ЦНАПу, виїздили в місця компактного проживання (гуртожитки навчальних закладів), приймали навіть в укритті під час повітряних тривог. Ми відчули потреби внутрішньо переміщених осіб та навчились реагувати на їх проблеми.
Спільний стаж роботи працівників становить 1908 років 3 місяці
Наразі основними завданнями Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (управління праці та соціального захисту населення реорганізовано в 2021 році) є забезпечення виконання державних соціальних програм (призначення і виплата 22 видів державних соціальних допомог і компенсацій, прийом документів для надання пільг і житлових субсидій), виконання законодавства щодо реалізації прав мешканців Рівненської міської територіальної громади на пільги та отримання ними державних соціальних гарантій, вирішення конкретних завдань щодо забезпечення соціального захисту Захисників і Захисниць України, членів їх сімей, а також родин загиблих, надання всебічної допомоги і підтримки внутрішньо переміщеним особам, здійснення заходів щодо соціального захисту і соціального обслуговування окремих соціально вразливих категорій громадян, виконання комплексних місцевих програм соціального характеру, організація надання населенню соціальних і реабілітаційних послуг через надавачів цих послуг, а також здійснення заходів, спрямованих на забезпечення соціального та правового захисту сім’ї та дітей, оздоровлення і відпочинку дітей, запобігання домашньому насильству, протидії дискримінації за ознакою статі, протидії торгівлі людьми та забезпечення рівності прав чоловіків і жінок.
Для виконання покладених завдань в структурі Департаменту функціонує 4 управління: Управління державних соціальних програм, Управління соціальних гарантій та розвитку соціальної сфери, Управління соціальних виплат та персоніфікованого обліку, Управління у справах ветеранів, а також та відділи (бухгалтерського обліку і звітності, загальної та кадрової роботи, автоматизованої обробки інформації, звернень громадян та інформаційно аналітичної роботи, юридичний), де загалом працює 108 осіб. Спільний стаж роботи в соціальній сфері працівників Департаменту становить 1908 років 3 місяці. Майже два століття невтомної щоденної роботи… Найбільший стаж роботи в Департаменті у працівниці – 31 рік та 11 місяців, середній – 22 роки 6 місяців, а найменший – 1 рік і декілька днів. Незважаючи на різний вік, досвід роботи і стать, усі працівники Департаменту сприймають проблеми і біди людей, як свої власні, пропускають їх через своє серце, приходять на допомогу тим, хто цього потребує, використовують весь фаховий потенціал, досвід, навички, зігрівають добрим словом і допомагають долати труднощі сьогодення.
За рік до Департаменту звернулися понад 68 тисяч людей
Впродовж 2023 року для забезпечення надання 98783 мешканцям Рівненської міської територіальної громади послуг щодо проведення виплат державних соціальних допомог і компенсацій, реалізації їх права на державні програми та додаткові гарантії, здійснено прийом 68447 громадян, на якому надано консультації та/або прийнято заяви с необхідними документами. До питань соціальних гарантій і послуг належить організація надання реабілітаційних, оздоровчих послуг, послуг професійної адаптації, забезпечення потезно-ортопедичними та технічними засобам пересування і реабілітації, прийняття рішень щодо надання соціальних послуг в установах/закладах (Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівного, Рівненський міський центр комплексної реабілітації осіб і дітей з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату «Крок», інтернатні установи), а також розгляд питань опіки і піклування над недієздатними особами. Разом з тим, це і виїзні обстеження, перевірки і робота в команді з закладами охорони здоров’я, поліції, служби у справах дітей, тощо. Крім того, здійснення заходів із запобігання домашньому насиллю і допомога для виходу із складних життєвих обставин.
Фінансування соціальних гарантій
Фінансування соціальних гарантій в 2023 році здійснювалось за рахунок коштів державного бюджету, бюджету Рівненської міської територіальної громади та субвенцій з державного на місцевий бюджет.
За результатами опрацьованих документів, що були подані громадянами, 30315 осіб отримали різні види державних соціальних допомог і компенсацій на суму 723309,6 тис. грн.
Працівниками Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради забезпечено виконання наступних заходів.
