Якщо німці на твердих побутових відходах заробляють мільярди, то в Рівному – 99 відсотків мешканців досі не навчилися сортувати сміття.
Шлях сміття з оселі до урни лежить через нашу свідомість. Здавалося б, це зрозуміла і проста істина, але реалізувати її, як виявляється, складно. Чому? Бо не кожен споживач усвідомлює, що саме він є щоденним джерелом продукування побутового сміття, і саме він здатен вирішити цю проблему.
Сьогодні Україна, за свідченнями експертів, відправляє понад 90 відсотків твердих побутових відходів для захоронення на полігони. Натомість наші переробні підприємства відчувають дефіцит макулатури, пластику, склобою через низький відсоток їх сортування.
Відходам – друге життя
Розвиток галузі переробки відходів, за оцінкою ЄБРР, сприятиме створенню в нашій державі додатково близько 400 тисяч робочих місць і надходження в скарбницю 4-5 млрд гривень щороку. Повторне використання відходів суттєво зменшить видобуток природних ресурсів. Левова частка відходів може стати дуже корисною для будівництва, замінивши той же пісок і щебінь. А переробка шин на крихту може замінити до 15 відсотків бітуму.
Однією з компаній, яка працює в цій сфері, є «Recycle». Вона займається збором і сортуванням сміття.
– Наша мета – зменшити об’єм сміття на наших полігонах, – говорить власниця та СЕО «Recycle» Ксенія Устіменко. – Цього можна досягти єдиним шляхом – підвищити рівень сортування відходів, їх кількісний збір у населення для подальшої переробки.
За словами пані Ксенії фірма почала свою діяльність з Києва. А тепер уже працює в обласних центрах, включаючи Рівне та в інших містах з населенням понад 200 тисяч людей.
Наразі фірма приймає ті види вторсировини, які переробляють в Україні: пет-пляшки, стретч-плівка, тара від побутової хімії (HDPE2), макулатура, скло та будь-які види металу (в тому числі бляшанки).
Компанія приймає вторсировину на пунктах збору. Для зручності рівнян, які бажають здавати тверді побутові відходи самостійно, в мобільному застосунку є мапа пунктів збору. Також у застосунку є послуга виклику кур’єра, який доставить ваше сортоване сміття до пунктів прийому, незалежно від обсягу.
Крім того, фірма пропонує послугу викупу вторсировини в населення, в ОСББ, у підприємств різної форми власності. Єдина умова: сортованих відходів повинно бути більш ніж 150 кг.
Можливість заробити – найкраща мотивація
– Для того, щоб ми забирали вторсировину, – зазначає пані Ксенія, – потрібно в нашому застосунку створити замовлення. Тоді до вас приїде кур’єр і викупить її. Обмежень на кількість замовлень немає. Продавати відходи можна хоч кожного дня. Але з власного досвіду можу сказати, що об’єднання співвласників багатоквартирних будинків замовляють нашу послугу 2-3 рази на місяць.
Зайшовши в Рівне, фірма, щоправда, стикнулася з проблемою відсутності місць для збирання вторсировини в окремих старих будинках.
– Але, якщо є бажання, завжди можна знайти рішення, – розповідає власниця та СЕО «Recycle». – Головне – почати. Кожному новому клієнту ми допомагаємо організувати місце збору вторсировини, даруємо 3 картонні контейнери (210 л) для розміщення, наприклад, у холі чи під’їзді. Крім цього, надаємо 2-3 біг-беги для накопичення в них достатнього для продажу об’єму відходів.
Сортувати можна навчити
Щоб допомогти навчити рівнян сортуванню, на фірмі розробили наліпки з правилами сортування, які пропонують при укладенні договору. А за потреби проводять безкоштовне навчання мешканців, як правильно сортувати сміття.
– Я думаю, що можливість заробити на смітті – це найкраща мотивація для того, щоб почати його сортувати, – впевнена пані Ксенія. – Хоча в європейських країнах ніхто не платить за сортування. Там це є обов’язком. Виняток становлять апарати, які приймають пет- пляшки. Але це ініціатива торговельних мереж.
– На цьому ринку ви працюєте вже майже рік. Чи готові наші співвітчизники до сортування сміття?
