Щороку 18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – згадуються події 1944 року, коли радянський тоталітарний режим насильницьки виселив людей із їхніх рідних земель.
У 18 травня 1944 року розпочалося масове виселення кримських татар з їхньої рідної землі до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та Росії. За офіційними даними, протягом року було переміщено близько 200 000 осіб, і протягом першої зими 1944-1945 років близько 20% з них загинуло від голоду і хвороб. У період між 1944 і 1948 роками в Криму було змінено назви близько 80% топонімів, які мали кримськотатарське походження.
За даними різних істориків депортація кримських татар у 1944 році є фінальним етапом російської колонізації Криму, яка розпочалася у 1783 році. Цікаво, що офіційною причиною для виселення стала “колаборація” кримських татар з нацистськими силами, їх називали “народом-зрадником”.
Сталін використовував це як підставу для проведення “денацифікації та демілітаризації”. Однак, російські методи колонізації та геноциду залишилися практично незмінними протягом усього цього часу.
Цей день офіційно започаткований тільки 2015 року, а історія та традиції кримських татар досі залишаються загадкою для багатьох українців.
Читайте також: 510 окупантів знищено за минулу добу українськими захисниками