– заходів Програми відпочинку та оздоровлення дітей Рівненської міської територіальної громади на 2023 – 2026 роки, затвердженої рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 18.10.2022 № 137, за рахунок яких 158 дітей з інвалідністю змогли оздоровитись у супроводі з одним із батьків в спеціалізованих санаторно-курортних закладах;
– заходів Цільової соціальної програми забезпечення цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Рівненської міської територіальної громади на 2021–2025 роки, затвердженої рішенням міської ради від 29.04.2021 № 514, завдяки якій придбані необхідні предмети і матеріали для забезпечення функціонування Пунктів незламності, Містечок незламності та їх облаштування тривожними сигналізаціями (тривожні кнопки) для термінових викликів поліції;
– рішень сесії Рівненської міської ради щодо виплати матеріальної допомоги на лікування 141 громадянину на суму 2402,8 тис. грн;
– проведення призначення і виплати компенсаційних виплат 224 громадянам, які щомісяця надають соціальні послуги особам з інвалідністю та громадянам похилого віку на суму 5202,9 тис. грн;
– організації отримання 141 особою з інвалідністю послуг комплексної реабілітації в Комунальному закладі «Рівненський обласний центр комплексної реабілітації»;
– підтримки 145 мешканців Рівненської міської територіальної громади, які перебувають в інтернатних закладах області для часткового покриття витрат, пов’язаних з наданням їм послуг;
– Програми підтримки організації громадських робіт, спрямованих на соціальний розвиток в інтересах Рівненської міської територіальної громади на 2021-2024 роки, затвердженої рішенням Рівненської міської ради від 11.03.2021 № 138, щодо організації супроводу незрячих;
– заходів Комплексної міської соціальної програми «Турбота» на 2021 – 2023 роки, затвердженої рішенням Рівненської міської ради від 13.08.2020 № 7764 (в редакції, затвердженій рішенням Рівненської міської ради від 30.12.2021 № 1875, зі змінами).
Пріоритетний напрямок дії Програми «Турбота»
Пріоритетним напрямком дії Програми «Турбота» є підтримка багатьох соціальних і вікових груп населення Рівненської міської територіальної громади шляхом проведення різних видів соціальних виплат і заохочення окремим категоріям громадян, надання матеріальної допомоги і допомоги на поховання, на реалізацію яких в 2023 році профінансовано 49067,7 тис. грн.
На сьогоднішній день розвиток соціальної сфери та всебічна підтримка мешканців Рівненської міської територіальної громади стали можливими завдяки безпосередньої турботи і небайдужості секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна та його команди.
Контингент отримувачів соціальних виплат та допомог
Категорія громадян | осіб | тис.грн |
1. Члени сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України | 557 | 30609,3 |
2. Захисники і Захисниці України | 1072 | 11117,7 |
3. Громадяни з числа соціально-вразливих верств населення | 5805 | 1900,5 |
4. Громадяни похилого віку | 762 | 1466,4 |
5. Особи та діти з інвалідністю | 602 | 1318,4 |
6. Громадяни з числа ВПО | 243 | 1200,0 |
7. Учасники бойових дій в Афганістані та члени сімей, загиблих в Афганістані | 236 | 405,9 |
8. Громадяни, незастрахованим в системі загальнообов’язкового державного страхування | 174 | 1049,5 |
всього | 9451 | 49067,7 |
Крім того, здійснюється підтримка громадян, які отримують соціальні послуги в підпорядкованих Департаменту установах.
Загалом, спектр діяльності і функціонал роботи Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради широкий і охоплює різні категорії громадян на всіх етапах життя. В нашій роботі завжди оцінюється результат, але не завжди оцінюється та частина, з якого він складається. А це невтомне вивчення законодавства, що змінюється, наполеглива і кропітка робота, нескінченне опрацювання документів, а головне – люди, люди, люди, для яких соціальний захист є не тільки місцем отримання послуги, грошової виплати чи пільги, а й місце де почують і зрозуміють і допоможуть. І так упродовж 80 років.
Олена ПЕТРИК, директор Департаменту соціальної політики
Читайте також: В наступному епідсезоні українці зможуть вакцинуватися в аптеках
- Тарифи на опалення для мешканців Рівного і Квасилова не змінюютьсяДля мешканців Рівного та Квасилова тарифи на опалення залишаються незмінними і залишаються на рівні 2021 року. Водночас Виконавчий комітет Рівненської міської ради розглянув сьогодні питання про коригування тарифів на теплову енергію та підтримав встановлення економічно обґрунтованого тарифу.