– На жаль, поки що сортує відходи невелика кількість населення. За нашими підрахунками, не більше 1 відсотка. На це є багато причин: відсутність культури сортування, нормативної бази, яка б стимулювала людей це робити.
Правда, зі слів співрозмовниці, є певні кроки в цьому напрямі, як-от запровадження розширеної відповідальності виробника. У чому її суть? Саме той, хто виробив або імпортував упаковку та продукцію в ній, має забезпечити її приймання, роздільне збирання, сортування, підготовку до повторного використання та відновлення.
– Багато країн Європи успішно займаються переробкою відходів. Можна скористатися їхнім досвідом. Чи не так?
– Гарні приклади організації поводження з відходами мають Німеччина, Швеція, Швейцарія, Південна Корея, Японія та інші. Зазначу, що в цих країнах впроваджені досить жорсткі штрафи для тих, хто порушує правила сортування.
Ми ж хочемо зробити так, щоб українці почали сортувати сміття свідомо, з турботою про те, яку країну ми залишимо нашим дітям. Саме тому намагаємося зробити цей процес максимально простим і вигідним.
Сортуй заради дітей України
За словами пані Ксенії, вона дуже хоче, щоб наше суспільство активно долучалося до сортування сміття, а відсоток відходів, який потрапляє на сміттєзвалища, скорочувався. А для цього треба активніше працювати з молоддю, проводити просвітницьку діяльність. І саме через це в компанії «Recycle» виникла цікава ідея поєднати виховну діяльність з можливістю залучити підростаюче покоління до сортування сміття.
– Ми розробили та почали впроваджувати благодійний проєкт на постійній основі «Сортуй заради дітей України». Він передбачає встановлення сортувальних станцій у школах, інших навчальних закладах, на підприємствах і в організаціях усіх форм власності. Це допомагатиме виховувати екологічну свідомість серед молоді та громадян і має важливу соціальну місію.
Зібрані кошти від продажу вторинної сировини будуть надходити на рахунок благодійної організації, яка в подальшому зможе використовувати їх на проєкти з відбудови шкіл у постраждалих від війни регіонах, на підтримку дитячих будинків, дітей-сиріт, з вадами здоров’я та паліативних дітей.
Як сміття допомагає благодійності
– Як працює сервіс Recycle та яким чином з його допомогою продавати сортоване сміття в межах благодійного проєкту?
– У мобільному застосунку легко продати вторинну сировину, створивши заявку на продаж. При цьому перевізники-партнери самостійно приїжджають та її завантажують. Головне – це мати достатню кількість відходів (від 150 кг), належним чином відсортованих.
Після зважування перевізник визначає остаточну ціну та проводить розрахунок за неї всередині застосунку. В разі підключення акаунту до благодійної акції кошти автоматично будуть зараховуватись на рахунок благодійної організації.
Для підвищення прозорості збору коштів і їх подальшого використання компанією було створено окрему сторінку благодійного проєкту https://recycle-app.com/tiko-recycle. Тут можна подивитися статистику зібраних коштів як окремого учасника акції, так і загальну інформацію по всій країні. Також там публікуються звіти щодо їх використання. Наразі «Recycle» співпрацює з Благодійною організацією БФ «ТіКО», яка виступає в якості акцептера коштів і в подальшому спрямовує їх на благодійні цілі.
Сервіс Recycle надає готову інфраструктуру для створення замовлень, підбір перевізників у регіоні, які будуть готові купувати зібрану вторсировину та, за необхідності, проведе семінари і тренінги щодо правил сортування й допоможе учасникам благодійного проєкту організувати місця для збору вторсировини, надасть контейнери, біг-беги та інформаційні матеріали.
До кур’єрів компанії можна звертатися за телефоном (096) 967-94-94.
– Ми зможемо в перспективі переробляти хоча б половину відходів, щоб суттєво зменшити навантаження на екологію?
– Я думаю, що за 5 років ми вийдемо на показник 20-30 відсотків, а за 10 років – на переробку як мінімум 50 відсотків від загальної кількості побутового сміття, – підсумувала пані Ксенія.
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Читайте також:
- 140 млн декалітрів пива зварили в Україні минулого рокуВиробництво українського пива за підсумками 2024 року збільшилось, однак поки що не досягло довоєнного рівня.